Cibuľa je nevyhnutná v kuchyni, pri varení a mnohé jedlá sa bez nej neobídu. Ale cibuľu viete využiť aj inak a to v domácnosti – máme pre vás pár tipov, ktoré treba vyskúšať 😊
Všetci vieme, že cibuľa obsahuje vitamíny B, C a E, karotény a tiež účinnú látku alicín, ktorá má antibakteriálne účinky. Viac o cibuli, jej liečivých a zdravotných benefitoch si môžete prečítať v našom článku Zázračná cibuľa – 10 liečivých receptov a tipov.
Teraz však poďme na to, ako môže pomôcť cibuľa v domácnosti.
1. Cibuľou proti škvrnám od potu
Aj vás hnevajú škvrny od potu, ktoré sa najmä pod pazuchami, ale aj na chrbte doslova zažerú do tričiek, košieľ alebo blúzok? Často nezmiznú ani po dôkladnom praní a ťažko sa ich zbavuje. Vyskúšajte cibuľovú šťavu – očistite cibuľu a odšťavte ju napríklad v odšťavovači. Šťavu nalejte na škvrnu a nechajte asi hodinu pôsobiť. Šťava prenikne cez vlákna a pomôže rozpustiť škvrnu. Okrem toho má aj antibakteriálne účinky.
Potom vyperte ako zvyčajne a uvidíte, že po škvrnách nebude ani stopy.
2. Na špinavé topánky
Ďalší výborný tip napríklad na zelené fľaky od trávy. Rozkrojte cibuľu a jemne ňou potierajte zašpinené miesto. Funguje to na umelé tkaniny aj pravú kožu. Môže ísť aj o fľaky iného pôvodu, mastnota, nečistoty z chodníka ap. Vždy to najskôr skúste na malom, menej viditeľnom kúsku, aby ste videli ako sa materiál správa.
Mimochodom, cibuľa je dobrá aj proti zápachu z topánok. Rozkrojte ju na polovicu a vložte na noc do topánok. Ráno vyberte a nechajte topánky dobre vyvetrať. Keď cibuľový pach vyprchá, ovoňajte topánky – už nebudú smrdieť.
3. Čistenie v kuchyni
Cibuľa je výborným pomocníkom pri čistení od hrdze. Napríklad na kolesách bicykla, grilovacích kliešťach, na nožoch, príbore ap. Miesto napadnuté hrdzou potrite rozkrojenou cibuľou a nechajte pôsobiť. Potom opláchnite vodou a utrite dosucha.
Cibuľa poslúži aj pri grilovaní. Rozkrojte ju a reznou stranou poriadne potierajte ešte teplý rošt. Sírové zlúčeniny z cibule uvoľnia nečistoty a „zažraté“ pripečené kúsky. Podobne to funguje aj na rošt v rúre alebo na pripálených hrncoch.
4. Cibuľové šupky ako hnojivo
Áno, cibuľové šupky obsahujú veľa živín, ktoré sú nesmierne prospešné pre izbové rastliny. Vyrobte si domáce cibuľové hnojivo: dajte šupky do hrnca a zalejte ich vodou. Na 4 šálky šupiek použite asi 1 liter vody. Varte asi 25 minút, kým sa voda nesfarbí na oranžovo alebo až hnedo. Potom odstavte, nechajte vychladnúť a sceďte. Získate vynikajúci výluh, ktorý využijete ako hnojivo na izbovky – pred použitím ho zrieďte s vodou (pomer 1:10, výluh-voda). Stačí používať 1-2x mesačne.
Cibuľový roztok je vhodný aj proti voškám a mravcom: rozmixujte cibuľu v pol litri horúcej vody. Nechajte vychladnúť a máte skvelý postrek.
5. Zápach v domácnosti
Poviete si – odstraňovať zápach cibuľou? To čo už je za nápad?
Nuž, skúste. Niektoré zápachy v domácnosti sú naozaj nepríjemné alebo nevhodné, napríklad po maľovaní stien, od cigaretového dymu ap. Rozkrojte cibuľu a položte ju na misku alebo tanierik. Ten nechajte v miestnosti a uvidíte, že postupne cibuľa nasaje nepríjemné pachy z okolia.
6. Cibuľový repelent
Hoci to znie na prvé prečítanie paradoxne, cibuľa vďaka svojej silnej aróme odpudzuje hmyz a je z nej teda skvelý repelent. Najmä na jar a v lete je na nezaplatenie. Vezmite malú misku, do ktorej nalejte vlažnú vodu. Potom rozkrájajte cibuľu na krúžky a vložte ich do vody v miske. Tú položte na miesto, kde sa hmyz vyskytuje najviac. Uvidíte, že o chvíľu zmizne.
7. Cibuľou proti štípancom
Toto asi poznáte a možno ste už využili. Ak vás nejaký hmyz pohryzol, poštípal, vezmite cibuľu, nakrojte a pokvapkajte šťavou, prípadne potrite. Využijete tak jej hojivé antibakteriálne účinky.
8. Cibuľou proti námraze i roseniu
Keď príde zima, určite to vyskúšajte. Potrite večer čelné sklo na aute rozkrojenou cibuľou a uvidíte, že námraza nebude mať šancu.
Tiež funguje na rosenie zrkadla v kúpeľni – stačí potrieť cibuľou zrkadlo, potom dosucha vyleštiť a hotovo.
Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com