Beháte, bicyklujete, navštevujete posilňovňu alebo chodíte na prechádzky s deťmi? Určite ste si všimli, že bez pohodlných a odolných topánok sa tieto činnosti vykonávajú len ťažko. A našli ste si obuv, ktorá vám vyhovuje najviac! Niektoré fakty o teniskách Nike vás možno prekvapia.
Bezpečnostné prvky a šetrnosť k nohám
Pri športe máme niekoľko anjelov strážnych, a stopercentne k nim patrí aj cyklistická alebo lyžiarska prilba. No rovnako dôležitú úlohu zohrávajú i topánky! Nevhodná obuv zvyšuje riziko úrazov a pri dlhodobom nosení sa podieľa na rôznych deformitách chodidla a nesprávnom držaní tela. Na svahu sú z hľadiska bezpečnosti dokonca dôležitejšie lyžiarky ako samotné lyže. Kým pri výbere prilby a lyží si dávame záležať, výber lyžiarskej obuvi zvykneme podceniť, a tá je potom možno zbytočne veľká alebo tvrdá.
Vráťme sa však od prilieb a lyžiarok späť k botaskám Nike:
Nike topánky sú určené tak na šport ako aj na voľný čas. A môžete si byť istý, že majú protišmykovú podrážku a sú vyrobené z vysokokvalitných materiálov, zabezpečujúcich vetranie nohy počas nosenia. V teniskách je vnútorná vložka, ktorá sa časom prispôsobí chodidlu. Zároveň sú tenisky ľahké a odpružené, čiže netrpia vaše kĺby, kosti ani svaly, a nohy sa neskôr unavia.
Pokus s vaflovačom
Zakladatelia americkej spoločnosti Nike, ktorými sú Phil Knight a Bill Bowerman, sa zo začiatku živili dovozom a predajom japonskej atletickej obuvi. Zároveň sa snažili vyvinúť vlastné bežecké topánky, ktoré by boli ľahšie a zrýchlili bežcov krok.
Prelomovým bol rok 1970, keď sa Bill rozhodol do svojich pokusov zahrnúť domáci vaflovač. Popri raňajkovaní vaflí nalial do vaflovača gumenú zmes, ktorá sa bežne používala na výrobu podrážok. Vaflovač sa definitívne poškodil, no vzor ho zaujal natoľko, že po menších úpravách bol použitý na podrážkach pánskych a dámskych botasiek nike. Od idei po realizáciu to nejaký čas trvalo, a tak prvé topánky zo série Waffle Trainer, s originálnou protišmykovou podrážkou, uzreli svetlo sveta až v roku 1974.
Air Cushioning Technology
Zdokonalením podrážky zakladatelia nezaspali na vavrínoch a vývoj pokračoval ďalej. V roku 1979 predstavili novú technológiu výroby – Air Cushioning Technology, vďaka ktorej získali nike botasky pružnosť a dokázali výborne tlmiť nárazy. Podstatou technológie je vzduchový, resp. plynový vak, nachádzajúci sa v medzipodrážke pod pätou. Samozrejme, technológia sa neustále zdokonaľuje a pre nositeľa botasiek znamená, že pri športe nemusí vynakladať toľké úsilie, šetrí svoju energiu a chráni kĺby pred prílišnou námahou.
Nike Air Max
Air Cushioning Technology bola podnetom pre vznik obľúbených tenisiek série Air Max. Prvý model vznikol v roku 1987, a preto sa aj volá Nike Air Max ’87, ale známy je tiež pod názvom Nike Air Max 1. Nasledovali ďalšie úspešné modely, pričom zmenami prechádzala najmä bublina v pätovej oblasti.
Botasky Nike Air Max ’92 (resp. Nike Air Max 180) majú bublinu viditeľnú zo 180 stupňového uhla. Bodkovaný dizajn dostala v modeloch Air Max ’93. A okrem päty sa nachádzala aj na bokoch prednej časti botasiek v modeloch ’95.
Bohužiaľ, posledná inovácia bubliny sa stretla s mnohými negatívnymi ohlasmi, a jej autor Sergio Lozano tak navrhol prvý, a zároveň posledný model tenisiek nike. K populárnym novším modelom patria nike botasky Air Max Motion, Axis, Gravitation alebo LTD 3.
Niektoré kúsky stoja tisíce eur
Výstredný a drahý – takto možno charakterizovať napr. limitovaný model Air Max 97 MSCHF. Ak by ste si ho chceli zaobstarať do zbierky, v súčasnosti by ste zaň zaplatili okolo 2700 Eur. Označuje sa aj ako „Ježišove topánky“, pretože majiteľom vraj umožňuje chodiť po vode a obsah podrážky tvorí posvätená voda z rieky Jordán. Na šnúrkach tenisiek je umiestnený oceľový kríž, vlnená stielka pápežovskej červenej farby vonia po kadidle a nachádza sa na nej citát z Evanjelia podľa Matúša. Farba vonkajšej látky je v odtieňoch svetlomodrej a pripomína vodu.
Samozrejme, o nič menej výstredný nie je ani obal, v ktorom sa tieto tenisky distribuujú. Zo zberateľského hľadiska tvorí dôležitú súčasť tenisiek. A ak ste doteraz vnímali anjele, resp. anjelov len ako sošky ozdobujúce krb, podobizeň anjela sa nachádza aj na obale Ježišových topánok. Konkrétne je na ňom anjel z mnoho diskutovanej rytiny Melanchólia I., ktorú v roku 1514 vytvoril Albrecht Dürer. Žena s anjelskými krídlami má mierne zamračený výraz a vyzerá, akoby rozmýšľala nad veľmi vážnym problémom. Okrem anjela sa na obale tenisiek nachádza tiež upravená pápežská pečať.
Prečítajte si tiež
Je pravda, že nás beh zbavuje depresie a zbytočných obáv?
Ako vznikol názov Nike
Pôvodne sa spoločnosť Nike volala Blue Ribbon Sport. Po rozhodnutí zmeniť názov prišiel so zaujímavým nápadom prvý zamestnanec spoločnosti – Jeff Johnson, ktorému sa v noci prisnila grécka bohyňa víťazstva Niké.
Ako vzniklo logo
Spoločnosť používa nielen na topánkach, ale aj na oblečení logo v tvare fajky – Swoosh. Navrhla ho vtedajšia študentka grafického dizajnu Carolyn Davidson, pričom malo znázorňovať pohyb, rýchlosť a dynamiku. A síce sa najskôr nepáčilo jednému zo zakladateľov, kvôli časovej tiesni ho nakoniec použili. Carolyn dostala za návrh len 35 dolárov.
Ako vznikol slogan
Razantný a nadčasový slogan „Just do it!“ vymyslel výkonný riaditeľ divízie marketingu Dan Wieden. Inšpirovali ho posledné slová odsúdené kriminálnika Garyho Gilmorea, ktorý bol popravený cca. desať rokov pred vznikom sloganu. Zneli „Let´s do it“, teda „Poďme na to“, a Wieden len úspešne pretvoril začiatok vety.
— PR článok —
Foto: Dreamstime, Pexels