Nie vždy musíte kupovať (a neraz draho) kozmetiku, aby ste pomohli svojej pleti, pokožke na rukách, či nohách. Doma si viete pripraviť rôzne oleje, masti, krémy – za pár eur, nie je to nič zložité a hlavne viete, že tam nedávate žiadne parabény, sulfáty, chemické zložky ap.
Mnohé rastliny majú úžasné liečivé a skrášľujúce účinky, takže sa bežne využívajú v kozmetike. Len treba vedieť, čo ako pôsobí, a ako to pripraviť. Najčastejšie sú to rastlinné extrakty pre krásnu pleť.
Veď v minulosti pomáhali ženám pri zdôrazňovaní a uchovávaní krásy práve poznatky o prírodných skrášľovacích prostriedkoch. Kozmetiku – či ošetrujúcu, alebo dekoratívnu – si pripravovali svojpomocne. Všetko potrebné našli v prírode alebo v kuchyni.
„Dnes sa opäť rozpamätávame na prírodnú kozmetiku dávnych čias. Nielen preto, že prírodné prostriedky na krásu sú lacnejšie ako výrobky kozmetického priemyslu, ale hlavne z toho dôvodu, že vďaka týmto jednoduchým prostriedkom nadobúda pestovanie krásy aj zdravý rozmer,“ súhlasí odborníčka Franziska von Au, ktorej vyšla v slovenčine aj veľmi populárna kniha Domáce recepty proti rôznym chorobám.
10 liečivých rastlín pre krásnu pleť a pokožku (1.časť)
Pripravili sme pre vás 10 tipov na rastliny, ktoré majú výborné účinky na našu pokožku a pleť, pričom sa z nich dajú pripraviť rôzne jednoduché produkty.
1.Aloe vera
Čoraz rozšírenejšia a využívanejšia rastlina, ktorú si viete bez problémov vypestovať v domácich podmienkach. Viete si ju následne rozmnožiť, mať tak po ruke aj štyri-päť kvetináčov, z ktorých si potom len odrežete stonky aloe vera a zužitkujete.
Ako možno viete, účinná látka sa získava z gélu, ktorý sa nachádza v listoch/stonkách tejto rastliny. Aloe vera chráni pred slnečným žiarením. Viaže vlhkosť a zároveň ju poskytuje.
Pôsobí upokojujúco, odstraňuje opuchy, regeneruje, ošetruje a ochraňuje.
V kozmetickom priemysle sa aloe vera pridáva do telových mliek, pleťových vôd, krémov a masiek pre citlivú pleť.
Pozrite si v našom článku, ako si z aloe vera pripraviť pleťovú masku alebo telové mlieko.
2.Rumanček kamilkový
Pôsobí výrazne protizápalovo. Účinné látky sa získavajú destiláciou kvetov: ide o takzvaný modrý olej, dôležité sú aj látky chamazulén a alfa-bisabolol. Mnohí ľudia sú na rumanček alergickí, preto sa bisabolol pripravuje aj synteticky.
Rumanček je dôležitý pre citlivú pleť, pretože ju upokojuje. Účinné látky sa pridávajú do telových mliek, pleťových vôd, krémov a masiek. Rumančekový zápar možno použiť na umývanie a obklady.
3.Žihľava
Výťažky sa získavajú zo všetkých nadzemných častí rastliny. Pridávajú sa do vlasových prípravkov, pretože pomáhajú proti vypadávaniu vlasov a lupinám. Vlasy možno umývať priamo žihľavovým záparom. Na umývanie vlasov použite vylúhovaný odvar zmiešaný s octom – vlasy si tým opláchnite ako posledný oplach, pričom ho jemne vmasírujete do pokožky.
žihľavový výluh redukuje tvorbu mazu a pôsobí protizápalovo pri akné.
Pre svoje protizápalové pôsobenie sa žihľava pridáva do masiek na citlivú pleť.
