Trieska v prste. Ako ju správne vyberať? A môže nám spôsobiť infekciu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už sa vám určite niekedy zapichla trieska do prsta, prípadne ešte horšie pod necht, čo je samo osebe bolestivé. Každý má nejaký svoj spôsob, ako triesku čo najlepšie vybrať. Niektorí si povedia – nechám ju vstrebať, ona sa postupne rozpadne. No zapálené miesto a začervenanie nemusí byť práve vhodný spôsob.
Trieska v prste – viete, ako ju správne vybrať? Nerobíte náhodou tú istú chybu ako väčšina ľudí? Poradíme.

Najčastejšie sa trieska zapichne do prstu pri práci okolo domu, na záhrade, chalupe. Stačí prekladať drevo, prípadne uchopiť do ruky náradie s drevenou rúčkou, ktorá nie je dohladka opracovaná. Alebo striháte na záhrade kríky s malými pichliačmi. Tie sa vedia dostať pod kožu na prstoch, dlaniach, ale aj pod nechty.

 

Takto by sa to nemalo robiť…

Dobré je, ak ide o väčšiu triesku, ktorá mierne trčí – stačí vziať pinzetu a opatrne ju vytiahnuť.
Častejšie sa však zapichne do prsta malá trieska a zostane pod kožou. Väčšina z nás potom vezme ihlu a začne „operovať“. Je to tak aj u vás? 🙂
Picháte ihlou, dolujete triesku, snažíte sa ju nabrať. Prípadne chcete zväčšiť miesto, kade vošla do kože a potom ju vytlačiť.
Výsledkom je takmer vždy zapálená ranka, opuchnutá a bolestivá.

Triesku sa tiež nesnažte vytlačiť. Hoci ju vidíte tesne pod povrchom, mohla by sa zlomiť, rozdrobiť a v ranke vám zostanú ešte menšie kúsky.

 

Vyberte triesku takto…

Takže ako by ste mali triesku z prsta správne vyberať?
Ak trčí trieska mierne von, vyberte ju ťahom v smere dlhej osi. Buď pomocou nechtov, pinzety alebo klieštikov na nechty.
Ak je trieska poriadne zapichnutá v pokožke, neberte si na pomoc ihlu. Lekári to neodporúčajú. Radšej by ste mali počkať. Trieska, ktorá má pár milimetrov vyjde von sama, zvyčajne je to do dvoch-troch dní. Vznikne tak len malá lokálna reakcia, určite menšia a menej nebezpečná, ako keby ste sa snažili triesku vybrať ihlou.

Zvlášť upozorňujeme na kúsok kovu, ktorý by sa vám dostal pod kožu alebo necht. Kov sa zvykne obaliť do väzivového puzdra a neraz tam zostane bolestivý uzlík. Takže ak nejde kúsok kovu vybrať svojpomocne, radšej sa zverte do rúk lekára-chirurga.

Ako popisuje skúsený a dlhoročný záchranár MUDr. Viliam Dobiáš, keď si zapichnete do kože triesku alebo mikrokúsok kovu, okolo takéhoto cudzieho telesa sa vytvorí tekutina. Ta vytvorí maličkú virtuálnu štrbinu a telo triesku vypudí samo von. Toto tiež poznáme ako vyhnisanie ranky. Podľa odborníka ide o mechanický zápal, ktorý vyvolalo cudzie teleso. Nie je to bakteriálny zápal, takže netreba sa veľmi obávať.

Po vybratí triesky stačí miesto umyť vodou a mydlom, netreba ho zvlášť dezinfikovať.

trieska v prste

 

Trieska pod nechtom

Ak sa vám už trieska zapichla pod necht, dobre viete, aké to je nepríjemné a bolestivé. Často sa vtedy dostaví aj zápal, ktorý sa šíri ďalej  v nechtovom lôžku a neraz bolí celý prst. Ak sa zápal zväčší len trošku, mierne začervená, nemusíte sa obávať.

No ak sa šíri, zvyšuje sa aj bolestivosť, radšej vyhľadajte lekára. Trieska z dreva, kovu alebo odlúpenej farby býva pod nechtom problematickejšia. Nemusíte však panikáriť – ani pri trieske do 10 milimetrov vám hneď nehrozí otrava krvi, ako si mnohí namýšľajú. Tá by sa ohlásila už skôr. Dostali by ste horúčky, pociťovali by ste trhanú bolesť v ranke alebo by ste videli červený pruh od rany v smere lymfatických dráh.
Väčšinou však aj pod nechtom zapichnutá trieska vyjde sama von, len to môže trvať dlhšie a môže to viac bolieť.

naši predkovia a osvedčené tipy a trikyPrečítajte si tiež
19 tipov a trikov, ktorými sa riadili naši predkovia.

 

Trieska v prste – ako s ňou von?

My ľudia sme pomerne kreatívni a je pravda, že niektoré ďalšie spôsoby zafungovali aj u nás. Vždy záleží od toho, aká veľká je trieska, ako je hlboko a pod akým uhlom. Tu je pár ďalších spôsobov:

ikona zdvihnutý palecStriekačka zo sirupu – na toto prišla jedna britská mamička a mala úspech: ak máte doma deti, asi máte aj  nejaký detský sirup a v ňom malú plastovú striekačku. Otvor umiestnite čo najpresnejšie na miesto s trieskou, pritlačte na prst, aby sa nasal vzduch a potom prudko zatiahnite. Vďaka podtlaku sa väčšinou trieska dostane von.

ikona zdvihnutý palecLepiaca páska – odstrihnite kúsok a priložte na ranku. Niekedy sa vám podarí triesku vytiahnuť, prípadne aspoň trošku vysunúť. Potom ju už zachytíte pinzetou a vyberiete.

ikona zdvihnutý palecSóda bikarbóna – niektorí odporúčajú urobiť si hustú pastu zo sódy bikarbóny a trošky vody. Naneste trochu zmesi na miesto s trieskou a prelepte leukoplastom. Počkajte niekoľko hodín, trieska by sa mala vysunúť mierne von. Ak nie, dajte opäť trošku zmesi a počkajte. Potom triesku vyberte pinzetou.

ikona zdvihnutý palecLepidlo – zvoľte si také, ktoré rýchlo a dobre schne na vzduchu a nedráždi pokožku. Dajte na ranku trošku lepidla a po zaschnutí odlepte v protismere zapichnutia triesky. Tá by mala vyjsť von.

ikona zdvihnutý palecOcot alebo mlieko s chlebom – prst so zapichnutou trieskou ponorte do octu, neraz trieska sama začne vychádzať von. Môže to trvať 10 aj 15 minút.
Prípadne zohrejte mlieko a ponorte doň kúsok chleba. Dajte na prst s trieskou a prelepte leukoplastom. Chlieb zaschne a môže triesku mierne vysunúť. Potom ju vyberte pinzetou.

Foto: Vecteezy.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.