Ďalších 10 liečivých rastlín pre krásnu pleť a pokožku (2.časť)

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existuje veľa liečivých rastlín, ktoré naša pokožka  a pleť milujú. Naši predkovia to vedeli, využívali silu bylín a je dobré, že sa k tomu čiastočne vraciame aj dnes. Bio nie je len módny trend, ale vzhľadom na rôzne alergie, šetrenie prírody, financií sa dostávajú podomácky vyrobené prípravky do popredia. A nielenže sú lacnejšie, ale ich príprava nie je vôbec zložitá a pritom viete, čo ste do nich dali.
v 1.časti sme vám predstavili 10 liečivých rastlín, ktoré robia dobre vašej pokožke a pleti. Či už to bola mäta a medovka, aloe vera, nechtík, lipové kvety alebo žihľava.
Teraz sa pozrime na ďalších 10 rastlín, ktoré viete využiť pre svoju krásu – mladšiu, sviežejšiu pleť, na ošetrenie pokožky, malých raniek ap.

 

Ďalších 10 liečivých rastlín pre krásnu pleť a pokožku (2.časť)

Napríklad taký kosatec – vedeli ste , že výťažok z kosatcových koreňov sa pridáva do telových púdrov? Oddávna sa používal do parfumov a do zubných pást, pretože krásne vonia 🙂

11.Mäta a medovka

Dvojka, ktorá by nemala chýbať v žiadnej záhradke…ale vlastne ani na parapete bytoviek. Mäta pôsobí osviežujúco a dezinfekčne. Používa sa na naparovanie mastnej, nečistej pokožky, do mliek a kúpeľov. Vlasové prípravky s mätou odstraňujú lupiny.
„Medovku zasa poznajú mnohí len vo forme čaju, ale je aj osvedčeným prostriedkom kozmetického priemyslu. Pôsobí upokojujúco na suchú a citlivú pleť.
Medovkový kúpeľ uvoľňuje. Účinné látky z medovkových listov nájdete v masážnych olejoch,“
odporúča Franziska von Au, autorka skvelej knihy Domáce recepty proti rôznym chorobám.

mäta - 10 liečivých rastlín pre krajšiu pleť

 

12.Lopúch

Áno, aj veľký, “zbytočný“ lopúch dokáže spraviť dobre vašej pokožke, respektíve vlasom. Lopúchové korene sa oddávna používajú na ošetrovanie vlasov. Účinné látky lopúcha pôsobia antibakteriálne a posilňujú vlasy. Výťažky z rastliny sa vtierajú proti lupinám a štiepeniu vlasov.
Vďaka antibakteriálnym účinkom je lopúch vhodný aj na niektoré kožné problémy ako dermatitída či ekzémy.

 

13.Levanduľa

Levanduľa obsahuje látky, ktoré upokojujú, pôsobia protizápalovo a dezinfekčne. Kvety a listy sa používajú na naparovanie tváre, obklady a kúpele.
Ako isto viete, levanduľová kozmetika má špeciálne miesto. Nielen pre svoju úžasnú vôňu, ale aj kvôli blahodarným účinkom. Pôsobí tiež proti stresu, podráždenosti, omladzuje pokožku.
Kvety levandule sú výborné pri nespavosti, pomáhajú proti vyčerpanosti, zmierňujú napätie a bolesti hlavy. Levanduľa sa využíva aj pri liečbe popálením, ekzémov a plesní na pokožke.

levanduľaPrečítajte si tiež
Levanduľa. Nádherné fialové polia, ktoré liečia.

 

14.Ľanové semená

Ľanové semienka sú skvelé pre naše črevá a metabolizmus. V zrnkách je ukrytých nielen veľa balastných látok, ale aj slizovitých látok, ktoré robia črevný obsah mäkkým a klzkým.
Ale ľanové semená obsahujú aj olej, sliz, kyselinu linolovú a lecitín. Z rozdrvených ľanových semien sa robí ošetrujúca maska proti nečistej a mastnej pokožke.
Sú vhodné aj ako jemný peeling na unavenú a starnúcu pleť.

