Ako pripraviť dieťa na školský výlet?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koniec roka je u školákov takmer vždy spojený so školským výletom. Posledné týždne sú už známky uzatvorené, ide sa na pol plynu a osvieženie v podobe zaujímavého výletu padne vhod deťom aj učiteľkám 🙂 Možno idú do mincovne v Kremnici a pritom navštívia geografický stred Európy. Možno sa vyberú na hrad Červený kameň alebo do Betliara. A možno čaká vaše ratolesti školský výlet do našich krásnych slovenských hôr.
V tom prípade by ste mali vy ako rodičia dbať na dôkladnú prípravu dieťaťa, a teda nezabudnúť na komfortné oblečenie, dostatočne veľký batoh a pochopiteľne i stravu.

 

Kvalitné oblečenie je základ!

V našich zemepisných šírkach nie je dobré spoliehať sa len na ideálne letné počasie. Obzvlášť, ak sa bude školský výlet konať na horách. Väčšinu dňa môže svietiť slnko a popoludní príde lejak, dokonca aj s krúpami a výrazným ochladením.
Preto je dôležité myslieť na to, aby boli deti nielen v suchu, ale tiež v teple. Samozrejme, že hrubé pletené svetre nechajte doma, tie by neboli práve tou najšťastnejšou voľbou.

Na leto, a teda do prírody je vhodné siahnuť po tenšom športovom oblečení, v ktorom sa budú detičky cítiť komfortne za každých okolností. Pamätajte, že spodná vrstva by mala tvoriť funkčnú bielizeň, ktorá výborne odoláva potu. Medzi najpreferovanejšie materiály patrí prírodná vlna a umelé funkčné materiály vyrobené za účelom dosiahnutia maximálneho pohodlia počas pohybu.
Tričká s krátkym rukávom by mali byť základ. No oplatí sa pribaliť minimálne jedno tričko s dlhým rukávom, čo ocenia deti v daždivom a sychravom počasí.
Nohavice by mali byť jednoznačne dlhé, ktoré chránia pred prípadným zranením, ale tiež spálením od slnka, dokonca pred kliešťami! Okrem toho je dôležité, aby spodná vrstva dokonale chránila pred dažďom, vetrom či ďalšími výkyvmi počasia, ktoré sú nepredvídateľné.
Dieťa upozornite najmä na to, aby malo po celý deň suché oblečenie prispôsobené aktuálnemu počasiu, v opačnom prípade môže veľmi rýchlo nachladnúť a školskému výletu by bol okamžite koniec!

farma zvieratáPrečítajte si tiež
Minifarma so zvieratkami. Tip na neopakovateľný výlet.

 

A čo batoh? Aký by mal byť?

Samozrejme, že detské oblečenie je prioritou číslo jeden, no výberu detského batohu by ste mali taktiež venovať dostatok pozornosti. Je samozrejmé, že dieťaťu nemôžete naložiť na chrbát váhu, ktorú by ste naložili možno tak sebe.
Vo všeobecnosti platí, že dieťa nesmie niesť viac ako 15% svojej váhy, v opačnom prípade riskujete závažné poškodenie zdravia, najmä chrbtice!
Veľkosť batohu by nemala presahovať do strán, čiže opäť je nutné prihliadať na proporcie dieťaťa.

Veľmi dôležité je, aby mali batohy určené pre deti zadnú časť tvarovanú, a to s ohľadom na anatomické držanie tela. Ak by totiž batoh nedisponoval špeciálnym tvarom, po dlhšej dobe by mohol byť narušený správny vývoj chrbtice. A tým riskujete, že dieťa bude nesprávne držať telo. V konečnom dôsledku sú to ramenné popruhy, ktoré určitým spôsobom fixujú celé telo a zároveň je vďaka nim možné prispôsobiť batoh rastu dieťaťa.

 

Nezabudnite ani na stravu

Na záver treba dodať, že dieťaťu by ste na školský výlet nemali zabudnúť pribaliť stravu, minimálne ovocie, ktoré je výborným zdrojom energie. Fľaša na čistú vodu alebo bylinkový čaj by mala byť súčasťou celej výbavy, a teda najvhodnejšie bude, ak ju umiestnite do bočného vrecka batohu, aby ju malo dieťa neustále pri sebe. Pitný režim je základ, čo treba ratolestiam neustále prízvukovať.

— PR článok —

 


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.