Najväčšia záhada Agathy Christie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy si občas prečítate detektívku? A možno máte prelúskaných viacero príbehov kráľovnej detektívok. No vedeli ste, že najväčšia záhada Agathy Christie sa neukrýva v niektorej jej knihe, ale v jej vlastnom živote?
Agatha Christie totiž v jeden deň roku 1926 zmizla a akoby sa po nej zľahla zem. Dokonca sa do pátrania zapojil stvoriteľ Sherlocka Holmesa sir Arthur Conan Doyle. či Dorothy Sayersová… neúspešne.
Prečítajte si, ako to naozaj bolo s najväčšou záhadou kráľovnej detektívok. Vynikajúci britský dejepisec Giles Milton to opísal v knihe Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog.

 

Najväčšia záhada Agathy Christie

Stalo sa to 3.augusta 1926. Krátko po pol desiatej večer Agatha Christie vstala z kresla a vyšla po schodoch svojho domu v Berkshire. Svojej sedemročnej spiacej dcérke Rosalinde dala bozk na dobrú noc a vrátila sa na prízemie. Potom nasadla do svojho Morrisa Cowley a vyrazila do noci. Nasledujúcich jedenásť dní ju nikto nevidel.

Jej zmiznutie spustilo jednu z najväčších policajných akcií v dovtedajšej histórii. Agatha Christie bola už v tých časoch slávna spisovateľka a do jej hľadania sa zapojilo vyše tisíc príslušníkov polície spolu s ďalšími stovkami civilistov, pričom prvý raz sa využili aj lietadlá.

Minister vnútra William Joynson-Hicks tlačil na svojich podriadených, aby spisovateľku našli čo najskôr. Dvaja najznámejší britskí autori detektívnych príbehov sir Arthur Conan Doyle, literárny otec Sherlocka Holmesa, a Dorothy L. Sayersová, stvoriteľka detektíva lorda Petra Wimseyho, boli takisto prizvaní na spoluprácu pri hľadaní. Polícia dúfala, že so svojimi špecifickými znalosťami pomôžu rozlúsknuť záhadu.

Mužom zákona netrvalo dlho objaviť spisovateľkino auto. Našli ho opustené na strmom brehu pri Newlands Corner neďaleko mesta Guildford. Po Agathe Christe však nebolo ani stopy, tak ako sa nepotvrdil predpoklad, že by mala haváriu.

Agatha Christie

Pri spisovateľkinom odstavenom aute vyvieral prameň s názvom Tichá tôňa, kde kedysi údajne zomreli dve malé deti…

Mŕtva? Alebo marketingový ťah?

Ubehol prvý deň vyšetrovania, potom druhý, a keď ani po treťom neprichádzali nijaké výsledky, začali sa množiť špekulácie. Tlač si na prípade zgustla, novinári vymýšľali čoraz hrôzostrašnejšie teórie o tom, čo sa asi mohlo stať.

Pre bulvárne plátky to bola dokonalá senzácia, ktorá niesla všetky znaky klasickej detektívky. Blízko pri spisovateľkinom odstavenom aute vyvieral prameň s názvom Tichá tôňa, kde kedysi údajne zomreli dve malé deti. Našli sa novinári, ktorí sa zahrávali s myšlienkou, že Agatha Christie si v jazierku vzala život.

Lenže jej telo tam nikde neobjavili a samovražda sa nezdala pravdepodobná, lebo autorka bola vtedy na vrchole popularity. Jej šiesty román Vražda Rogera Ackroyda sa výborne predával a poznalo ju celé Anglicko.

Podľa niektorých nebol incident ničím iným než len reklamným ťahom, premysleným spôsobom, ako propagovať novú knihu. Iní naznačovali, že by za tým mohlo byť niečo vážnejšie. Objavili sa dohady, že ju zavraždil jej manžel Archie Christie, bývalý pilot nasadený v prvej svetovej vojne a notorický sukničkár. Vedelo sa o ňom, že si vydržiava milenku.

