Aj vy ste na Facebooku, alebo niektorej inej sociálnej sieti, a máte tam svoju fotku? Schválne sa na ňu skúste pozrieť z nadhľadu, inými očami a zamyslieť sa, ako pôsobíte. Ako vás asi vnímajú iní…
Ako povedal svojho času svetoznámy Ephraim Kishon, „keď začneme vyzerať ako na fotke v pase, sme zrelí na dovolenku.“ 🙂
Aká fotka na Facebooku teda upúta? Ako sa prezentovať? Čo o vás povie pohľad, úsmev, zoom, postoj?
Fotografia prináša vždy viac pocitov ako slová. Známy kúzelník a autor bestsellerov o reči tela Thorsten Havener tvrdí, že „pri dôkladnom skúmaní sa dá z fotiek o ľuďoch naozaj všeličo dozvedieť.“
Vo svojej knižke Bez slov radí, akú fotku si vybrať a ako to využiť na Facebooku, v internetových zoznamkách, či pri posielaní mmsiek. Čo o vás prezrádza vaša tvár a reč tela na súčasnej fotografii?
Viaceré prieskumy dokázali, že existuje súvislosť medzi tým, nakoľko je človek spokojný so svojím životom, a úsmevom na jeho profilovej fotke na Facebooku. Reč nášho tela je jednoducho zrkadlom našich myšlienok, ale aj naopak, naše myšlienky silne ovplyvňujú našu reč tela.
A keďže názor na niekoho iného si urobíme dosť rýchlo, v zlomku sekundy, mali by sme dbať na to, ako sa prezentujeme na Facebooku alebo na zoznamovacích portáloch, či na profesionálnej sociálnej sieti LinkedIn. Zarážajúce však je, že je lepšie nemať žiadnu profilovú fotku ako podobizeň, na ktorej vyzeráme neatraktívne.
Gitara v ruke a počet priateľov
Izraelskí výskumníci v jednej štúdii vykonštruovali falošný facebookovský profil mladého muža. Vytvorili dva varianty. V jednej verzii sa mladík na fotografii do kamery usmieval. Úsmev mu na tvári ihral aj na druhom profile, kde navyše držal v ruke gitaru.
Vedci poslali z oboch profilov žiadosti o pridanie medzi priateľov 50 ženám, ktoré vo svojom statuse uvádzali, že sú nezadané. Text správy nebol veľmi duchaplný, ani vtipný, iba pozdrav a kompliment na adresu fotografie: „Ahoj, máš sa? Páči sa mi tvoja fotka.“
Výsledok?
Pomyselný gitarista dostal 15 pozitívnych odpovedí, muž bez gitary iba 5. Znamená to, že spojenie s hudbou pôsobí na ženy nesmierne lákavo. „Ja si však myslím, že svoju rolu zohral aj výber hudobného nástroja. S drumbľou alebo heligónkou by experiment určite viedol k iným výsledkom,“ usmieva sa Thorsten Havener.
Takže osloviť ženy len tak s prázdnymi rukami neprináša veľa šťastia.
Fotka na Facebooku
Podľa štúdie, ktorú robili v Nemecku a v USA, sa dá podľa fotky na Facebooku celkom dobre odhadnúť osobnosť človeka.
respondenti odhadovali, nakoľko je daný človek extrovert alebo introvert, aký má temperament, aké uňho prevyšujú vlastnosti ap.
Zistilo sa, že fotografie na Facebooku naozaj umožňujú nahliadnuť poriadne hlboko. Ak teda viete čítať z tváre, poznáte reč tela a viete, čo si všímať.
Thorsten Havener v spomínanej knihe Bez slov ponúka niekoľko tipov fotiek a čo prezrádzajú o svojom majiteľovi.
Strúhač grimás
Vyplazujete na fotke jazyk? Škúlite? Predvádzate nejaké smiešne figúry, grimasy, gestá? Takýto človek je sebavedomý, chcel by sa odlišovať od ostatných a dať najavo svoj humor. Chce zanechať dobrý dojem…a to aj offline. Treba predpokladať, že je impulzívny, skočí občas aj do studenej vody, chce ukázať, že je nekonvenčný a samostatný.
Fotka ako z pasu
Poznáte tie fotky – vyzerajú ako zo žiadosti o prijatie do zamestnania. Tendenčne je tento typ skôr konvenčný a spôsobný. Keďže pri profilovej fotke stavil na istotu, zrejme o ňom to isté platí aj v skutočnom živote. Je spoľahlivý, snaží sa vždy dostať na koreň veci, chce, aby všetko bežalo, ako po masle. Ak sa o niečo stará, tak naplno. Polovičatosť nepozná. Je nesmierne zodpovedný, dbá na detaily a veci, ktoré začal, dovedie do konca.
Neviditeľný
Tam, kde má byť profilová fotka, vidíte Barta Simpsona, logo Slovana Bratislava alebo gumenú kačičku. Namiesto seba ukazuje radšej to, čo ho zaujíma. Môže to mať viacero dôvodov. Zrejme sa snaží chrániť si súkromie, ale je celkom dobre možné, že tento človek je veľmi zraniteľný, a preto poskytuje čo najmenší priestor na útok. Vyhýba sa napätiu a nedorozumeniam. Nerád je stredobodom pozornosti.
Aktívny
Na obrázku ho vidno, ako beží maratón, hrá na gitare alebo je pri inej činnosti. Chce tým dať najavo, že s ním nie je nuda a je na hony vzdialený od typu ako na fotke z pasu. Takíto ľudia veľmi dbajú o svoj imidž, dlho premýšľali, ktorú fotografiu zavesiť na svoj profil, lebo chcú dobre zapôsobiť. Túžia prejaviť silnú vôľu, naznačiť, že si nevyberajú cestu najmenšieho odporu. Znesú záťaž, vyhľadávajú dobrodružstvá a zábavu, sú zvedaví a vždy pripravení pomôcť.
Športovec
Má čosi spoločné s aktívnym typom, je však ochotný ukázať na fotografii pevne vyrysované svaly, či už pri volejbale alebo do pol pása obnažený v posilňovni, na bežeckom páse. Aktivita a zovňajšok sú preňho dôležité. Pri tomto type človeka možno vychádzať s predpokladu, že trávi veľa času sám so sebou a so svojím športom. Žije zdravo a väčšinou mu veľmi záleží na zdravej výžive, lebo sa dobre cíti iba v estetickom tele. Práca a drina mu nie sú cudzie, pretože vďaka športu je veľmi disciplinovaný. Je silný a vie, čo chce.
Nezáleží však iba na obsahu, ale aj na výreze fotografie.
Foto: pixabay.com, wix.com