Máte pocit, že vás ľudia stále pozorujú a všímajú si vás? Volá sa to spotlight efekt

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy máte niekedy pocit, akoby si vás okolie všímalo viac a pozornejšie, akoby vás posudzovali a hodnotili? Ste v obchode, na úrade, alebo len tak kráčate po ulici…a chvíľami máte pocit, akoby vás ľudia pozorovali? Začnete uvažovať, čím priťahujete takú pozornosť, či nemáte niečo s oblečením… alebo si všimli vašu vyrážku na čele…prípadne vidia na vás chybu, ktorú vy nevidíte.
Stalo sa vám to už niekedy? Tento jav je známy ako spotlight efekt.

Takéto pocity mávajú mnohí z nás a je faktom, že sme tak trochu obmedzení vlastným uhlom pohľadu. Preto máme tendenciu si myslieť, že každý z nášho okruhu ľudí sa na nás pozerá a súdi nás za to, ako vyzeráme a ako sa správame. To v nás prebúdza úzkosť, pochybnosti, väčšiu (a neraz prehnanú) sebakritiku.

Spotlight efekt

Spotlight efekt je nafúknuté vnímanie samého seba, ktoré môže mať negatívny vplyv na náš život a vzťahy. Bojíme sa ísť si zatancovať, pretože máme obavu, že každý uvidí, akí sme zlí tanečníci. Máme strach robiť určité veci, v ktorých si neveríme alebo by sme ich robili po prvý raz. Brzdil by nás pocit, že nás ľudia vnímajú pozornejšie, starostlivejšie a napokon aj kritickejšie.

„Spotlight efekt je kognitívne skreslenie, kvôli ktorému sa denno-denne cítime hlúpo a zahanbene. Sme si istí, že sa na nás každý pozerá a zaznamenáva si každé naše konanie a reakciu a v tichosti nás zosmiešňuje, lamentuje nad nami alebo nás zahanbuje. Následkom je prehnané prispôsobovanie nášho správania alebo dokonca úplné utiahnutie sa z verejnosti, len aby sme sa vyhli ďalšiemu zahanbeniu, ktoré však vnímame iba my,“ vysvetľuje Patrick King, špecialista na sociálne zručnosti, sociálnu psychológiu a ľudské správanie.
Spomína to aj v knihe Nepretrhni sa pre druhých, v ktorej dáva tipy a rady, ako zmeniť svoj vzťah k sebe a ostatným. Ako si nastaviť hranice, byť asertívny a necítiť zodpovednosť za pocity ľudí.

spotlight efekt

Každý sa zaujíma hlavne o seba

Treba si uvedomiť jednu pravdu: sme zahľadení do seba a spotlight efekt je takmer úplne len v našich hlavách. Ľudia sú pohltení vlastnými potrebami a záujmami, takže neexistuje spôsob, ako by mohli míňať svoju energiu na sledovanie vás…a ďalších ľudí.
Prinajhoršom sa možno pár ľudí zaujíma o väčšinu vašich krokov životom. A s najväčšou pravdepodobnosťou to sú ľudia, ktorí sú už vášmu srdcu blízki a beztak by vás mali poznať lepšie ako ktokoľvek iný.

A aj oni majú vlastné záležitosti vyžadujúce si ich pozornosť. Ak nie ste verejná osoba, rocková hviezda, osobnosť sociálnych médií alebo ktokoľvek iný ľahko rozpoznateľný verejnosťou, svet nemá oko vytrénované na to, aby študovalo každé vaše slovo či skutok. Aj v prípade, že ste verejná osoba, vami vnímaná miera sledovanosti okolím je pravdepodobne značne skreslená, dodáva Patrick King.

ako spoznať narcistuPrečítajte si tiež
Ako spoznať narcistu? 17 príkladov, čo hovoria a čo tým naozaj myslia.

Pre koho to môže byť problém?

Spotlight efekt môže byť veľkým problémom u istej skupiny ľudí, najmä u tých, ktorí pritakávajú, sú prisluhovačmi, snažia sa vyhovieť ostatným a takpovediac sa obetujú pre svoje okolie. Títo ľudia už aj bez toho majú obavy, že nenaplnia očakávania ostatných. Ak sa k tomu pridá spotlight efekt, ich pocity sú zosilnené a znásobené, pretože veria, že každý ich krok a chybu všetci naokolo zaznamenávajú. Sú ešte viac vynervovaní a motivovaní napraviť všetky krivdy, postaviť sa hoci aj na hlavu, len aby sa vyhli čo i len slabému náznaku nesúhlasu či odmietnutiu. Ich obavy prerastú v totálnu paniku. Majú dojem, že ak rýchlo nevyriešia problém, budú zavrhnutí celou skupinou.

„Ak sa chcete popasovať so spotlight efektom, musíte sa odosobniť, aby ste posúdili, či vás ostatní naozaj tak veľmi sledujú,“ radí Patrick King v knihe Nepretrhni sa pre druhých. „Sústreďte sa a vnímajte reakcie ostatných na vaše konanie. Jednak si vďaka tomu dáte prestávku od vlastnej vnútornej nervozity – už len to do značnej miery problém vyrieši a pravdepodobne vďaka tomu zistíte, že sa na každý váš krok zameriava oveľa menej ľudí, ako ste si mysleli.“

 

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.