Cyklotrasa na Veľkú Javorinu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Veľká Javorina je jeden z najznámejších a turisticky najobľúbenejších slovenských vrchov s peknými výhľadmi a dobrým bicyklovým prístupom. Leží priamo na slovensko-českej hranici, neďaleko mestečka Stará Turá a pri výstupe či zostupe budete prechádzať nádherných podjavorinským kopaničiarskym krajom.
Cyklotrasa na Veľkú Javorinu sa rozhodne oplatí – patrí medzi tie najkrajšie v ponuke cyklotrás v knižke Najkrajšie cyklotrasy – Podjavorinsko a Považie, ktorú vydala Dajama. V knihe nájdete celkovo 25 cyklotrás, praktické tipy, zaujímavosti, profily trás, mapy, itineráre.
My vám ponúkame práve cyklotúru na Veľkú Javorinu, okrem nej nájdete v knihe aj cyklotrasu Okolo Veľkej Javoriny, Ponad Myjavu, Okolo Bradla, či Do Čachtických Karpát. Autori Daniel Kollár a František Turanský si všetky prešli a dávajú množstvo užitočných rád.

 

Veľká Javorina

Územiu, ktoré leží na severovýchod od Myjavy a nazývame ho podjavorinský kraj, dominuje Veľká Javorina (970 m), obľúbený cieľ turistických a cykloturistických výletov. Pre polohu na slovensko-českej štátnej hranici a tradíciu slovensko-českého priateľstva je miestom tradičných slávností Čechov a Slovákov.
Tento najvyšší vrch pohoria Biele Karpaty je priam opradený povesťami a ospevovaný v mnohých slovenských i moravských piesňach. Na jeho vrchole, ktorý sa nachádza na slovenskej strane, stojí telekomunikačný vysielač. V peknom prostredí trávnatého vrcholu stojí Holubyho chata (jedna z najstarších horských chát na Slovensku, ktorej základný kameň, pôvodne útulne, položili 8. júla 1923), v bezprostrednom okolí ktorej sú výborné lyžiarske terény s lyžiarskymi vlekmi.
Okrem toho sa tu nachádza prírodná rezervácia Veľká Javorina a na českej strane národná prírodná rezervácia Javořina (od roku 2008 je tu na ploche 165 hektárov vyhlásený prales, kde je vylúčený akýkoľvek zásah do lesného porastu).

Stará Turá

Stará Turá

Náročnosť cyklotrasy

Prezentovaná cyklotrasa sa označuje ako pomerne náročnú, pretože podstatná časť profilu trasy má stúpajúci charakter. Stúpanie na Veľkú Javorinu vedie nielen po asfaltových cestách, ale aj po menej kvalitných lesných cestách a chodníkoch (vhodné je použiť horské bicykle).
V úvodnej a záverečnej časti vedie trasa slovenským podhorím Bielych Karpát, v strednej časti nás povedie popri slovensko-českej štátnej hranici. Orientačne je trasa mierne náročná,
viac pozornosti vyžadujú najmä odbočky na lesné cesty.

 

