Garcínia. Rastlina, ktorá pomáha tráveniu a podporuje chudnutie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Garcínia kambodžská – o takejto rastline ste ešte asi nepočuli. A ak áno, klobúk dolu, máte prehľad 🙂 Garcínia kambodžská je exotická rastlina, ktorá pochádza z južnej Ázie a v ajurvéde sa už stovky rokov využíva ako pomoc pri tráviacich ťažkostiach. Popularita tejto rastliny rastie aj v západnom svete a ľudia po nej siahajú pre jej účinky navodzujúce pocit sýtosti. A tiež pre jej schopnosť podporovať spaľovanie tukov, čo ocenia všetci, ktorí by potrebovali zhodiť nejaké to kilečko. Aké sú účinky tejto rastliny a ako ju viete využiť?

Garcínia – jablko sýtosti

garcínia kambodžskáIde vlastne o ovocie, ktoré sa nikdy neje v čerstvom stave. Po zbere sa plody garcínie, ktoré svojou veľkosťou pripomínajú jablko, spracujú tak, že sa oddelia semená a dužina od šupky. Tá sa potom suší a získa tak čiernu farbu a kyslú chuť. Rovnako ako šupky sa suší aj dužina garcínie. Zaujímavosťou je, že práve sušené šupky garcínie sa využívajú v indickej kuchyni ako zložka korenia na indické curry.

Zaujímavé je, že výťažok sa považoval za účinný prostriedok na zastavenie vírusu Ebola. Semená rastliny sa už odjakživa používali v ľudovom liečiteľstve. Bežne sa v západnej Afrike využívali na čistenie zubov a osvieženie dychu.

Garcinia a jej vplyv na chudnutie

Ako sme už spomínali, v ajurvéde sa už oddávna využíva garcínia na pomoc pri problémoch s trávením. No a v západnom svete rastie popularita garcínie vďaka jej účinkom pri spaľovaní tukov a podporu chudnutia.

Garcínia podporuje chudnutie tak, že blokuje istý enzým a tým bráni ukladaniu nespotrebovanej energie v podobe tuku. Takto sa spomaľuje proces tvorby tukového tkaniva. Jednoducho povedané, spomaľuje ukladanie tukov. Za účinky na chudnutie môže kyselina hydroxycitrónová, ktorú obsahujú plody garcínie. Táto organická kyselina môže podporovať spaľovanie energie a tiež znižuje pocit hladu.

garcínia kambodžská

Ďalšie účinky garcínie

Štúdie na zvieratách preukázali aj ďalšie účinky garcínie. Zistili napríklad to, že garcínia:

  • znižuje hladinu inzulínu a leptínu, ktorý je zodpovedný za pocit hladu
  • redukuje zápalové procesy v tele
  • zlepšuje schopnosť tela kontrolovať hladinu cukru v krvi
  • užívanie garcínie tiež môže pôsobiť na zlepšenie trávenia
  • v indickej medicíne sa predpisuje na opuchy, zápchy, menštruačné problémy
  • garcínia sa používa aj pri reumatizme a črevných ťažkostiach, napríklad na črevné parazity
  • vhodný doplnok výživy u športovcov, keďže podporuje výrobu a skladovanie glykogénu

Formy užívania garcínie

garcínia kambodžskáV prípade, že vás garcínia a jej účinky zaujali, mali by ste vedieť, že ju môžete užívať vo viacerých formách. Extrakt z garcínie zoženiete v podobe kapsúl či tabliet, no môže byť súčasťou čajov či ajurvédskej kávy.
Nech už si zvolíte akúkoľvek formu užívania garcínie, vždy je potrebné riadiť sa odporúčaným dávkovaním uvedeným na obale konkrétneho prípravku.

Čo sa týka dĺžky užívania, na dosiahnutie viditeľných účinkov je vhodné garcíniu užívať aspoň jeden mesiac. V lekárňach kúpite napríklad fľaštičky so 60 kapsulami, pričom sa dáva 1 až 2 kapsule denne. Vyjde vás to na cca 17€.

Pozor však, užívanie garcínie nie je vhodné pre dojčiace a tehotné ženy. Opatrní s užívaním prípravkov s obsahom garcínie by mali byť ľudia trpiaci diabetom 2. typu. Diabetici by si mali pri užívaní garcinie pozorne sledovať hladinu cukru v krvi, pretože garcínia môže mať na ňu výrazný vplyv.

Pozor na vedľajšie účinky
Hoci je extrakt z garcínie čisto prírodný, jeho užívanie môže mať isté vedľajšie účinky. U citlivejších ľudí sa môže objaviť bolesť hlavy, svrbenie pokožky či tráviace ťažkosti. V prípade, že sa liečite na nejaké ochorenie, bude vhodné konzulovať užívanie garcínie s lekárom.

 

Foto: BioMedical, pxhere.com


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.