Milujete cestovanie? Našťastie, súčasná doma cestám praje, aj keď sa médiá hemžia nepríjemnými správami o dianí v zahraničí. Neraz ide však len o prehnané informácie a pokiaľ si dobre zistíte situáciu v danej krajine, a poctivo sa pripravíte, málokedy vám hrozí nejaké nebezpečenstvo. Cestovanie je stále jedna z najlepších investícií a aj keď nás niečo stojí, robí nás na druhej strane bohatšími. Nové zážitky a skúsenosti, priateľstvá…pozrite si, ako lacno cestovať po Európe. Ponúkame zopár rád.
Cestujte napríklad do menej rozvinutých krajín, odporúča Tomáš Vilček, ktorý sa vybral na ročnú cestu okolo sveta za minimum peňazí…a podarilo sa. Dokonca mu o ceste vyšla skvelá kniha Tomas World Expedition.
„Menej rozvinuté krajiny vám neraz ponúknu väčšiu exotiku, z ktorej si odnesiete oveľa viac spontánnejších zážitkov. Preto som napríklad do mojej cesty nezahrnul drahé Japonsko. Naopak kostru cestovateľského plánu v Ázii tvoril Irán a India. Samozrejme významnú rolu zohráva aj cena víz. Aj preto v juhovýchodnej Ázii cestujem v krajinách, ako Thajsko, Malajzia a Singapur, do ktorých slovenskí občania za určitých podmienok nepotrebujú víza. Napokon ani víza do Kambodže neboli až tak drahé,“ dodáva dobrodružný cestovateľ.
Kedy cestovať
Cestovať môžete samozrejme kedykoľvek počas celého roka. Raz lákajú teplé dni počas leta pri vode, inokedy atmosféra vianočných trhov s domácimi pochutinami v európskych mestách.
Ideálne na cestovanie v mestách sú však najmä jarné a jesenné mesiace. V tomto období zvyčajne možno kúpiť najvýhodnejšie letenky či ubytovanie. Výhodou je tiež menej turistov, takže sa vyhneme dlhým radom pred kultúrnohistorickými pamiatkami.
Cestujte lietadlom „do trojuholníka“
To, že cestujete lietadlom z bodu A do bodu B, nemusí znamenať, že sa musíte aj z bodu B vrátiť do bodu A. Leťte jednosmernými letenkami a pridajte si do cesty aj bod C či D. Z Bratislavy môžete letecky cestovať napríklad do Atén, z Atén ďalej napríklad do Ríma a z Ríma sa vrátiť do Bratislavy.
Podobných kombinácií na základe aktuálnych ponúk si môžete vytvoriť niekoľko. Vďaka lacným letenkám vás takýto výlet môže vyjsť veľmi výhodne. „Do vzdialenejších destinácií, ako napríklad do Lisabonu, môžete letieť cez prestupné letisko napríklad v Taliansku. Takáto možnosť môže vyjsť lacnejšie, pričom sa ponúka návšteva ďalšieho mesta, pokiaľ budete mať dostatok času pri presune z letiska na letisko,“ odporúča Juraj Kucharík v knihe Európa – najkrajšie výlety.
Lietadlom
Najväčšou nízkonákladovou leteckou spoločnosťou v Európe je Ryanair, ktorá poskytuje pravidelné a sezónne letecké spojenia z Bratislavy do viacerých európskych miest. V poslednom období sa často uvádzajú informácie o vzniku ďalších nových liniek. Spoločnosť premáva tiež na letiská v blízkosti Slovenska, napríklad v Brne, Prahe, Budapešti, Katoviciach, Krakove a iné.
Lacné letenky z Bratislavy, Popradu i Košíc ponúka aj maďarská spoločnosť Wizz Air. Jej lietadlá tiež premávajú z okolitých letísk, avšak najpestrejšia ponuka letov je, prirodzene, najmä z letiska v Budapešti.
