Bobkový list sa získava z vavrínu vznešeného (Laurus nobilis) a je to obľúbená korenina v kuchyni, no má aj zdravotné benefity.
Už starí Gréci verili, že bobkový list je posvätný. Táto rastlina bola symbolom mieru, ochrany, víťazstva a múdrosti. Preto sa víťazi, cisári alebo básnici zobrazovali s vavrínovým vencom. Od staroveku sa však bobkový list rozšíril aj do kuchyne. Môžete ho ochutnať v marinádach, nakladaných jedlách, omáčkach, mäse, rybách, polievkach alebo aj sladkých jedlách.
Ani na jeseň, či v zime nemusíte byť bez čerstvého bobkového listu (je naozaj lepší ako ten sušený). Ako si pestovať bobkový list v kvetináči. Nie je to nič zložité a zvládne to každý. Poradíme pár jednoduchých trikov.
Bobkový list v kuchyni a zdravotné benefity
Používa sa na dochutenie polievok, omáčok, mäsových a zeleninových jedál, najmä v stredomorskej kuchyni.
Často sa pridáva do jedál, ktoré sa dlho varia, aby jedlo zjemnil a dodal jej charakteristickú arómu.
Bobkový list obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti oxidačnému stresu a podporujú celkové zdravie. Môže pomôcť pri tráviacich problémoch, podporuje trávenie a môže zmierniť nadúvanie.
Bobkový list má aj mierne protizápalové vlastnosti. Niektoré štúdie naznačujú, že môže pomôcť pri kontrole hladiny cukru v krvi.
Prečítajte si tiež
Bobkový list alias vavrín.
Liečivé účinky a recepty na tinktúru, obklad, čaj a sirup
Ako pestovať bobkový list v kvetináči
Bobkový list pestujte v bežnom substráte na izbové rastliny. Ideálna je hlinito-piesčitá pôda s dobrým odvádzaním vody, aby nedochádzalo k zahnívaniu koreňov.
Od konca februára do konca septembra ho každé dva týždne prihnojte bežným hnojivom na izbové rastliny.
Vavrín potrebuje pravidelnú a miernu zálievku. Ak je rastlina na priamom slnku, zalievajte ju každý deň. Dbajte však na to, aby rastlina nestála vo vode. V lete vám dá vedieť, kedy potrebuje zálievku. Mladé výhonky sa začnú ohýbať a mladé listy sa trochu skrútia. Ak ho však zalejete, do niekoľkých hodín sa vráti do pôvodného stavu.
Samozrejme, od jari do jesene môžete bobkové listy pestovať vonku v záhrade alebo na balkóne, pretože sú veľmi odolné voči nízkym teplotám. V zime ho však premiestnite do svetlej a chladnej miestnosti, ideálne s teplotou od 3 °C do 18 °C. Pri nízkych teplotách by sa malo zalievanie výrazne obmedziť.
Dokonca si môžete vypestovať bobkový list v tvare stromčeka s tvarovanou korunou na vysokom kmieniku. Takýto stromček dosiahnete zaštipovaním spodných listov a výhonkov a pravidelným zastrihávaním vetvičiek. Korunu môžete strihať dvakrát ročne.
Najlepšie vyzerá vavrín s guľovitou korunou v maximálnej výške približne 1,5 m. Kmienok vyviažte k opore, aby rástol vzpriamene.
Zber a sušenie bobkových listov
Bobkové listy sa zbierajú priebežne, počas celého roka. Zbierajte však len listy z dvojročných rastlín.
Môžete ich sušiť v zväzkoch alebo jednotlivo v tenkých vrstvách v tieni, aby si zachovali svoju typickú vôňu a príjemnú horkastú chuť.
Kvalitný bobkový list by nemal obsahovať stopky a listy by mali byť svetlozelené, nie sivé alebo tmavohnedé. Keď listy zhnednú, stratia svoju arómu. Skladujte ich vo vzduchotesnej nádobe.
Zdroj: LepšíDeň.sk, ireceptar.cz,
rostlinky.cz, lunys.sk, Freepik.com