Niekto rybárči lebo má doma dusno a rozvod na spadnutie, iný rybárči pretože vyhorel v práci a potrebuje ticho, kľud a pohodu, ďalší len pre zábavu a iný športovo.
Na Slovensku existuje viacero rybných revírov na rybárčenie. Jedným z oblastí, ktoré ponúka viaceré takéto rybárske revíry je mesto ležiace na oboch bokoch dolného toku Váhu, Šaľa.
V Šali sú rybné revíry rozdelené na rybolovné revíry a chovné rybníky. V chovných rybníkoch, a to napríklad: Hlinisko Tehelňa III., Hlinisko Malá, je prísne zakázané ryby loviť.
Mŕtve rameno Amerika III., Hlinisko Malý bikáš, Štrkovisko Kráľová nad Váhom sú oblasti revírov v Šali, kde sa ryby môžu loviť s rybárskym povolením.
Kde zakúpiť to čo potrebujete?
Na rybolov sa využívajú rybárske potreby, spravidla rybárske prúty, navijak a nástraha na háčiku. Konkrétne lov na kapra sa volá kaprárina, ideálne je používať kukuricu či boilies. Tieto pomôcky a návnady sú možno zakúpiteľné v každom rybárskom obchode na Slovensku i v zahraničí.
Pobočky po celom Slovensku sú nie len ako kamenné budovy, ale poslúžia aj ako príjemnejšia e-Shop verzia cez internet.
Povolenia pre rybárov
Osoba, ktorá by chcela začať rekreačne alebo športovo rybárčiť musí vlastniť platné rybárske povolanie, ktoré osobe môže vydávať oprávnená osoba, ktorá má Ministerstvom životného prostredia SR pridelené vydávanie rybárskeho povolenia.
Rybárske povolenie musí obsahovať:
- evidenčné číslo a označenie povolenia,
- meno, priezviskom držiteľa,
- trvalý pobyt držiteľa,
- údaje o platnosti povolenia, (určené vydavateľom povolenia)
- rybársky revír, na ktoré sa povolenie vzťahuje,
- záznam
Osoby vlastniace osobitné povolenie na rybolov, ktoré je prostredníctvom písomnej žiadosti vydané ministerstvom životného prostredia SR, tiež môžu rybárčiť a loviť ryby v rybných revíroch zaznamenaných na osobitnom povolení.
Neplatné povolenia a pytliactvo
Problémy s povoleniami sú čim viac vo svete formalitou. Pokiaľ osoba, ktorá chce rybárčiť nemá príslušné doklady, no aj tak sa rybolovu zúčastní sa dopúšťa trestnej činnosti pytliactva, keďže zasahuje do výkonu rybárskeho práva.
Za takúto trestnú činnosť je sadzba do dvoch rokov odňatia slobody.
Prečítajte si tiež
Zdravé rybacie nátierky. 3 rýchle a jednoduché RECEPTY.
Činnosť pytliactva je možné vykonať v rôznych formách, a to:
- lovenie rýb bez povolenia
- lovenie rýb alebo inej zveri v čase ich ochrany (od 15. marca do 31. mája je zákaz lovenia rýb v kaprových vodách)
- lovenie rýb a inej zveri zakázaným spôsobom
- prechovávanie rýb alebo inej zveri neoprávnene ulovených
Ako si pomôcť pri trestnom stíhaní?
Častým miestom pytliactva je obľúbené miesto Trnavského kraja, Kaskády. Rybári bez licencie si myslia, že im ich trestná činnosť prejde medzi prsty. Keď im už na pytliactvo prídu je vhodné obrátiť sa na odborníkov, lebo sami by problémy s trestným stíhaním nemuseli uspokojivo zvládnuť. V danej oblasti im vie najbližšie pomôcť advokátska kancelária Šaľa alebo advokátska kancelária Galanta. Skúsený advokát im vie pomôcť ako sa brániť, a ako sa trestného stíhania striasť.
Najvhodnejšie je však vedieť už vopred, ako sa trestnému konaniu úplne vyhnúť.
TS, foto: banos.sk, fishmaster.sk