Arthur Conan Doyle, zapálený okultista, skúšal na vyriešenie záhady využiť paranormálne sily. Vzal jednu zo spisovateľkiných rukavíc k známemu médiu, aby uňho našiel odpovede. Nenašiel.
Dorothy Sayersová si išla obzrieť miesto činu, či na ňom neobjaví možné indície. Nebola o nič úspešnejšia než médium.

Po prvom týždni hľadania sa správa rozchýrila po celom svete. Dostala sa dokonca aj na obálku denníka New York Times.

…napokon ju našli

Až 14. decembra, teda jedenásť dní po jej zmiznutí, sa Agathu Christie podarilo objaviť. Našli ju živú a zdravú v hoteli v meste Harrogate, ale za okolností, ktoré viac otázok vyvolali, než zodpovedali. Sama autorka nedokázala pomôcť s objasnením toho, čo sa stalo. Na nič sa nepamätala. Ostávalo na polícii, aby si vyskladala pozadie prípadu.

Dospela k záveru, že Agatha Cristie odišla z domu, vydala sa autom do Londýna a cestou havarovala. Potom nasadla na vlak do Harrogate. Po príchode do kúpeľného mestečka sa ubytovala v hoteli Swan Hydro – dnes Old Swan Hotel – takmer bez batožiny. Do knihy hostí sa z nevysvetliteľných dôvodov zapísala ako Theresa Neelová, čo bolo meno manželovej milenky.

V dvadsiatych rokoch bol Harrogate vychytené mesto, módne centrum vtedajšej zlatej mládeže. Agatha Christie nijako nevzbudila pozornosť, keď sa zapojila do kultúrneho života na báloch, plesoch a iných zábavách v noblesných priestoroch hotela. Nakoniec ju spoznal Bob Tappin, hráč na bendžo z hotelového orchestra, ktorý upovedomil políciu. Dali o tom vedieť jej manželovi plukovníkovi Christiemu a ten si Agathu okamžite išiel vyzdvihnúť.

Manželka sa však nikam neponáhľala. Naopak, nechala ho čakať vo vstupnej hale hotela, kým sa neprezliekla do večernej róby.

Agatha Christie sa potom už nikdy nevyjadrovala k jedenástim chýbajúcim dňom zo svojho života, no ešte dlhé roky sa živo špekulovalo o tom, čo presne sa odohralo medzi 3. a 14. decembrom 1926.

Hercule Poirot

Najväčšia záhada Agathy Christie, ktorú by možno nerozlúštil ani slávny Hercule Poirot.

Chcela si vziať život?

Podľa manžela pri havárii utrpela celkovú stratu pamäti. Životopisec autorky Andrew Norman sa však domnieva, že upadla do nevedomého stavu, odborne nazývaného psychogénny tranz. Vyskytuje sa vzácne ako následok traumy alebo depresie.

Norman tvrdí, že nová totožnosť Theresy Neelovej, ktorú na seba vzala, ako aj to, že sa Agatha nespoznala na snímkach v novinách, sú znaky psychogénnej amnézie.

 „Chcela si vziať život,“ nazdáva sa Norman. „Duševne na tom bola vtedy dosť zle a neskôr tieto vlastnosti prepožičala postave Celie v životopisnom románe Nedokončený portrét.“

Čoskoro sa z príhody zotavila a znovu sa chopila spisovateľského pera. S tým rozdielom, že už nemienila tolerovať manželove zálety: roku 1928 sa s ním rozviedla a neskôr sa vydala za renomovaného archeológa sira Maxa Mallowana.

Zrejme sa nikdy nedozvieme naisto, čo sa dialo počas tých jedenástich dní. Agatha Christie po sebe zanechala záhadu, ktorú by nerozlúštil ani Hercule Poirot.

Foto: Ikar, electricliterature.com, pbs.org, playbuzz.com


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.