Zvyknete si občas zabehať? Alebo behávate pravidelne? Určite už viete, aké prospešné je behanie pre náš organizmus. Ľudské telo jednoducho chce, aby sa naň kládli nároky. Potrebuje podnety, ktoré ho nútia systémovo sa zlepšiť, aby bolo silné a zdravé.
Súčasné civilizačné ochorenia sprevádzajú poruchy a nesprávne fungovanie srdcovo-cievnej sústavy. Telo je prirodzene veľmi odolné a prepáči nám veľa pochybení, napríklad hriechy, ktorých sa dopúšťame pri výbere nesprávnej stravy, ako aj nedostatok pohybu. „V istom okamihu však systém skolabuje a priveľa tuku upchá cievy, priveľa cukru zničí látkovú premenu a primálo pohybu spôsobí aj ochorenia kostí, chrupiek, šliach, väzov a svalov,“ upozorňuje doktorka Christine Theissová. Už ako sedemročná sa začala venovať kickboxu a keď sa stala v roku 2013 šampiónkou sveta, skončila kariéru a vrhla sa na písanie, aj moderovanie (napríklad relácia na SAT 1 The Biggest Loser). Je uznávanou odborníčkou na cvičenie, behanie, strečing a silový pohyb.
Behanie za zdravím
Ten, kto sa trikrát do týždňa pravidelne pol hodiny venuje vytrvalostnému športu, má zvyčajne pokojový tep 60 úderov za minútu. Je to nesmierne efektívne zlepšenie – a stačilo naň trikrát tridsať minút behu do týždňa!
Silné srdce následne bráni vápenateniu ciev a nedovolí narušiť zásobovanie krvou. Posilnením srdca sa zlepší celá obehová sústava a tým sa preukázateľne zníži aj riziko vzniku typických civilizačných ochorení, napríklad obezity.
Podľa Christine Theissovej sa preto oplatí začať s behaním. Naše telo potrebuje podnety, záťaž a výzvy! Treba ich však správne dávkovať. A pripraviť sa na to aj so správnym výstrojom. Tu je pár odporúčaní z jej knihy.
Správny výstroj na behanie
Obuv
- Bežecká obuv je základnou časťou výstroja, nesmie sa na nej šetriť. Je totiž presne tým miestom, kde sa všetko odohráva: došľapovanie, rolovanie chodidla aj odtláčanie od podložky.
Každý bežec roluje chodidlo inak, svojsky. Niekto pritom prenáša hmotnosť nadmerne na vnútornú a iný na vonkajšiu časť chodidla. - Vedci zistili, že každý bežec sa vie veľmi dobre prispôsobiť svojim individuálnym ortopedickým zvláštnostiam a vložky alebo iné oporné prvky niekedy narobia viac škody než osohu. Riaďte sa preto pravidlom: ak sa v bežeckej obuvi cítite celkom spontánne dobre a pri behu vám nespôsobuje dlhodobé bolesti či ťažkosti, vybrali ste si správne.
- Podľa ďalšieho pravidla by mal mať bežec v skrini toľko párov bežeckých topánok, koľkokrát do týždňa zvykne behať. Ak teda niekto beháva trikrát do týždňa, je dobré, ak má tri páry bežeckej obuvi.
- Dobre odpružená obuv sa odporúča na beh po tvrdom podklade a na dlhé a pomalé vytrvalostné behy. Sú presným opakom trendu takzvaných bare foot bežeckých topánok, ktoré si za cieľ kladú čosi celkom iné: mať čo najtenšiu a nesmierne ohybnú podrážku, ktorá nohe poskytne čo najviac voľnosti, aby mal bežec pocit, že na nohách nemá nijakú obuv, že beží naboso. Takáto obuv na jednej strane optimálne trénuje nohu a všetky svaly na nej, ale na druhej strane možno priam s istotou očakávať zranenia, ak sa použije na príliš dlhý a príliš intenzívny beh.
Oblečenie
- Vyberajte si na behanie vždy funkčné oblečenie, ktoré ihneď odvádza z pokožky vlhkosť a tá sa rýchlo odparí. Vyhneme sa tak mokrému tričku alebo nohaviciam na upotenom tele, čo príde vhod najmä vtedy, keď sa zastavíte, aby ste si urobili zopár cvikov na posilnenie svalov.
