Keď je manželovo hobby dôvodom rozpadu manželstva

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je váš vzťah rozvrátený a premýšľate nad návrhom na rozvod? Existuje viacero dôvodov, pre ktoré ste sa rozhodli podniknúť tento záväzný krok? Možno mate maloleté dieťa a obávate sa, ako na danú skutočnosť bude reagovať – vysvetlíme a povieme si viac o dôvodoch rozpadu manželstva, návrhu na rozvod, o striedavej starostlivosti i výživnom.

Dôvody rozpadu manželstva?

Pani Janka mala podobný problém. Spočiatku bolo jej manželstvo harmonické a bez vážnych problémov, či konfliktov. Po určitom čase sa ich vzťah začal rozvracať, nemali už spoločné záujmy a vznikali medzi nimi veľké konflikty. Pani Janka začala premýšľať nad podaním návrhu na rozvod, no obávala sa, ako na situáciu zareaguje ich maloletá dcéra. Práve kvôli danej situácii bola nerozhodná a pokúšala sa o záchranu manželstva, no neúspešne.

Po neustálych konfliktoch s manželom sa rozhodla, že navštívi advokátsku kanceláriu aby jej s návrhom na rozvod pomohli. Jedným z dôvodov rozvratu manželstva boli práve záľuby jej manžela. Manžel pani Janky bol vášnivý rybár a rybárčenie bolo jeho srdcovkou a veľkým hobby. Na tom by nebolo nič zlé, pokiaľ by na rybárske potreby nemíňal všetky ušetrené financie. Financie míňal najmä na rybárske potreby ako sú udice, háčiky, návnady, rybárske oblečenie, navijáky a mnoho ďalšieho.

Jedného dňa sa manžel rozhodol pre kúpu člna, čo pani Janku veľmi rozhnevalo, nakoľko financie potrebujú viac na stravu, domáce potreby, či na potreby maloletého dieťaťa. Ďalším závažným problémom bolo, že všetok svoj voľný čas venoval rybárčeniu a jeho manželka spolu s dcérou boli neustále samé. Manžel z týždňa na týždeň čoraz viac trávil čas mimo spoločnej domácnosti a city pani Janky ochladli a prestala k manželovi pociťovať lásku, či intimitu.

dôvody rozpadu manželstva

Návrh na rozvod…

Advokátska kancelária po zistení všetkých skutočností rozvratu manželstva vypracovala návrh na rozvod manželstva. Ten bol podaný na príslušnom súde, ktorý je v zmysle občianskeho súdneho poriadku súd, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko.

Nakoľko zo spoločného manželstva pochádza maloletá dcéra bolo potrebné upraviť aj výkon rodičovských práv a povinností vo vzťahu k maloletému dieťaťu. Výkon rodičovských práv a povinností neznamená obmedzenie alebo zbavenie rodičov ich rodičovských práv a povinností. Ide však o časové, či materiálne rozdelenie práv a povinností medzi rodičov, nakoľko sa už o maloleté dieťa nebudú starať spoločne.

tipy pre šťastné manželstvoPrečítajte si tiež
7 rád pre šťastné manželstvo alebo partnerstvo.

Striedavá starostlivosť o dieťa

Nakoľko pani Janka a aj jej manžel mali záujem vychovávať maloleté dieťa v osobnej starostlivosti a taktiež sú obaja spôsobilí maloleté dieťa vychovať, súd môže zveriť maloleté dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov.

Dôležitou skutočnosťou je, že striedavá osobná starostlivosť musí byť v záujme maloletého dieťaťa. Pri striedavej osobnej starostlivosti je často využívaný týždenný interval osobnej starostlivosti rodiča o dieťa. To znamená, že o maloleté dieťa sa jeden týždeň stará jeden rodič a ďalší týždeň sa o maloleté dieťa stará druhý rodič. Súd určí, kde si rodič, ktorého osobná starostlivosť začína dieťa vyzdvihne a taktiež určí rodičovi, ktorého osobná starostlivosť končí, povinnosť riadne pripraviť dieťa pre druhého rodiča.

Čo sa týka výživného, súd má dve možnosti učenia. Prvou možnosťou je, že súd výživné určí a prihliadne pritom na dĺžku striedavej osobnej starostlivosti. Alebo druhou možnosťou je že súd výživné neurčí. Inštitút striedavej osobnej starostlivosti je pre maloleté dieťa veľkou výhodou, nakoľko trávi čas s oboma rodičmi a ich puto zostáva zachované.

 

TS, foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.