V súčasnosti sa stravujeme spôsobom, ktorý spôsobuje pravidelné nárasty a poklesy energie. Kedysi jedli ľudia rozumnejšie, najmä čerstvé potraviny, priamo dopestované…dnes je všetko inak, a kvôli tomu prichádzame o schopnosť dobre sa sústrediť na veci, ktoré sú dôležité. Dospelí v práci, a čo je ešte horšie, aj deti v škole.
Ak zjete dajme tomu nejakú čokoládovú tyčinku, váš krvný cukor vysoko stúpne a potom sa prudko zrúti. To ovplyvní, ako veľmi sa dokážete fyzicky sústrediť, pretože ak je vaša energia na dne, nebudete schopní venovať veciam plnú pozornosť.
Čo nám kradne pozornosť?
Hoci si to neuvedomujeme, väčšina z nás teraz začína deň ekvivalentom takýchto čokoládových tyčiniek. „Zamyslite sa nad svojím typickým správaním. Ľudia si obyčajne na raňajky dajú misku cereálií alebo kúsok hrianky. Cereálie sú obyčajne plné cukru a chlieb je biely,“ popisuje novinár a spisovateľ Johann Hari, ktorý napísal skvelú knihu Ukradnutá pozornosť o tom, ako sa v súčasnosti nevieme poriadne sústrediť. Ako nám rôzne veci kradnú koncentráciu, rozptyľujú nás – ukazuje, ako tie veci odhaliť, identifikovať a napokon aj sa od nich oslobodiť.
Jednou z takých vecí je práve nevhodná strava. Napríklad vyššie spomínané sladené cereálie/musli, biely chlieb, ale hoci aj vianočka, či nejaký croissant. Keďže je v nich veľmi málo vlákniny, glukóza, ktorá vám dodáva energiu, sa uvoľňuje veľmi, veľmi rýchlo. Takže hladina cukru v krvi sa veľmi rýchlo zvýši, čo je skvelé – asi na dvadsať minút.
Potom klesne, a keď sa to stane, ste vyčerpaní. A v tom momente „sa vám zahmlieva mozog,“ ako to popisuje. Keď k tomu dôjde, sedíte za stolom a snažíte sa premýšľať.
Deti a sústredenie v škole
Vaše dieťa zažíva tento úpadok, keď je v škole a nie je schopné počúvať učiteľa. Je to situácia, keď máte veľmi málo energie a máte neustále pocit, že potrebujete niečo na povzbudenie… To je pokles cukru v krvi. Keď sa to stane, vy a vaše dieťa chcete viac sladkých sacharidových pochúťok, aby ste dostali ďalší záchvev sústredenia. Ak pri každom jedle konzumujete tieto lacné sacharidy, potom sa na tejto horskej dráhe budete točiť stále dokola…
J.Hari v knihe ide ešte ďalej – ak konzumujete tieto druhy potravín spolu s kofeínom, účinok na hladinu cukru v krvi sa ešte zintenzívni. „Ak by ste si dali croissant samostatne, hladina cukru v krvi by vám, samozrejme, stúpla, ale ak by ste si ho dali spolu s kávou, stúpla by ešte viac a následne by ste pocítili ešte agresívnejší úpadok,“ vysvetľuje.
Tieto výkyvy a úpadky sa vyskytujú počas celého dňa a zanechávajú nás takých vyčerpaných, že sa na dlhšie obdobie nedokážeme poriadne sústrediť.
Jedlo a naše emócie
Aj Hari, aj mnohí odborníci si uvedomujú, že na jedlá sa viaže množstvo našich emócií. Jedlo je často odmena, ktorú si doprajeme. Spája sa s príjemnými situáciami a zážitkami, takže je potom ťažšie odolávať im. Pritom väčšina tých jedál – spracovaných, polotovarov, rôzne mekáče, pizze, kebaby ap. – sú de facto zabijakmi sústredenia! Mnohí sme boli vychovaní tak, aby sme v nezdravom jedle nachádzali útechu. Túžime po ňom, keď sme smutný, máme splín, niečo sa nám nevydarilo.
Prečítajte si tiež
8 rastlín na lepšiu koncentráciu a zvýšenie mozgovej kapacity.
Nevhodná strava a sústredenie
Nevhodná strava ovplyvňuje naše sústredenie aj inými spôsobmi, upozorňuje Johann Hari v knihe Ukradnutá pozornosť. „Väčšina z nás sa v súčasnosti stravuje spôsobom, ktorý nás ochudobňuje o živiny potrebné na plnohodnotný vývoj a fungovanie nášho mozgu. Takmer po celú našu históriu sa ľudia stravovali zhruba ako moji starí rodičia – konzumovali čerstvé potraviny, ktorých pôvod poznali. Ako polovici dvadsiateho storočia došlo k rýchlemu posunu od čerstvých k predpripraveným spracovaným potravinám, ktoré sa predávali v supermarketoch a boli navrhnuté tak, aby sa dali ohrievať. Tieto potraviny sa museli pripravovať na predaj úplne iným spôsobom. Boli napumpované stabilizátormi a konzervačnými látkami, aby sa nezhodnotili na pultoch supermarketov a tento proces, ako sa ukázalo, pripravil potraviny o veľa z ich výživovej hodnoty,“ popisuje Hari.
No a ešte je tu tretí dôvod. Naša súčasná strava nielenže neobsahuje to, čo potrebujeme, ale obsahuje alternatívne chemické látky, ktoré na náš mozog pôsobia takmer ako drogy.
Ako z toho von?
Podľa Hariho je to jasné, hoci pre mnohých asi nie jednoduché: vynechávajte všetky tie procesované, polotovarové a chémiou nadopované svinstvá, kvôli ktorým sme v prvom rade chorí. Vynechávajte rafinované sacharidy, spracované potraviny, nezdravé oleje.
Foto: Freepik.com, LepšíDeň.sk