Už ste niekedy uvažovali nad tým, aké by to bolo cestovať v čase? Pozrieť sa do minulosti, niečo trošku zmeniť…alebo len sa dívať. Byť svedkom historických udalostí.
Mohlo by cestovanie v čase podľa vedcov fungovať?
Stroj času a tí ďalší
Cestovanie v čase je základom sci-fi už od čias Stroja času od H. G. Wellsa. Môžeme sa voľne pohybovať v troch dimenziách (dopredu, do strán a nahor), možno tu teda mohol byť spôsob, ako sa pohybovať v štvrtej dimenzii. Čiže v čase. Wells si predstavoval, že nastúpi do stroja času, roztočí ciferník a potom vzlietne o státisíce rokov do budúcnosti až do roku 802 701 nášho letopočtu.
V kinematografii vzniklo mnoho filmov a seriálov, ktoré sa venujú tejto téme. Medzi tie najznámejšie určite patrí Návrat do budúcnosti (1985, tínedžer Marty sa dostane 30 rokov do minulosti s ikonickým autom DeLoeran). Spomeňme aj Terminátor 2 (1991, kyborg ochraňuje syna Sarah Connorovej), či Planéta opíc (1968, posádka astronautov stroskotá na planéte v ďalekej budúcnosti, ktorej vládnu inteligentné opice).
A samozrejme tie novšie ako Arrival (2016, 12 mimozemských objektov na Zemi a lingvistička Louise), či Interstellar (2014, červia diera, cez ktorú sa vesmírna posádka môže dostať do inej galaxie).
Cestovanie v čase podľa vedcov
Vedci už dlho skúmajú možnosť cestovania v čase. „Keď Einstein v roku 1915 prvýkrát navrhol svoju teóriu gravitácie, obával sa, že jeho rovnice by mohli dovoliť skrútiť čas tak, aby sa dalo vstúpiť do minulosti, čo by podľa neho znamenalo chybu v jeho teórii,“ popisuje v knihe Božská rovnica vynikajúci fyzik profesor Michio Kaku. Vynikajúca kniha, v ktorej veľmi zrozumiteľným a pútavým spôsobom vysvetľuje rôzne fakty a udalosti od Galileiho, cez Newtona až po súčasnosť. Sám je veľký fanúšik sci-fi, takže si neodpustil ani kapitolu o cestovaní časom 🙂
V roku 1949 uznávaný matematik Kurt Gödel zistil, že ak by sa vesmír otáčal a okolo rotujúceho vesmíru by bolo možné dostatočne rýchlo cestovať, potom by ste mohli vstúpiť do minulosti – to znamená, že by ste sa mohli vrátiť pred tým, ako ste odišli. Einstein bol týmto neortodoxným riešením ohromený. Vo svojich memoároch nakoniec dospel k záveru, že hoci cestovanie v čase bolo v Gödelovom vesmíre možné, možno ho odmietnuť „na fyzikálnom základe“, čo znamená, že vesmír sa rozpínal a neotáčal.
Sci-fi, či vedecká teória?
Aj keď zatiaľ fyzici stále nie sú presvedčení o možnosti cestovania v čase, berú túto otázku veľmi vážne. Došlo k objavom rôznych riešení Einsteinových rovníc, podľa ktorých je cestovanie v čase možné.
Svetoznámy Stephen Hawking bol taký fascinovaný cestovaním v čase, že ostatných fyzikov postavil pred výzvu. Veril, že musí existovať skrytý, zatiaľ neobjavený fyzikálny zákon, ktorý nazval hypotézou o ochrane chronológie, ktorý možnosť cestovania v čase raz a navždy vylučuje. Nech sa však akokoľvek snažil, nikdy sa mu túto hypotézu nepodarilo dokázať, čo znamená, že cestovanie v čase naďalej môže byť v súlade s fyzikálnymi zákonmi a existencii strojov času teoreticky nič nebráni.
Uťahoval si tiež, že cestovanie v čase nie je možné, pretože „kde teda sú návštevníci z budúcnosti?“ Pri každej významnej historickej udalosti by sa predsa mali dať čakať davy turistov s fotoaparátmi, ktorí sa navzájom štuchajú lakťami a zúfalo sa usilujú uloviť čo najlepšie obrázky udalosti, aby ich mohli ukázať svojim priateľom v budúcnosti.
Aké by to malo dôsledky?
„Na moment si skúste predstaviť, akú neplechu by ste mohli narobiť, keby ste mali stroj času. Pri návrate v čase by ste mohli uzatvárať stávky na burze a stať sa miliardárom. Mohli by ste zmeniť priebeh minulých udalostí. Vôbec by nebolo možné zapisovať históriu. Historici by skončili na úrade práce,“ vysvetľuje profesor Michio Kaku v spomínanej knihe Božská rovnica.
Cestovanie v čase, samozrejme, naráža na vážne problémy. Spája sa s ním množstvo logických paradoxov, profesor Kaku uvádza pár príkladov:
- znemožnenie prítomnosti: Ak sa vrátite v čase, aby ste ako dieťa stretli svojho starého otca a zabili ho, ako by ste potom vôbec mohli existovať?
- stroj času odnikiaľ: Niekto z budúcnosti vám prezradí tajomstvo cestovania v čase. Po rokoch sa vrátite v čase a prezradíte tajomstvo cestovania v čase svojmu mladšiemu ja. Odkiaľ sa potom vzalo tajomstvo cestovania v čase?
- stať sa vlastnou matkou: Spisovateľ sci-fi Robert Heinlein napísal o tom, ako sa stať vlastným rodokmeňom. Predpokladajme, že osirelé dievča vyrastie, ale zmení sa na muža. Ten sa potom vráti v čase, stretne samu seba a má s ňou dievčatko. Muž potom vezme dievčatko ďalej v čase, odloží ho do toho istého sirotinca a následne cyklus zopakuje. Sám sebe sa tak stáva vlastnou matkou, dcérou, babičkou, vnučkou atď.
Prečítajte si tiež
Akí boli vaši rodičia, také sú možno dnes aj vaše vzťahy.
Zabránili by ste atentátu?
Keď napríklad nastúpite do stroja času, vaša časová línia sa môže rozdeliť a vytvoríte paralelný kvantový vesmír. Povedzme, že sa vrátite v čase a zachránite Abrahama Lincolna pred atentátom vo Fordovom divadle. Možno sa vám teda podarilo zachrániť Abrahama Lincolna, lenže v paralelnom vesmíre. Preto Abraham Lincoln vo vašom pôvodnom vesmíre zomrel a jeho záchrana nič nezmení. Došlo však k rozdeleniu vesmíru na dva vesmíry a vy ste prezidenta Lincolna zachránili v tom paralelnom.
Foto: Grada, LepšíDeň.sk, Freepik.com, Pixabay.com