Kolagén je bielkovina, ktorá hrá kľúčovú úlohu v štruktúre a zdraví pokožky, vlasov, nechtov, kĺbov a ďalších tkanív. Na mnohých ženských portáloch, v dámskych časopisoch a v reláciách, na sociálnych sieťach – koleagén je v posledných rokoch veľkým hitom. Je čoraz populárnejší v kozmetike aj výživových doplnkoch, najmä pre svoje potenciálne účinky na mladistvý vzhľad a zdravie.
Je to však naozaj pravda? A ako fungujú kolagénové prúžky, ktoré sú údajne oveľa efektívnejšie? Zaberá aj kolagén v koktailoch?
Prečo je kolagén taký dôležitý?
Možno ste už niekde čítali či počuli, že kolagén tvorí približne 75 % hmotnosti pokožky a je kľúčový pre jej pružnosť, pevnosť a hydratáciu. Po 25. roku života sa produkcia kolagénu prirodzene znižuje, čo vedie k stratu pružnosti, tvorbe vrások a vysušovaniu pokožky.
Kolagén podporuje regeneráciu buniek a udržiava štruktúru tkanív, čím pomáha zachovávať mladistvý vzhľad. Spevňuje dermálnu vrstvu a znižuje výskyt vrások. Posilňuje tiež vlasové korienky a nechtové lôžka, čím predchádza lámaniu a rednutiu.
A napokon, podporuje zdravie chrupaviek a šliach, čím prispieva k lepšej pohyblivosti a znižuje bolesť kĺbov.
Ako prijímať kolagén?
Je niekoľko spôsobov, ako ho prijímať.
V prvom rade v strave, bohatými zdrojmi kolagénu sú vývary z kostí, hydina, ryby a želatína.
Populárne sú rôzne výživové doplnky ako kolagénové prášky alebo kapsule. Obsahujú hydrolyzovaný kolagén (kolagénové peptidy), ktorý sa ľahko vstrebáva a stimuluje prirodzenú tvorbu kolagénu.
Ďalej spomínané kolagénové nápoje, či koktaily, ktoré ponúkajú podobné výhody ako prášky, ale v tekutej forme.
Ďalším spôsobom je lokálna aplikácia, čiže krémy a séra s kolagénom, ktoré pomáhajú hydratovať pokožku, ale neprenikajú do hlbokých vrstiev. Skôr podporujú povrchovú hydratáciu a ochranu.
Sú kolagénové doplnky naozaj účinné?
Mnohé štúdie ukazujú, že hydrolyzovaný kolagén môže zlepšiť elasticitu pokožky a znížiť jemné vrásky už po 8-12 týždňoch pravidelného užívania. Dokáže zlepšiť stav kĺbov, najmä u ľudí s artritídou alebo aktívnych športovcov. Posilňuje vlasy a nechty.
ALE….
Áno, je tu viacero ale. Napríklad treba si dať pozor na typ kolagénu. Existujú rôzne typy (I, II, III), pričom typ I a III sú vhodné na pleť a vlasy, zatiaľ čo typ II je ideálny pre kĺby. Morský kolagén má vyššiu biologickú dostupnosť.
A napokon je tu otázka vitamínu C.
Keďže je kolagén bielkovina, prejde zažívacím traktom a žalúdočné šťavy ho spracujú tak, že do organizmu sa dostane len malé množstvo. Ťažšie sa vstrebáva a nemá preto taký efekt.
Preto musíte kolagén prijímať v kombinácii s vitamínom C, aby lepšie a účinnejšie fungoval. Ale ani tak ho neprijmete dostatok, resp. toľko koľko si myslíte. Ak ho teda prijímate v strave, pridajte k nemu citrusy, papriku alebo brokolicu.
Prečítajte ti tiež
Smotana, tvaroh a jogurt.
Zábaly a masky pre zdravšiu a krajšiu pleť.
Kolagénové prúžky
Ide o novinku na trhu a sú to vlastne špeciálne prúžky rozpustné v ústach. Na ne sa už pri výrobe nanesie vrstva kolagénu a ten sa vstrebe priamo cez sliznicu v ústnej dutine.
Prečo by to malo byť lepšie?
Sliznica je totiž výborne prekrvená, takže kolagén sa lepšie vstrebe a ide priamo do krvi. „Vďaka tomu ho stačí menšie množstvo a je v podstate jedno, v akom dennom čase ho užijeme. A či s jedlom alebo pred jedlom. Klinická štúdia dokonca preukázala, že vstrebanie kolagénu v rozpustných prúžkoch je o 321% vyššie ako ten najefektívnejší kolagénový drink,“ povedala pre časopis Téma doktorka farmácie Lucia Havlíková, spolumajiteľka Pure District.
Kolagénové prúžky predstavujú veľký prelom v prijímaní kolagénu, ktorý sa v dostatočnom množstve nedostával na dané miesto. Transportný systém je v kozmetike (a medicíne) veľká téma. Keď si dáte do úst prúžok, ten sa rozpustí a následne sa dostane cez sliznicu priamo do kože, vlasov, nechtov. Tam sa zabuduje, aktivuje syntézu vlastného kolagénu, zlepší štruktúru a viditeľne vypne aj vyhladí zvnútra.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Téma, puredistrict.sk
Freepik.com, Vecteezy.com