4.Lipové kvety
Nepoužívajú sa len vo forme liečivého čaju, ale aj na pestovanie krásy. Lipové výťažky podporujú prekrvenie, dodávajú suchej pleti a vlasom vlhkosť.
Lipové kvety sa pridávajú do pleťových vôd, krémov, kúpeľov a vlasových kondicionérov. Extrakt z lipových kvetov sa pridáva do balzamov na pery – lipový kvet totiž chráni citlivú pokožku pred infekciami. Vytvára na koži akúsi obrannú bariéru a regeneruje pokožku. Udržiava tukovú aj vodnú rovnováhu.
5.Nechtík
Nádherná a neuveriteľne liečivá bylina, ktorú by ste si mali tiež zasadiť vo svojej záhradke. Nechtík pôsobí protizápalovo, pričom výťažok sa získava z lupienkov kvetu nechtíka lekárskeho. Regeneruje menšie kožné ranky a pomáha pri akné.
Nechtíkový výťažok sa pridáva do telových mliek, pleťových vôd, krémov na ruky a tvár.
Prečítajte si tiež
Nechtík – Božia rastlina. Liečivé účinky a spôsoby využitia.
6.Arnika
Pôsobí protizápalovo a používa sa najmä pri nečistej pleti a akné. Extrakt z kvetov arniky sa pridáva do telových mliek, pleťových vôd a upokojujúcich krémov. Arnika sa v kozmetike a ľudovom liečiteľstve používa stáročia. Zmierňuje tiež reumatické bolesti, pomáha pri potení a blahodarne pôsobí na pomliaždeniny a otlaky.
7.Brečtan
Verili by ste, že brečtan, ktorý sa vám ťahá po múroch a rozťahuje sa po záhrade, môže aj skrášľovať? Výťažok z brečtanových listov totiž podporuje prekrvenie, má sťahujúce a antibakteriálne účinky, odstraňuje opuchy.
Pridáva sa do kúpeľa napr. pri celulitíde a na umývanie vlasov proti lupinám. Má tiež antiplesňové a antimutagénne účinky. Zvláčňuje a má protisvrbiaci efekt.
Táto popínavá rastlina prospieva najmä vďaka obehovej zlúčenine, ktorá pomáha ďalším komponentom vstrebať sa do pokožky. Zároveň pomáha odstrániť odpadové látky a mastné usadeniny z tkaniva.
8.Breza
Ak máte niekde nablízku brezu bradavičnatú, využite to. Obsahuje látky, ktoré sa už oddávna pridávajú do prostriedkov na starostlivosť o vlasy. Podporujú prekrvenie, majú sťahujúce a dezinfekčné účinky.
Brezové výťažky sa používajú proti mastným vlasom a lupinám. Je to tiež omladzujúci strom – už naši predkovia používali brezové výťažky na osvieženie pokožky a jej regeneráciu. Breza je schopná uvoľniť póry a prečistiť – stačí si brezovým odvarom oplachovať tvár.
9.Fenikel
Fenikel je nielen chutnou zeleninou, ale obsahuje aj látky, ktoré sa používajú na obklady unavených očí a pridávajú sa do pleťových vôd a rozličných vlasových prípravkov. Fenikel posilňuje vlasy, osviežuje oči, vyhladzuje pokožku.
10.Fialka trojfarebná
Je vhodná proti akné, pretože prečisťuje krv a pôsobí hojivo. Výťažok z kvetov a listov sa používa na naparovanie tváre, obklady a kúpele.
Éterické oleje obsiahnuté vo fialke sú silnými antioxidantmi, spomaľujú starnutie pokožky. Aj preto je fialka taká obľúbená a využívaná v kozmetickom priemysle. Vhodná je pri liečbe akné, ekzémov a suchej, podráždenej pokožky.
Zdroje: odborné články, internet,
publikácia Domáce recepty proti rôznym chorobám