Ako posilniť imunitný systém starostlivosťou o ústnu dutinu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Stav ústnej dutiny ovplyvňuje zdravie a imunitu tela, čo je v súvislosti s pandémiou koronavírusu rovnako dôležité. Podľa odhadov globálneho prieskumu až polovica svetovej populácie trpí chorobami ústnej dutiny.
U nás sú tieto problémy až z 90 % diagnostikované u dospelej populácie. Prečo je to tak, a ako sa lepšou starostlivosťou postarať o silnejšiu imunitu?
Odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku. Tak sa pohodlne usaďte na mäkké modulárne sedačky a čítajte.

 

Aké sú hlavné ukazovatele ústneho zdravia?

Zdravie ústnej dutiny odráža zdravie tela. Podľa odporúčania WHO sa zdravie zubov hodnotí z hľadiska výskytu zubného kazu a potreby liečby chorôb parodontu. Pre zdravú ústnu dutinu je charakteristická úplná absencia kazivých dutín, výplní a vytrhnutých zubov, uspokojivá ústna hygiena – absencia viditeľného plaku, zubného kameňa a pigmentu na zuboch, ako aj absencia krvácania z ďasien.

 

Ako pôsobia choroby ústnej dutiny na stav tela?

Je známe, že ústna dutina je vstupnou bránou infekcie do tela. Zhoršenie hygieny, kazivé lézie, pokazené zuby, zápal ďasien, exsudát z parodontálnych vačkov vedú k inhibícii funkcie slinných žliaz a zníženiu imunity ústnej dutiny. To prispieva k rozvoju systémovej imunodeficiencie a môže spôsobiť endogénnu intoxikáciu tela.

Rovnako je preukázaný aj vplyv paradentózy na vývoj vaskulárnej aterosklerózy, koronárnych ochorení srdca, diabetu typu II, metabolického syndrómu, obezity a erektilnej dysfunkcie u mužov. Prítomnosť paradentózy u tehotných žien môže viesť k predčasnému pôrodu a deťom s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

starostlivosť o zubyPrečítajte si tiež
Starostlivosť o zuby. 10 chýb, ktoré robíme

 

Aké sú odporúčania týkajúce sa starostlivosti o ústnu dutinu?

Mikrobiálny biofilm sa považuje za hlavný etiologický faktor zubného kazu a paradentózy. Kvalitná osobná a profesionálna hygiena je preto zárukou zdravia ústnej dutiny a povinnou etapou prevencie a liečby chorôb zubov.
Cení sa aj kontrola u odborníka, preto svoju návštevu u dobrého zubára v Žiline rozhodne neodkladajte.

Odporúča sa tiež čistiť si zuby každý deň, ráno po raňajkách a večer pred spaním, terapeutickými a profylaktickými zubnými pastami po dobu dvoch minút. Zubnú kefku a pastu by ste si mali vyberať  s prihliadnutím na stav zubov a periodontálnych tkanív v závislosti od dostupnosti ortodontických aparátov, ortopedických štruktúr a implantátov.
Na predĺženie účinku je možné okrem zubnej pasty použiť aj ústne vody s obsahom antiseptických látok. Tieto opatrenia sú teraz – počas pandémie koronavírusu obzvlášť dôležité. Po príchode domov si preto nielen dôkladne umyte ruky, ale aj ústa vypláchnite ústnou vodou.

— PR článok —
Foto:  Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.