Beh býval kedysi každodennou činnosťou. Behávalo sa na život a na smrť. Aby sme prežili, unikli nebezpečenstvo, zadovážili si stravu. Teraz je beh pre väčšinu z nás vyrušením. Namiesto toho, aby sme ho zahrnuli do každej časti života, obmedzíme ho na hodinu rekreačného cvičenia.
Ak beháte, alebo sa ešte len chystáte – mali by ste poznať 7 pilierov pre lepší beh, ktorý vám bude prinášať radosť i zdravie. Jednoducho uvoľnený, ľahký a rýchly beh.
7 pilierov pre ľahký a rýchly beh
Možno ste počuli alebo dokonca čítali knihu Stvorení pre beh, ktorá pred rokmi bola doslova hitom. Christopher McDougall ňou odštartoval celosvetový boom behania naboso, ultramaratónov a teraz prichádza s druhou knihou, jednoducho nazvanou Stvorení pre beh 2. Opäť v nej inšpiruje a spolu s bežeckým mágom Ericom Ortonom ponúkajú akéhosi bezkonkurenčného sprievodcu tréningom – dávajú tipy pre začiatočníkov, aj profíkov. Venujú sa strave, kondičke aj technike, tiež zraneniam – ako im predchádzať a ak už k nim dôjde, ako sa im vyhnúť.
V knihe ponúka aj 7 pilierov pre lepší beh, či už s ním začínate, alebo behávate pravidelne.
1. Jedlo: Vidlička nie je vaším trénerom
Pred zlým stravovaním neutečiete. Je jedno, koľko míľ nabeháte – kým vám v dôsledku stravy bude prudko stúpať krvný cukor, naďalej sa vám bude ukladať telesný tuk. Prvým krokom je teda upriamenie sa na svoj prístup k jedlu – nie aby ste zhadzovali kilá, ale aby ste z rovnice odstránili apetít a maximalizovali energiu na jeden hlt.
2. Kondícia: Staňte sa hlavným mechanikom
Vďaka vrodenej potrebe prežiť na nohách máme výnimočnú schopnosť spamätať sa z chýb. Naučte sa posúdiť každú prípadnú štrukturálnu slabinu, zaktivujte svoje nečinné sedacie svaly a posilňujte správnym spôsobom. V spomínanej knihe nájdete veľa tipov na tie správne cviky.
3. Technika: Umenie ľahkosti
Priveľa bežcov sa mylne domnieva, že ak im odpružené tenisky zničili techniku, minimalistické im ju napravia. Ako však neskôr dosvedčia ich namáhané lýtka a boľavé päty, výmena obuvi nič nemení. Čo funguje, je štvorica zdanlivo ľahkých cvikov. Len čo ich vezmete na cestu, pocítite, ako sa vám pod nohami strácajú desaťročia zlej techniky.
4. Sústredenie: Rýchlejšie, ďalej a navždy
„Načúvajte svojmu telu“ je azda jediná fitnes rada, ktorá je ešte márnejšia než „každý z nás je jedinečným experimentom“. Vy a vaše telo nehovoríte jednou rečou. Nemáte poňatia, čo hovorí ten druhý. Pamätajte, že vaše inštinkty sa sformovali v dobe, keď potrava bola vzácna, fyzickú energiu bolo treba uchovávať za každú cenu a mrazivé počasie nebolo problémom, ale jednosmerným lístkom na zoznam fosílií.
Postupom času sme prišli o majstrovské ovládanie ťažkého a ľahkého, rýchleho a pomalého. Namiesto toho, aby sme využívali celý rozsah prevodov, zväčša sa motáme niekde v strede, až si napokon odpálime prevodovku.
5. Obuv: Po prvé, neublížte si
Bežecké tenisky vám nedokážu zlepšiť techniku, zato ju však vedia poriadne zhoršiť. Čím viac kaše máte pod chodidlami, tým menej cítite pôdu pod nohami. Odpruženie je droga. Je to prostriedok na znecitlivenie. Otupuje chodidlá voči vnemom, ktoré z vás môžu urobiť lepšieho a zdravšieho bežca. „Pomyslite si, ako by ste si ublížili, keby ste si ruku „uspali“ lokálnym anestetikom a udierali po nej kladivom, a získate predstavu o tom, čo sa deje zakaždým, keď si obujete mäkké tenisky. A ak si myslíte, že riešením je „analýza kroku“, zamyslite sa ešte raz: štúdie ukazujú, že bežci, ktorí si kúpili tenisky na základe analýzy kroku, sú až päťnásobne náchylnejší na zranenie,“ píše Christopher McDougall v knihe Stvorení pre beh 2.
Prečítajte si tiež
Ako si vybrať tenisky na behanie? Ktoré sú vhodné a prečo?
6. Zábava: Ak sa pritom narobíte, preháňate to
Zachovávajte si princíp potešenia. Evolúcia neodmeňuje bolesť. Odmeňuje radosť. Utrpenie vašu skúsenosť limituje namiesto toho, aby ju umocňovalo. Spôsobuje tunelové videnie, disociáciu, ponorenie sa do seba a chyby. Hlavu máte zvesenú, mozgu chýba kyslík, máte zvýšenú hladinu stresu. Každá bunka v tele vás varuje, že to nemôže byť dobré. Usilujete sa to vytesniť, nie vychutnať naplno.
Na druhej strane, zábava zvyšuje vnímavosť, sebavedomie, spôsobilosť a zmierňuje stres. Keď sa bavíte, sústredíte sa. Prečo? Pretože vaše telo to schvaľuje a chce viac. Hlavu držíte hore. Zhlboka dýchate. Rozsah videnia aj pohybu je maximálny. Mozog zdedený po predkoch šalie z množstva endorfínov a vyzýva vás, aby ste vydržali. Ste úplne sústredení.
7. Rodina: Kto sa spolu potí, ten spolu rastie
Vyvinuli sme sa, aby sme sa navzájom povzbudzovali a pomáhali si, pretože život a smrť svorky záviseli od spoločného úspechu. Čím rozmanitejšie mysle a schopnosti sú poruke, tým vyššie sú šance na úspech. Zdieľanie behu je jedným z najlepších spôsobov, ako dosahovať pokroky. Sme spoločenské tvory, a tak máme mnohé zo svojich neviditeľných mechanizmov zosynchronizované: bez toho, aby váš bežecký partner vyslovil jediné slovo, dokáže vám ustáliť srdcový pulz, zlepšiť kadenciu a vybrúsiť techniku.
Foto: Freepik.com