Ku kráľovnej Bielych Karpát

Ideálnym východiskovým miestom cyklotrasy na Veľkú Javorinu je Stará Turá. Z centra mesta sa vyberieme po lokálnych asfaltových cestách popod železnicu po značkovanej cyklotrase (2314) severozápadným smerom a po niekoľkých kilometroch mierneho stúpania prídeme do osady Topolecká. Na rázcestí pokračujeme mierne doľava sledujúc aj žlté turistické značky a onedlho prídeme k pietnemu miestu Narcie, ktoré spolu s pamätníkom pripomína boje počas druhej svetovej vojny a vypálenú osadu.
Ďalej nás čaká len stále stúpanie a značkovaná cyklozrasa (žlté turistické značky smerujú vpravo). Postupne budeme križovať zelenú, žltú a onedlho i červenú turistickú značku a po tzv. Nerádovej ceste stálym stúpaním prídeme až pod Kubíkov vrch (ešte predtým prekrižujeme aj slovensko-českú štátnu hranicu). Z okolitých lúk sa nám ponúkajú prekrásne výhľady na sever a na severozápadne ležiaci masív Hradiska.
Odbočíme doprava na lesnú cestu a zeleno značkovaná turistická trasa pokračuje ďalej severným smerom. Vystúpime po nej až na Šibenický vrch, z ktorého máme takisto pekné pohľady na sever. Z tohto miesta pokračujeme okrajom lesa a mierne stúpame po poľnej ceste lemovanej malinčím. Vojdeme do lesa a ďalším miernym stúpaním prídeme až na červeno značkovanú turistickú Cestu hrdinov SNP. Odbočíme doľava a asi po 100 m prídeme k Dibrovovmu pomníku, postavenému na počesť I. D. Dibrova, veliteľa 2. Stalinovej partizánskej brigády, ktorý tu padol 13. Októbra 1944. Štátnou hranicou po červeno značkovanej trase krátko stúpame na Durdu a po pohodlnej ceste prídeme až ku čiastočne spevnenej asfaltovej ceste vedúcej z moravskej strany na hrebeň Bielych Karpát.
Odbočíme na ňu doprava a onedlho prídeme až na hrebeň s orientačným ukazovateľom, povedľa ktorého stojí tzv. Vavrouškova mohyla, postavená v roku 1998 na pamiatku Josefa Vavrouška (1944 – 1995), známeho českého ochrancu prírody a propagátora myšlienok trvalo udržateľného rozvoja, ako ajčesko-slovenskej vzájomnosti. Každoročne sa k nej podnikajú výstupy na uctenie pamiatky človeka, ktorý aj so svojou dcérou tragicky zahynul v Západných Tatrách. Vedľa mohyly stojí aj tzv. Kameň česko-slovenského bratstva postavený v roku 1990.
V zimnom období sa tu veľkej popularite teší silvestrovské stretnutie Čechov a Slovákov a pravidelne koncom júla sa o niečo nižšie pri Holubyho chate konajú Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov s mnohými vystúpeniami folklórnych súborov. Tieto slávnosti nadväzujú na tradície zavedené štúrovcami, ktorí sa tu stretávali s osvietencami z Moravy a Čiech. K zoznamu bratských stretnutí možno pridať i letné stretanie sa cyklistov z oboch strán hraníc.

Od mohyly máme už len kúsok k vrcholu Veľkej Javoriny (970 m) s vysielačom. Po krátkom odpočinku sprevádzanom nádhernými pohľadmi predovšetkým na moravskú stranu podjavorinského kraja nás čaká už len mierne klesanie k Holubyho chate (915 m), cieľu druhej časti nášho putovania po slovensko-moravskom pomedzí. Občerstvenie nám po pomerne ťažkom výstupe padne mimoriadne vhod.
Po odpočinku a občerstvení na Holubyho chate pokračuje cyklotrasa klesaním po kvalitnej značkovanej asfaltovej ceste (8304) až ku lokalite Barina, kde sa k nám zľava pripája štátna cesta z Cetune. Ešte predtým v dolnej časti zjazdu na otvorenom priestore sa nám otvárajú ďaleké výhľady na podjavorinské lesy, lúky a polia. Na východe vidieť údolie Váhu v pozadí s Považským Inovcom.
Na rázcestí v Barine odbočíme doprava na značkovanú štátnu cestu (5303) a postupným klesaním cez Hrnčiarové a Miškech Dedinku zídeme až do Starej Turej.

Holubyho chata

Legendárna Holubyho chata

Holubyho chata

Tesne pod vrcholom Veľkej Javoriny stojí jedna z najstarších horských chát na Slovensku – Holubyho chata. Má mohutné kamenné prízemie a jej vrchná dvojpodlažná časť je drevená. Jej história siaha až do roku 1923 a v roku 2013 ju zrekonštruovali, resp. dostavali k nej terasu podľa pôvodného projektu. Raritou chaty je obrovská kronika z roku 1977. Je v nej mnoho zaujímavých zápisov známych hercov a politikov, ktorí tu okrem iného prichádzajú aj na každoročné česko-slovenské bratské pohraničné stretnutia.

 

Cyklotrasa – detaily

Trasa: 34 km.
Celkové stúpanie: 920 m. Náročnosť: 4.
Prevýšenie medzi najnižším a najvyšším bodom: 691 m.
Mapku cyklotrasy nájdete nižšie

jav3

Celkovo 25 najkrajších cyklistických trás v tomto regióne nájdete v knihe Najkrajšie cyklotrasy – Podjavorinsko a Považie.

Cyklotrasa na Veľkú Javorinu - mapa

Cyklotrasa na Veľkú Javorinu


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.