Aj vám sa cez zimu výrazne viac rosia okná, doslova vám po nich steká voda a máte v byte príliš vlhko? Možno ani neviete, akú máte vlhkosť, či už je nad odporúčanú hodnotu…a aká by vlastne mala byť vlhkosť v byte.
Pritom vlhkosť v domácnosti je rozhodujúca pre váš komfort, dokonca aj zdravie. Príliš suchý, ale aj príliš vlhký vzduch zhoršuje zdravotné problémy. Koľko je teda tých ideálnych percent a ako ich zmerať?
Nadmerná vlhkosť a problémy
Vlhké ovzdušie v byte či dome môže viesť k plesniam, preto je dobré sledovať si hodnoty.
Prečítajte si náš článok Rosia sa nám okná v byte. Ako tomu zabrániť? Nájdete tam najbežnejšie dôvody, prečo sa okná nadmerne rosia a čo pomáha okrem správneho vetrania, či vetracích systémov. Je dobrý odvlhčovač? Osvedčili sa ponožky naplnené ryžou či soľou? Prečítajte si.
Aká má byť vlhkosť v byte?
Rozhoduje aj ročné obdobie – vlhkosť vzduchu je v zime oveľa vyššia ako v lete, takže na to prihliadajte. V zime by mala byť vlhkosť v byte od 45 do 60 percent, v letných mesiacoch pokojne od 35 do 55 percent.
Spozornieť treba pri vlhkosti vyššej ako 70 percent (a tiež pri vlhkosti nižšej ako 30 percent).
Podľa testovaní vlhkosť pod 30 percent zhoršuje dýchanie a dráždi sliznice. Nad 80 percent sa zasa rozširujú plesne, ktoré škodia imunite.
Optimálna hodnota závisí napríklad od typu stavby, jej polohy a materiálov, z ktorých je postavená. Je bežné, že staršie domy majú vlhkosť nad 60 percent a novostavby zasa pod 40 percent.
Iná je vlhkosť v kúpeľni či v kuchyni, a iná v obývačke alebo spálni. Kde sa varí a kde sa sprchujeme je vyššia, no v spálni by mala byť do 50 percent, ak chceme mať dobrý spánok. Nemala by však klesnúť pod 40 percent, inak sa nám príliš vysušujú sliznice, môžu popraskať pery ap.
Vyššia a nižšia vlhkosť
Zvýšená vlhkosť spôsobuje vznik plesní – tie sa začnú objavovať v rohoch na stenách, pri okne, za nábytkom ap. Vlhnúť môžu aj steny v okolí okien, takže po čase sa narúša maľovka, lúpe sa a opadáva. Nepríjemné je aj vlhnutie laminátovej podlahy, ktorá začne praskať, krútiť sa a znehodnocuje sa.
Ak máte doma vlhkosť pod 30 percent, znamená to príliš suchý vzduch a môže to spôsobovať zdravotné problémy. Preto skúste vlhkosť zvýšiť (varenie, sušenie bielizne, ováranie okien pri vlhkom – daždivom počasí ap.). Vhodný je tiež zvlhčovač vzduchu, s automatickou reguláciou, čiže nielen zvlhčuje, ale aj meria vlhkosť a podľa toho pracuje. Vyberajte si zvlhčovače s filtrami proti alergénom, pachom a proti dymu.
Kúpte si vlhkomer
Na internete nájdete množstvo typov a v rôznych cenových hladinách. Niektoré teplomery majú v sebe už zabudované meranie vlhkosti. Poslúžia, no pokojne si môžete kúpiť samostatný vlhkomer, kde je aj teplota. Alebo tzv. meteostanicu, kde je čas, teplota, vlhkosť, prípadne ďalšie údaje. Lepšie modely majú časovú pamäť a dajú sa prepojiť so smartfónom.
Zmerajte si vlhkosť postupne v každej miestnosti, aby ste dostali predstavu. Ak máte byt na kraji činžiaka, merajte aj v rôznych častiach miestnosti, pretože hodnoty sa môžu líšiť. Podľa nameraných hodnôt môžete potom vlhkosť znižovať alebo zvyšovať.
Typy vlhkomerov
Existujú klasické analógové a digitálne vlhkomery. Podľa spotrebiteľského testu sú obidva typy pomerne presné a kúpite ich už od 15 eur. Pár tipov, na čo myslieť pri kúpe:
- Vyberte si vlhkomer s prehľadným LCD displejom; podsvietenie je bonusom
- Funkcia pamäte na uloženie najnižších a najvyšších hodnôt
- Vhodný je vlhkomer s možnosťou nastaviť si minimálnu a maximálnu hodnotu a po ich dosiahnutí vás na to prístroj upozorní alarmom.
- Najdôležitejšia je presnosť. Pri lacnejších je to ± 5 %, pri drahších sú odchýlky v meraní na úrovni ± 1%. Pre domáce bežné použitie je ideálny s odchýlkou ± 3 až 4 percentá.
- Zábavkou je signalizácia nameranej vlhkosti emotikonom.
- Vlhkomer môžete zavesiť na stenu alebo je s výklopným stojanom, aby ste ho mohli položiť na poličku, či stôl. Niektoré vlhkomery majú vstavaný magnet.
- Dobre je, ak má vlhkomer certifikáciu NIST, čiže spĺňa ISO a všetky ostatné požiadavky.
Foto: LepšíDeň.sk, Pixabay.com