- V zime, keď je vlhko a chladno, sa osvedčilo obliekať sa ako cibuľa – do viacerých vrstiev tenkého oblečenia namiesto jednej hrubej vetrovky. Spodná vrstva, ktorá tesne prilieha k telu, sa stará o odvádzanie potu, izolačná vzduchová vrstva v strede hreje a horná vrstva odpudzujúca vodu zabráni dažďu či snehu preniknúť dovnútra.
- Kto si v zime udržiava hlavu, krk a ruky v teple, má ochránené najdôležitejšie časti tela. Na začiatku behu by vám malo byť však radšej trošku zima, nie príjemne teplo. Behom sa telo zahrieva a za chvíľu by vám bolo príliš teplo.
Slnečné okuliare
Bežecké okuliare by sa nemali kĺzať z nosa ani sa zarosiť. Malé otvory pri hornom okraji okuliarov zabezpečujú optimálnu cirkuláciu vzduchu a vďaka gumeným výčnelkom na straničkách si ich nebudete musieť pri kľukoch a ostatných cvikoch na nose ustavične naprávať.
Šilt proti slnečnému žiareniu
V lete by ste si mali pokožku bez diskusie vždy chrániť krémom s ochranným faktorom. Okrem toho sa oplatí aj šilt, postará sa totiž o trochu tieňa na tvári. Ak šilt nie je na čiapke, vlasy sú voľné a hlava sa nebude tak zohrievať, čo je pri tréningu v lete veľmi príjemné. Keď sa však zhŕknu mraky a rozprší sa, príde vhod šiltovka, ktorá zakryje celú hlavu.
Bežecké hodinky
- Pre bežcov už existujú hodinky, ktoré dokážu vypočítať a vyhodnotiť viac než ktorýkoľvek počítač prvej generácie. Merať sa dajú nielen základné funkcie, ako sú vzdialenosť, čas, rýchlosť a tep, ale aj kroková frekvencia, čas kontaktu s podložkou či vertikálny pohyb bežca.
- Hodinky s funkciou GPS však rozhodne nie sú lacná záležitosť. Pre nováčikov, ktorí nechcú siahnuť tak hlboko do vrecka, dostať aj jednoduché verzie od renomovaných výrobcov (bez GPS) umožňujúce merať tep. Predávajú sa približne za 50 eur.
- Kvalitné bežecké hodinky by mali rozhodne merať tep. Bežné merače sa skladajú z náprsného pása, ktorý dvoma zabudovanými elektródami sníma údery srdca a rádiovým signálom údaj o frekvencii vyšle do hodiniek. Na nich sa potom dá odčítať, koľko úderov spraví vaše srdce za minútu, a rozhodnúť o intenzite tréningu. Relatívne nová je optická metóda merania tepu. Pri tomto spôsobe merania netreba nosiť náprsný pás, lebo tep sa meria priamo na zápästí.
Bežecká aplikácia
Ideálne je kúpiť si malú taštičku, väčšinou vyrobenú z neoprénu, ktorá sa uchytí na hornú časť ramena. Do nej sa vloží telefón a každý tréning sa môže zaznamenať. Stiahnite si nejakú bežeckú aplikáciu, mnohé sú zadarmo – naša obľúbená je Endomondo: pre Android a pre Apple.
Záznam aktivít
Mnohí ľudia nosia na ramene elektronické pásiky, ktoré poskytujú informácie o tom, koľko majú v bežnom živote pohybu. Ak sa niekto trikrát do týždňa pol hodiny pohybuje bežeckým krokom, môže si byť aj bez tohto záznamníka istý, že má dosť pohybu, a takýto prístroj vôbec nepotrebuje.
Dobrý tracker však vie spoľahlivo zmerať tep, takže počas tréningu informuje o tom, ako rýchlo srdce bije a akú veľkú záťaž v danej chvíli práve podstupujete, čo môže pomôcť pri individuálnom riadení tréningov a vystríhať pred preťažením.
Výborný je napríklad Sports Tracker, ktorý dobre popísal Android portál.
Ak si chcete behanie naštudovať viac, okrem vyššie odporúčanej knihy Christine Theissovej dávame do pozornosti aj tieto užitočné a nami prečítané knihy: