Ako si doma vypestovať avokádo? Jednoduchý postup

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte radi avokádo? Niekto miluje tú maslovo mäkkú konzistenciu a chuť. Výborne sa hodí k mnohým jedlám a je to neuveriteľne zdravá zelenina. Nielen na západe, ale aj na Slovensku sa už stalo hitom, takže ho nájdete v každom supermarkete. Bežne sa používa v receptoch, či už v televízii alebo na internete a v periodikách.
Ak používate občas avokádo aj vy, využite kôstku a nevyhadzujte ju. Vypestujte si vlastný avokádový stromček, ktorý môže byť skvelým darčekom. Nie je to príliš náročné a my vám ukážeme ako treba postupovať.

Avokádo
Avokádo pôvodne pochádza z južného Mexika. Zo Strednej Ameriky rozšírili túto zelenú bobuľu (z botanického hľadiska ňou je) Španieli aj na juh kontinentu. V Čile a v Peru sa aj dnes pestuje v dosť veľkej miere. Medzičasom však rastie avokádo v mnohých tropických krajinách sveta a aj na juhu Španielska sú oblasti, kde sa úspešne pestuje.

Avokádo je aj veľmi zdravé. Najmä jeho nenasýtené mastné kyseliny sú užitočné pre ľudí, ktorí sa stravujú hlavne rastlinnou, a teda viac nízkotučnou stravou. O jeho liečivých účinkoch a ako ho využijete v kuchyni, sa dočítate v našom článku Avokádo – superpotravina pre srdce, mozog, aj proti starnutiu. Pridali sme aj pár tipov a zaujímavostí.

 

Ako si doma vypestovať avokádo?

avokádový stromčekAvokádo má rado teplo, čiže skvele sa mu darí v južnejších oblastiach. Napriek tomu ho môžete dopestovať ako stromček aj u nás. Mimoriadne dôležitá je avokádová kôstka, pretože z nej vzíde nová rastlina.

Teraz jedna informácia, ktorá vás asi sklame.
„Vlastnoručne vypestované plody avokáda asi nebudete zbierať. Museli by ste mať veľké šťastie a úplne fantastické podmienky. Napríklad v skleníku alebo v zimnej záhrade. Aj v trópoch totiž trvá celé štyri roky, pokým strom zarodí. No radosť určite urobí vami dopestovaný avokádový strom, ktorý sa môže zmeniť na prekrásnu izbovú rastlinu,” tvrdí Melissa Raupachová, autorka skvelej knižky Nekonečná zelenina.

POSTUP

  1. Opatrne uvoľnite kôstku z avokáda, dôkladne ju poumývajte pod studenou vodou a následne osušte. Štyrmi špáradlami vyvŕtajte v rovnomerných rozstupoch do kôstky malé dierky a nechajte ich v nej zapichnuté. Urobte tak trochu nižšie pod polovicou kôstky. Dajte však pozor, aby ste si špáradlá tlakom nepichli do ruky.
  2. Uložte túto konštrukciu zo špáradiel a avokádovej kôstky na malú nádobu s vodou. Špáradlá sa postarajú o to, že vo vode bude iba spodná časť kôstky. Svetlé a teplé stanovište je dôležité rovnako ako pravidelná výmena vody.
  3. Po niekoľkých týždňoch uvidíte, že dolu na kôstke vyrastajú korienky. Neskôr vrch kôstky zľahka praskne. Ukáže sa malá stonka. Naďalej pravidelne meňte vodu a dajte rastlinke ešte trochu času. Po ďalších týždňoch sa ukážu prvé lístky.
  4. Keď je rastlina vysoká asi 15 až 20 cm, môžete ju konečne zasadiť do kvetináča so zemou. Vrchnú časť kôstky však substrátom neprikryte. Aj naďalej sa avokádo bude tešiť zo svetlého stanovišťa a pravidelnej zálievky.

ako si vypestovať avokádový strom

P.S Niekedy sa stane, že z kôstky nevyrastú žiadne korene, preto je rozumné začať pestovať dve alebo tri súčasne. Zvýši to šance na úspech.

Zdroj a foto: Internet, kniha Nekonečná zelenina, Unsplash


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.