Z Viedne, Prahy, Budapešti či Krakova premáva tiež nízkonákladová spoločnosť easyJet. Výhodné lety často ponúkajú aj národné letecké spoločnosti. Informácie o nich, ako aj o ďalších nízkonákladových spoločnostiach operujúcich v Európe nájdete ľahko na internete. Spoločnosti často ponúkajú lacné letenky pri príležitosti vybraných sviatkov (mimo tých tradičných sú to najmä valentínske zľavy, tzv. novembrový Black Friday či výnimočné udalosti – výročia spoločnosti a pod.).
Vhodné je kúpiť si letenku aspoň päť až osem týždňov pred odletom. V cene uvádzaných leteniek je obvykle príručná batožina, ktorú si cestujúci berie so sebou priamo na palubu lietadla, preto podlieha prísnej kontrole, napríklad čo sa týka tekutín, pást a gélov (max. 100 ml balenia, spolu 1 liter) či ostrých predmetov.
Vlakom
Cestovať vlakom sa oplatí predovšetkým v krajinách strednej a východnej Európy. Ceny vlakových lístkov v krajinách, ako sú napríklad Rakúsko, Nemecko či Spojené kráľovstvo, sú výrazne vyššie ako na Slovensku.
Tunajšie vlaky sú však pohodlné, rýchle a jazdia v častých intervaloch. Výnimka však potvrdzuje pravidlo. Sem patria rôzne formy zliav, ktoré ponúkajú železničné spoločnosti v jednotlivých krajinách.
V mnohých krajinách dlhodobo fungujú nielen národní dopravcovia, ale aj rôzne súkromné spoločnosti, ktoré sa tak výhodnými ponukami predbiehajú v boji o zákazníka. Veľmi výhodný je napríklad vlak v Nemecku, resp. v nemeckých spolkových krajinách, akou je aj Bavorsko, na tzv. Länder-ticket. Ten oprávňuje držiteľa cestovať počas celého dňa vlakmi neobmedzene po celom Bavorsku. Stojí 25 eur, pričom každý ďalší cestujúci (max. 5) platí 6 eur, teda cena pre piatich cestujúcich vyjde spolu na 49 eur.
Lístok na vlak môže v zahraničí vyjsť lacnejšie tiež pri kúpe vopred, podobne ako pri letenkách. Pri plánovaní cesty odporúčame preštudovať si aj zvýhodnené otvorené spiatočné lístky do susedných krajín, ktoré ponúka Železničná spoločnosť Slovensko. Pokiaľ chceme krajiny poznávať detailne vlakom, výhodný je sieťový lístok Interail, ktorý platí vo vybraných krajinách na určitý počet dní. Rôzne zľavy na vlaky môžu využiť aj študenti.
Autobusom
Autobus je pre mnohých síce menej pohodlnou formou cestovania, avšak môže byť veľmi výhodný. Zo Slovenska sa autobusom môžeme dostať do mnohých európskych miest. Linky zabezpečujú spoločnosti ako Slovak Lines (Eurolines), Student Agency (Regio Jet) a iné. Opäť zvyčajne platí, že lístky zakúpené vopred sú lacnejšie. Výhodné je cestovanie autobusom po Poľsku, kde existuje viacero spoločností. Z Bratislavy sa cez Katovice dostaneme do Varšavy spoločnosťou PolskiBus.
Z uvedených miest môžeme ďalej cestovať po celom Poľsku, pričom ceny lístkov začínajú už od niekoľkých zlotých. Do Krakova z Bratislavy premáva spoločnosť Lux Express. Tam, kde sú drahšie vlaky, autobusy predstavujú vhodnú alternatívu.
Uvedená skutočnosť platí jednoznačne najmä v Spojenom kráľovstve. V Nemecku pôsobia napríklad spoločnosti MeinFernbus či Flixbus s výhodnými lístkami do mnohých európskych miest.
Ubytovanie
Ubytovanie si ľahko rezervujeme prostredníctvom internetu, kde je široký výber od luxusných hotelov až po lacné hostely s ponukou postelí v zdieľaných izbách. Ak cestujeme viacerí, oplatí sa prenájom menšieho bytu, ktoré sú často situované v centrách miest. To závisí od nájdenej ponuky. V letných mesiacoch ponúkajú výhodné ubytovanie mnohé študentské internáty.
