Keď sa leto prehupne do jesene a prichádza zima, nastupujú aj zdravotné problémy, ktoré by ste možno nečakali. Chladnejšie dni a nočné mrazy mnohým ľuďom spôsobujú suchú, začervenanú a svrbiacu pokožku. Ide o typické príznaky, akými sa prejavuje alergia na chlad. A možno by ste neverili, ale naozaj je čoraz bežnejšia. O čo ide, ako jej predchádzať a ako ju liečiť?
Mimochodom, môže za to aj zmena spôsobu života. Kedysi ľudia trávili viac času vonku, boli otužilejší, mali lepšiu imunitu. Dnes sme väčšinu času v uzavretých priestoroch, so stabilnou teplotou, vlhkosťou, mikroklímou ako takou. Náš obranný mechanizmus zlenivel.
Aj preto výmena ročných období a následný pokles teplôt idú ruka v ruke s nepríjemnými zmenami na pokožke. Ak na prelome jesene a zimy pozorujete na svojej pokožke zmeny v podobne suchosti, začervenania, svrbenia či opuchu, zbystrite pozornosť. S veľkou pravdepodobnosťou trpíte alergiou na chlad.
Alergia na chlad
Alergia na chlad býva označovaná aj ako „chladová žihľavka“. Najčastejšie sa objavuje v spojitosti s pobytom v exteriéri počas mrazu. Nie vždy je to však tak.
U citlivejších ľudí sa vyskytuje už v plusových hodnotách, zväčša do desať stupňov Celzia. Vo vážnejších prípadoch dochádza aj k popraskaniu kože, problémom s dýchaním, upchatiu nosovej dutiny či zdureniu slizníc.
Chladovú alergiu vidieť predovšetkým na tvári, rukách a krku, teda na miestach, ktoré nepokrýva oblečenie a ktoré sú vystavené nízkym teplotám. Niektorým ľuďom strpčuje život viac, iným menej. Ak totiž prerastie do svrbivého ekzému až opuchov, môže pripomínať atopický ekzém.
Chladová alergia postihnutému človeku komplikuje pobyt vonku a prekáža mu aj vo vykonávaní práce a iných činností. Spomínanú alergiu môže zhoršiť aj náhly prechod zo zimy do tepla.
Pomôže prevencia?
Ideálne je chladovej alergii predchádzať. Aktivity vo vonkajšom prostredí je najlepšie naplánovať na dopoludnie či poobedie, kedy sú teploty o čosi priaznivejšie.
Samozrejmosťou by mali byť čelenka alebo čiapka, šál a rukavice. Citlivejším osobám sa odporúča aj tenká kukla či šatka cez tvár. Miesta, kde sa prejavuje alergická reakcia, je dobré ošetrovať zimnými krémami, ideálne kozmetikou od kožného lekára. Dôležité je aj eliminovať rýchle prechody zo zimy do tepla a naopak.
Určité opatrenia je potrebné urobiť aj doma. Byt či dom nie je dobré prekurovať. Do istej miery môže pomôcť i otužovanie. Počas sprchovania sa je ideálne striedať teplú a studenšiu vodu. Veľmi dobrým krokom je aj vymenenie bežného sprchového gélu či krému za hypoalergénny. Rovnako vhodné je používať mydlo určené pre potreby citlivej a k alergiám náchylnej pokožky.
Prečítajte si tiež
Užitočné tipy, ako sa správne otužovať.
Liečba chladovej alergie
Ak máte podozrenie, že trpíte alergiou na chlad, neváhajte kontaktovať svojho kožného lekára. Doktor na základe vyšetrenia v podobne kožného testu alebo rozboru krvi zvolí vhodný spôsob liečby. Zaužívaná je liečba antihistaminikami. Okrem nich uľavia od ťažkostí i krémy buď s hypoalergénnym zložením, alebo viazané na lekársky predpis.
Efektívne sú aj antileukotriény s nástupom účinku už do 24hodín. Sú vhodné na liečbu alergickej astmy. Ako doplňujúcu liečbu môžete použiť voľnopredajné lieky tlmiace príznaky ako napríklad spreje do nosa, krémy popraskanú pokožku.
Ak máte dýchacie problémy, odporúčajú sa spreje na uvoľnenie priedušiek, prípadne protizápalová inhalačná liečba.
Foto: Pixabay.com, Pexels.com