Ako sa zbaviť strachu? Radí bývalá prvá dáma Michelle Obamová

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci zažívame nejaký strach a obavy. O svoje deti, o svojich najbližších. Strach zo zosmiešnenia alebo z odmietnutia. Obavy, že sa niečo pokazí alebo že sa niekto urazí. Že sa strápnime. Že… vždy sa nájde niečo, čo v nás vyvoláva obavy a niekto ich vie spracovať lepšie, iný horšie. „Riziko je súčasťou našej ľudskej skúsenosti bez ohľadu na to, kto ste, ako vyzeráte alebo kde žijete. Môžeme naň naraziť v rozličných situáciách a v stávke môže byť veľa, no nik z nás nie je voči nemu imúnny,“ tvrdí bývalá prvá dáma Michelle Obamová a radí, ako sa zbaviť strachu.

Sama si zažila mnoho vypätých, dramatických aj nepríjemných situácií. Má aj skúsenosti, ktoré by sme nechceli mať nikto – či už vychádzali z farby jej pokožky, alebo počas funkcie prvej dámy po boku Baracka Obamu.

Žijeme v ťažkých časoch

Áno, to si podľa nej všetci uvedomujeme a skutočné správy môžu byť naozaj hlboko znepokojivé. Keď nás však ochromuje strach, keď nás oberá o nádej a akcieschopnosť, vtedy začíname skĺzavať do naozajstnej katastrofy. „Preto si myslím, že musíme starostlivo dbať na to, ako vyhodnocujeme obavy, a naučiť sa strach spracovať. Som presvedčená, že riešenia, ktoré si zvolíme, keď nás zaplaví strach, majú v našom živote často ďalekosiahle dôsledky,“ píše vo svojej knihe Svetlo v nás.

Ako sa zbaviť strachu

Cieľom nie je úplne sa zbaviť strachu. Vo svojom živote Michelle stretla veľa odvážnych ľudí, od hrdinov bežných dní až po obrov ako Maya Angelouová či Nelson Mandela. Ľudí, ktorí sa z diaľky javia imúnnymi voči strachu.

Trávila čas (a tiež žila) so svetovými lídrami, ktorí pravidelne robia dôležité rozhodnutia týkajúce sa životov druhých. Pozná hudobníkov, ktorí dokážu obnažiť dušu pred štadiónom plným ľudí, aktivistov, ktorí riskovali slobodu a bezpečnosť, aby uchránili práva druhých ľudí, alebo umelcov, ktorých kreativita pramení zo skutočnej odvahy. „Povedala by som, že ani jeden z nich by sám seba neoznačil za neohrozeného. Naopak, som si istá, že ich spája schopnosť žiť s vedomím rizika a udržať si rovnováhu a schopnosť jasného myslenia aj napriek nemu. Naučili sa cítiť pohodlne napriek svojmu strachu,“ vysvetľuje.

Michell Obamová ako sa zbaviť strachu

Strach je reakcia na nové, iné….

Keď sa nad tým zamyslíte, strach sa často objavuje práve takto – ako vnútorná reakcia na chaos a inakosť, keď zaznamenáme niečo nové alebo desivé. V niektorých prípadoch je úplne racionálny, inokedy zasa celkom iracionálny. Preto naozaj záleží na tom, ako sa ho naučíme filtrovať.

Všetko nové si vo všeobecnosti vyžaduje väčšiu opatrnosť. Treba si však uvedomiť, že niekedy sa až príliš prispôsobujeme strachom. Je ľahké zameniť si nával strachu alebo záplavu úzkosti za znamenie, že by sme sa mali stiahnuť, nehýbať sa a vyhnúť sa novým skúsenostiam.

A tu vidí Michelle Obamová východisko a pomoc – treba strach dešifrovať a spoznať ho. Čo ho spúšťa, kedy najčastejšie prichádza, aké situácie ho spôsobujú. Mnohí sa takémuto premýšľaniu snažia vyhnúť. Boja sa pátrať, analyzovať, radšej na strach akože nemyslia, vyhýbajú sa daným situáciám, potláčajú ho. No nie je to správne, pretože potom začnete žiť opatrnejšie, nie plnohodnotne, nedokážete si užívať všetko, čo vám život ponúka.

„Dostala som strach pod kontrolu.“

„Nepokúšam sa predstierať, že strach neexistuje, neusilujem sa obavy a nervozitu ustavične poraziť. Jednoducho som spoznala svoju ustráchanú myseľ rovnako dobre, ako ona pozná mňa. Už len vďaka tomu sa jej moc nado mnou oslabila a jej prefíkanosť sa zmiernila. Už ma tak veľmi neprekvapí, keď opäť pocítim chvenie. Ustráchaná myseľ je síce hlučná, no nie je veľmi nebezpečná – je to skôr hrom ako blesk –, a to z nej robí neškodného spoločníka,“ popisuje Michelle Obamová, ako sa ona naučila žiť so svojimi obavami a prekonávať ich.

Vždy keď počuje, ako sa negatívne reči a sebakritika dostávajú v jej hlave do popredia, v mysli sa vynárajú pochybnosti, na okamih sa zastaví a pomenuje ich tak, ako ich vidí. Naučila sa trochu poodstúpiť, pripomenúť si, že svoj strach dôverne pozná, priateľsky pokrčiť plecami a prihovoriť sa mu.

Michelle Obamová Môj príbehPrečítajte si tiež
Môj príbeh. Životná cesta prvej dámy USA.

V spomínanej knihe Svetlo v nás sa venuje rôznym témam, ktoré podáva veľmi ľudsky, zrozumiteľne a pragmaticky. Napríklad ako vybudovať pevné a úprimné vzťahy. Ako objaviť silu na dialóg s druhými napriek našim odlišnostiam? Alebo čo nám pomôže, ak zápasíme s nedostatkom sebadôvery a s pocitom bezradnosti?

Michelle Obamová využíva príbehy, spomienky a skutočné zážitky. Podrobne opisuje najcennejšie rady, napríklad ako začať deň s láskou, ako si zachovať slušnosť či ako si vyskladať svoj „kuchynský stôl“ – okruh dôverných priateľov a inšpiratívnych ľudí.

 

Foto: LepšíDeň.sk, FB/Michelle Obama


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.