Zaujímavú alternatívu ubytovania ponúka couchsurfing, ktorý funguje na princípe vzájomnej dohody užívateľov tejto služby – prečítajte si o coachsurfingu viac v tomto článku.
Pokiaľ nám neprekáža menej pohodlné „ubytovanie“, za nocľah môžeme ušetriť aj tak, že dlhšie vlakové či autobusové presuny absolvujeme nočnými linkami. Cestovať však môžeme tiež „menej štandardne“ a ušetriť tak na cene za ubytovanie. Pokiaľ máme z nejakého mesta odlet skoro ráno, presuňme sa na letisko v nočných hodinách a čas do odletu môžeme stráviť v čakárni. Závisí to však od letiska a miery „dobrodružstva“, ktoré chceme pri cestovaní zažiť.
Vstupné do múzeí a galérií
Nenavštíviť múzeá a galérie v európskych mestách by bola určite veľká škoda. A nie len tie svetovo známe, ale aj menšie múzeá, ktoré nám dotvárajú obraz o historickom a kultúrnom vývoji danej oblasti. Pokiaľ chceme navštíviť viac múzeí a galérií v danom meste, odporúčame zistiť si v miestnom informačnom centre, či mesto neponúka nejakú formu mestskej karty (CityCard), po ktorej zakúpení môžeme využívať viacero zliav. Zvyčajne s takouto kartou možno využívať tiež linky mestskej dopravy. Niektoré múzeá a galérie majú tiež bezplatné vstupy na stále expozície (najmä v Spojenom kráľovstve), prípadne ponúkajú bezplatné alebo zvýhodnené lístky v pravidelné dni, ako napríklad každú nedeľu, každú prvú nedeľu v mesiaci a pod. Informácie si ľahko nájdeme na internetovej stránke vybranej inštitúcie.
Výhodu majú tiež vysokoškolskí študenti, ktorí môžu často využiť bezplatný či zvýhodnený vstup do múzea či galérie. Niekedy to závisí od študijného odboru a odborného zamerania inštitúcie. Napríklad študenti archeológie sa často na potvrdenie o štúdiu na danej škole môžu dostať bezplatne do archeologických múzeí, študenti histórie do historických a pod. Nie je to pravidlom, avšak za vyskúšanie to stojí.
Ďalšie tipy, ako lacno cestovať
- Ak budete v niektorej krajine dlhšie, zakúpte si rozhodne miestnu SIM kartu. Vybavovanie a telefonovanie vás vyjdú lacnejšie.
- Kreditnú alebo debetnú kartu? Radšej kreditku, ktorá je akceptovanejšia a môžete mať v nej zahrnuté cestovné poistenie. Ak ale chcete vyberať z bankomatu, radšej berte debetnú kartu, pri ktorej zaplatíte menšie poplatky.
V Európe sú takmer všade akceptované Visa aj MasterCard, mimo Európy vedie Visa. S kartami American Expres a Diners Club sa stretnete viac v Amerike a v Ázii. Zvoľte radšej embosovanú, ktorá je viac akceptovaná (je dôveryhodnejšia pre niektorých obchodníkov, má vystupujúce písmená a číslice na reliéfe). - Kúpte si už vopred (alebo hneď na mieste) turistického sprievodcu (Lonely Planet, Rough Guide ai.). Dobrý sprievodca vám poskytne množstvo tipov, všetky potrebné informácie, ako sa nenechať ošklbať.
- Zjednávajte. Nehanbite sa, nepripadajte si trápne. Naučte sa to čo najskôr a ušetríte. V niektorých krajinách sa to doslova očakáva. „Prijať prvý cenový návrh od taxikára v Indii je rovnako trápne, ako pokúšať sa zjednať konečnú cenu z meradla v európskom taxíku,“ radí Tomáš Vilček. Prvým návrhom obchodníci otvárajú tradičnú zjednávaciu hru, takže sa tej ceny nezľaknite a zjednávajte a zjednávajte.