 

15.Ľubovník

Ľubovník bodkovaný sa nepoužíva len vo forme oleja, ktorý si jednoducho pripravíte aj sami. Čerstvá bylina sa používa na obklady a ako prísada do kúpeľa proti nečistej pleti. Účinné látky ľubovníka liečia, upokojujú, pôsobia antibakteriálne a podporujú prekrvenie.

Recept na ľubovníkový olej
Natrhajte kvety ľubovníka a naplňte nimi zaváraninovú fľašu až po hrdlo. Zalejte kvalitným olivovým olejom, ideálne lisovaným za studena. Kvety sú celé ponorené. Zatvorte fľašu a postavte ju na slnečné miesto. Každý deň pretrepte.
Približne za 6 týždňov vznikne červený olej, ktorý má liečivú silu. Čím tmavší, tým účinnejší. Olej preceďte a olej prelejte do tmavej fľaštičky. Skladujte v chladnej tmavej miestnosti.

ľubovníkový olej pre krajšiu pleť

 

16.Pagaštan

Extrakt z plodov pagaštana vyhladzuje a prekrvuje pokožku, navyše mierne ochraňuje pred slnkom. Pagaštan sa pridáva do kúpeľov proti celulitíde. Zlepšuje totiž elasticitu pokožky.
Uľavuje tiež od bolesti, tlaku a kŕčov v končatinách. Uvoľňuje svalové napätie a zlepšuje cirkuláciu krvi. Liečivo pôsobí pri kožných ochoreniach.

 

17.Rebarbora

Rebarboru dlanitú kedysi ženy s obľubou používali na vlasy. Korene pomleté na prášok zosvetľujú a zároveň ošetrujú blond vlasy.
Rebarbora sa pridáva napríklad do krémov na ruky, pretože zabezpečuje hebkú a mladistvú pokožku.

 

18.Rozmarín

Účinné látky rozmarínu pôsobia hojivo a podporujú prekrvenie. Výťažok sa používa na naparovanie tváre, pridáva sa do telových mliek, kúpeľov, vlasových prípravkov a vôd po holení.
Rozmarínový extrakt je takmer dvojnásobne účinnejší antioxidant ako vitamín E a to vďaka obsahu kyseliny kávovej a rozmarínovej. Preto kozmetika s rozmarínom chráni pleť pred vonkajšími radikálmi a starnutím.
Rozmarínový olej pridáva kozmetike výraznú bylinnú arómu. Pomáha bojovať proti tvorbe akné a lupín.

10 liečivých rastlín pre krajšiu pleť

 

19.Skorocel

Pôsobí antibakteriálne na nečistú pokožku. Výťažky z listov skorocelu kopijovitého sa pridávajú do pleťových vôd, obkladov a kúpeľov.
Odvar zo skorocelu sa využíva na poškodenú a zle sa hojacu pokožku. Môžete ju aplikovať aj na zdravú pokožku, vatovým tampónikom a necháte pôsobiť. Odvar si urobíte jednoducho – 2 lyžice sušených listov skorocelu zalejte 2,5 dcl vriacej vody a nechajte asi 25 minút vylúhovať. Potom sceďte a aplikujte na pokožku.

 

20.Šalvia

Obsahuje látky, ktoré pôsobia antisepticky, sťahujúco a znižujú tvorbu potu. Šalviové výťažky sa pridávajú do krémov a masiek na mastnú pleť, do kúpeľov, dezodorantov a vlasových kondicionérov.
Šalviová maska vylepší vzhľad mastnej pleti. Na problémové časti ju prikladajte aspoň dva razy týždenne. Bylinka sťahuje póry a pokožku zmatní. Zároveň obsahuje protizápalové zložky, ktoré ničia škodlivé baktérie a plesne.

Známe a účinné je naparovanie. Zalejte vriacou vodou dve lyžice sušenej šalvie, nechajte lúhovať a potom sa naparujte prikrytý uterákom. Nechajte pôsobiť na pleť 10 až 15 minút. Prípadne si do vlažného odvaru namočte bavlnený obrúsok a priložte na očistenú pleť.

Zdroje: odborné články, internet,
publikácia Domáce recepty proti rôznym chorobám


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.