Arganový olej prezývaný tekuté zlato. Jeho liečivé účinky a využitie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Počuli ste už o arganovom oleji? Nazýva sa tekuté alebo Marocké zlato. Vyrába sa z veľmi vzácneho stromu – arganovníka. Vyskytuje sa v oblastiach ako Maroko alebo Alžírsko a všetky oblasti výskytu patria pod UNESCO. Arganový olej pomáha pri kožných ochoreniach ako lupienka, či rôzne ekzémy. Vhodný je pri poraneniach kože, popáleninách, má antiseptické účinky…
Prečítajte si, aké ešte liečivé účinky má arganový olej, prečo je taký vzácny a 7 užitočných tipov, ako ho viete využiť.

 

Zložitý proces, ktorý ale stojí za to!

Výroba arganového oleja je zložitá a obmedzená. Ročne sa vyrobia  len 4 milióny litrov 100% arganového oleja. Čo je v porovnaní s inými olejmi veľmi málo. V minulosti ho pôvodní berbarskí obyvatelia vyrábali ručne. Dnes ho vyrábajú prevažne ženy v manufaktúrach. Tieto ženy sa pomocou práce v manufaktúrach zbavujú svojho vedľajšieho postavenia v spoločnosti. Získavajú slobodu a stávajú sa hlavným živiteľom rodiny.

Existuje viacero spôsobov výroby. Napríklad lisovaním za studena na kamenných lisoch, chemickou exofiláciou alebo priemyselným lisovaním.
Potravinársky arganový olej sa získava z pražených semien a tie mu dodávajú výraznejšiu chuť. Kozmetický arganový olej sa vyrába tradičným lisovaním za studena na kamenných lisoch.

POZOR však na arganový olej, ktorý sa získava chemickou exofiláciou. Táto metóda vznikla v Maroku, keď chceli zvýšiť výrobu a znížiť náklady. Arganový olej vyrobený týmto spôsobom nie je taký účinný, takže sa oplatí zistiť, ako vznikol ten váš arganový olej.
A ako teda zistím, že mám arganový olej vyrobený chemickou cestou?
Jednoducho. Cena je nižšia, nemá žiadnu vôňu, ani typický pastový zákal.

arganový strom

Strom arganovník.

 

Aký arganový olej si kúpiť?

Ako to už býva pri mnohých produktoch, aj pri arganovom oleji sa nájde taký, ktorý nás zaujme svojou nízkou cenou. Ale potom príde sklamanie.  Nevidíme žiadne účinky. Čo sa týka kozmetického arganového oleja, treba kupovať organický. Ten, čo vyrábajú ženy v Maroku alebo od menších certifikovaných firiem. Tam si dokážeme prečítať, odkiaľ a ako je vyrobený. Nie taký, ktorý je vyrobený vo veľkých fabrikách a 100 ml kúpite za pár eur.

Kvalitu vidíme aj v balení. Spoľahlivý výrobca balí svoj produkt do tmavých sklenených fliaš. Aby predišli kontaktu svetla s olejom, a tak zabránia poškodeniu kvality oleja. Olej by na pleti nemal štípať ani zanechať pocit mastnoty. Mal by sa ihneď vstrebať.

Kde kúpiť arganový olej?
Stačí zájsť do drogérie a čítať, porovnávať a podľa vyššie uvedených kritérií vybrať ten správny. Ak ste v drogérií nenašli ten pravý, nezúfajte. Stačí, ak začnete hľadať na internete. Treba však čítať pozorne. Zistiť, kde je lisovaný alebo odkiaľ pochádzajú plody, ktoré sa v ňom nachádzajú. Ak ste rozhodli kúpiť si arganový olej, tak uprednostnite známe certifikované značky.

 

 Ako využijem arganový olej? 

Arganový olej má množstvo účinných látok a bioaktívnych zložiek. Spomeňme aspoň vitamíny A, E a F. Esenciálne mastné kyseliny, karotenoidy (prírodné antioxidanty), steroly (látky chrániace srdce), či skvalen, ktorý je účinný pri liečbe kožných ochorení, aj ako prevencia rakoviny kože.
Pozrime sa, ako konkrétne viete využiť arganový olej.

arganový olej využitie

1. POKOŽKA

Keďže arganový olej obsahuje vysoké množstvo vitamínu E, tak bojuje proti starnutiu pokožky. Opäť jej navracia elasticitu a pleť po ňom vyzerá zdravšia. Účinne bojuje aj proti zápalom a hojí pokožku pri kožných ochoreniach. Pomáha pri akné, ružienke, ekzému alebo psoriáze. Dokáže pleť hĺbkovo hydratovať a vyživovať, a tak pokožka vyzerá zdravšie a po pravidelnom užívaní docielime menšiu tvorbu kožného mazu.
Na pokožku stačí natrieť pár kvapiek.

2. VLASY

Vďaka arganovému oleju môžeme vlasom prinavrátiť jeho lesk. Posilňuje vlasy od korienkov až po končeky. Vlasy sú po ňom hebké a silné.
Treba však brať do úvahy, že stačí malé množstvo, tak dve-tri kvapky, lebo pri väčšom množstve môžu vlasy vyzerať ako neumyté a mastné. Vôňa arganového oleja nemusí byť každému príjemná, ale nie je to vôňa, ktorá by vyslovene prekážala.

3. NECHTY

Olej vyživuje pokožku okolo nechtu, posilňuje a regeneruje nechty. Stačia dve kvapky na vatový tampón a potrieť ním okolie nechtu a samotný necht.

4. OBOČIE A MIHALNICE

Použitie je rovnaké ako pri nechtoch, vatovým tampónom si potrieme mihalnice a obočie. Pri pravidelnom používaní sa naše obočie a mihalnice predĺžia a zahustia. Treba však dávať pozor na alergické reakcie.

tea tree olejPrečítajte si tiež
10 užitočných spôsobov, ako používať tea tree olej.

 

5. PO OPAĽOVANÍ

Arganový olej je výborný na zapálenú alebo slnkom spálenú pokožku. Stačí natrieť na postihnuté miesto a pokožka sa zahojí. Dá sa využiť aj pri bodnutí hmyzom.

6. PERY

arganový olej využitie

Popraskané pery, ktoré sú veľmi nepríjemná záležitosť, sa dajú taktiež zachrániť arganovým olejom. Stačí jedna kvapka na pery a vyzerajú hydratované a bez šupín.

7. DOCHUTENIE JEDÁL

Potravinársky arganový olej má orieškovú chuť a používa sa na dochutenie rôznych šalátov, rýb alebo cestovín. Vo veľkom množstve ho využíva Marocká kuchyňa.

Po prečítaní všetkých blahodárnych účinkov, nepochybujeme o názve tekuté zlato.  Stále treba mať však na mysli, že jeho účinky sa neprejavia po prvom užití, ale treba ho užívať pravidelne.

Foto:  Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Adriana Prengelova

Študentka médií, ktorá sa snaží brať život s humorom. Rada cestujem po Slovensku a spoznávam nové veci. Nepohrdnem ani dobrou knihou s historickou tematikou. Mám rada dobré jedlo a ľudí, ktorí si užívajú život.

Komentáre sú uzavreté.