Ešte ste nemali nikdy opar? Alebo len párkrát v živote? Potom patríte k málu šťastných ľudí. Podľa lekárskych testov až 90% ľudí je infikovaných vírusom jednoduchého oparu. Tiež sa označuje ako HSV, čiže herpes simplex virus. Najskôr v oblasti pier pocítite pálenie, svrbenie. A niekoľko dní sa zjaví bolestivý pľuzgier, ktorý pôsobí nevzhľadne a zahanbujúco. A bojujete s ním približne dva týždne, kým sa úplne nezahojí. Prekáža pri jedení, niekedy začne krvácať, štípe, páli, bolí. Celý čas premýšľate – ako vyliečiť herpes, či opar? Rýchlo a účinne?
Skôr ako sa rozbehnete do lekárne po rýchlo účinkujúci prostriedok proti oparu, uvedomte si, že väčšina konvenčných prípravkov obsahuje chemikálie. A tie by ste si určite nemali nanášať na kožu v okolí úst. Na otvorenú ranu. A jesť potom jedlo, čiže časť sa vám predsa len dostane do organizmu.
Mnohé obľúbené lieky obsahujú parabény, petrochemikálie, ftaláty (súčasť arómy) a benzylakohol, ktorý vysušuje kožu a súvisí s viacerými chorobami vrátane rakoviny.
Ako vyliečiť herpes?
Máme však pre vás skvelú správu. A výborné tipy, ako sa zbaviť oparu.
Nedávny výskum potvrdil účinnosť prírodných výživových doplnkov pri liečbe a prevencii oparu.
1. Ukázalo sa, že aminokyselina lyzín výrazne skracuje čas výsevu a predchádza jeho opakovaniu. Nachádza sa napríklad v jogurte, kurčacom či rybom mäse a v rozličných druhoch zeleniny. Praktickou formou jeho príjmu je aj každodenné užívanie výživových doplnkov.
2. Ďalšou účinnou formou prevencie výsevu je prikladanie čerstvých rezov citróna na oblasť, kde cítite pálenie. Každých dvadsať minút vymeňte rez za nový. Liečba by mala trvať asi hodinu.
Príčinou oparu je vírus. Zdravý imunitný systém by si s ním teda mal poradiť aj sám. Zdá sa, že strava bohatá na zeleninu vylieči takmer každý neduh. Výnimkou nie je ani opar.
3. Za prírodné posilňovače imunity sa pokladajú aj vitamín C a zinok. Obe látky možno užívať v podobe výživových doplnkov. „Výskum ukazuje, že každodenné užívanie 1 000 miligramov vitamínu C stimuluje tvorbu bielych krviniek (imunitné bunky zdolávajúce infekciu) a znižuje pravdepodobnosť vzniku oparu,“ odporúča Gillian Deaconová v knihe V tvojom rúži je olovo. „Laboratórne pokusy dokázali, že zinok podporuje tvorbu lymfocytov T. Ak trpíte na opary, mali by ste užívať 50 miligramov zinku denne. Podporíte tým prirodzenú obranyschopnosť tela a oslabíte výsev.”
Ďalšie tipy a rady
4. Opar alebo herpes je nevyliečiteľné ochorenie, čiže kedykoľvek sa môže vrátiť. Preto myslite na najčastejšie spúšťače oparu a potláčajte ich:
- oslabená imunita
- stres
- menštruácia
- nádorové ochorenia
- bakteriálny zápal pľúc
- silné slnečné žiarenie
- podráždenie pokožky, popáleniny
- horúčka
5. Herpes je vysoko kontaktne prenosný, takže vyhýbajte sa dotykom s ľuďmi, ktorí majú práve opar. Nebozkávajte sa s nimi, nepoužívajte ten istý uterák, či kuchynský riad.
6. Prvá pomoc proti oparu: cibuľa alebo cesnak. Umývajte si šťavou z cibule opar a jeho okolie. Ak začnete cítiť svrbenie a máte „tušáka“, že to prichádza, začnite si prikladať cesnak. Odkrojte malý plátok, priložte na dané miesto na minútku-dve. Takto to zopakujte párkrát denne.
7. Niektorým ľuďom pomáha potieranie miesta čajovníkovým olejom, tea tree olej.
8. Do jedálnička pridajte viac potravín s B vitamínom, ako kvasnice, obilniny, hnedú ryžu ap. V čerešniach je látka, ktorá sťažuje život vírusom. Dobrý je chren, brokolica a jablká. Vynechajte orechy a kakao.
9. Výborne pomáha med, čo potvrdili aj vedecké výskumy. Musí to byť čistý med od včelára, ideálne neupravovaný. Jednoducho ho nanesiete na postihnuté miesto a necháte pôsobiť. Opakujte niekoľkokrát denne.
10. Odborníci odporúčajú nanášať hneď od prvých príznakov kokosový olej – obsahuje molekuly schopné preniknúť do baktérií a vírusov obalených lipidmi. Takto narušia vonkajší obal vírusu herpesu, obnažia ho a rýchlejšie zabijú. Kokosový olej nanášajte na peru ešte pred výronom pľuzgierika.
Prečítajte si tiež
Tea tree olej – zázračné prírodné antiseptikum.
11. Vynikajúci je aj oreganový olej, ktorý má silný antimikrobiálny účinok. Tento olej podporuje aj hojenie tým, že usmrcuje vírusy vnútri pľuzgierov a zároveň zmierňuje opuchy.
12. Vyskúšajte aj domáci recept našich starých mám – vrecúško zo zeleného čaju. Mierne teplé, vlhké vrecúško si priložte na herpes a nechajte pôsobiť. Potláča sa tak šírenie infekcie, znižuje sa bolesť a rýchlejšie sa rana zahojí.
13. Medovka lekárska pomáha aj pri oparoch – nechajte dobre vylúhovať lístky medovky, namočte do roztoku odličovací tampónik a pravidelne čistite pľuzgiere oparu. Rýchlejšie sa tak zahoja.
14. Keď už sa vám utvorí pľuzgierik, nedotýkajte sa ho, pretože vírus si môžete jednoducho rozniesť. Ani rôzne mastičky nikdy nenanášajte prstom, ale radšej tyčinkou alebo vatovým tampónom.
15. Veľmi opatrné musia byť tehotné ženy. O vaginálnom herpese musia informovať lekára, pretože počas pôrodu môžu nakaziť bábätko.