Čistenie matracov. Skúste jednoduchý domáci trik a neplaťte firmu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ruku na srdce – kedy ste naposledy čistili svoj matrac? Že veľmi dávno? Prípadne ešte nikdy? A pritom na ňom spávate každú noc, počas ktorej sa potíte, odlupujú sa vám kúsky pokožky a to všetko preniká aj do matracu. Je to tiež živná pôda pre rôzne roztoče, s ktorými určite nechcete „spávať“.
Áno, môžete si zavolať firmu na hĺbkové čistenie matracov, ale načo vyhadzovať peniaze, ak si to viete urobiť sami? Jednoducho, lacnejšie a určite poctivejšie, keďže ide o vaše spanie 🙂

Preventívne môžete využiť rôzne špeciálne poťahy alebo chrániče, ktoré sa natiahnu cez matrac. Potom ich len stiahnete a vyperiete. Praktické.
Ak si zavoláte firmu na čistenie matracov, prinesú si tepovače, extraktory, ktorými sa čistia aj koberce, či čalúnenie.
Na vyčistenie matraca si však vystačíte aj sami – tu je pár trikov.

Čistenie matracov – ako na to?

Ak vám zostali na matraci fľaky – niečo ste tam rozliali, alebo po precikanom bábätku, postačí vám jedlá sóda. Môžete dať do hrnčeka so sódou niekoľko kvapiek voňavého esenciálneho oleja, čím škvrny nielen očistíte, ale aj prevoniate (napríklad práve po cikacej nehode).
Matrac najskôr dôkladne povysávajte, ideálne s nadstavcom na čalúnenie. Zmes sódy bikarbóny a esenciálneho oleja vysypte rovnomerne cez jemné sitko po povrchu matraca. Vezmite navlhčenú kefu s mäkkými štetinami a sódu krúživými pohybmi jemne vmasírujte do matraca.
Nechajte pôsobiť asi hodinu a potom opäť všetko dôkladne vysajte vysávačom. Sóda funguje ako dezinfekcia, aj ako prírodný dezodorant.

Náš TIP – prečítajte si:
6 tipov, ako si zabezpečiť 8 hodín kvalitného spánku.

ako na čistenie matracov?

Druhý tip

Ďalší overený tip je zmiešať 235 ml peroxidu vodíka 3%, k tomu 3 lyžice sódy bikarbóny a 2 kvapky tekutého mydla alebo prostriedku na umývanie riadu. Premiešate – táto zmes nemá chemikálie, ktoré by škodili vám alebo životnému prostrediu.
Do peroxidu vodíka dáte sódu, tak sa tak za dve minútky úplne rozpustí a pridáte čistiaci prostriedok. Vlejte do fľaše s rozstrekovačom a pretrepte. Potom nastriekajte na najšpinavšie miesta, na škvrny a nechajte asi 10 minút pôsobiť. Zatiaľ otvorte okno a vetrajte, aby ste nevdychovali zmes.

Tretí tip

Škvrny na matraci môžete vyčistiť aj pomocou zmesi octu, 10% kyseliny citrónovej alebo 10% kyseliny šťavelovej. Do nádobky vlejte pol litra horúcej vody a pridajte pol litra octu, alebo 1dcl roztoku kyseliny šťavelovej.
Škvrny postriekajte alebo potierajte handričkou, nechajte 10 minút pôsobiť a potom roztok utrite utierkou dosucha. Nechajte sušiť aj pol dňa.

sóda bikarbónaPrečítajte si tiež
Sóda bikarbóna a jej 30 užitočných využití

 

Štvrtý tip – parný čistiť

A napokon ešte jeden trik, kedy môžete využiť na čistenie parný čistič. Je naozaj účinný, para je horúca 100 až 110 stupňov Celzia. Dezinfikuje a zabíja baktérie, odstránite tak aj nepríjemné zápachy.
Pred použitím parného čističa matrac poriadne povysávajte a odstráňte všetky škvrny (viď prvé tri tipy). Postupujte podľa inštrukcií. Nechajte matrac vysušiť a potom natiahnite plachtu.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.