Demänovská dolina je jednoznačne najznámejšia a najnavštevovanejšia dolina v Nízkych Tatrách. Je dlhá až 15 kilometrov – začína sa pri Liptovskom Mikuláši a končí v Ski centre Jasná. Ako vznikol jej názov a aká je povesť o udatnom Demiánovi? Čo sa tam oplatí pozrieť a navštíviť? Máme pre vás aj pár turistických tipov.
Nádherná Demänovská dolina
Demänovská dolina je krásna lokalita, ktorú sa rozhodne oplatí navštíviť v lete i v zime. Je známa najmä prírodnou krásou a jedinečnými prírodnými útvarmi. V okolí sa nachádzajú vrcholy Ďumbier (2043m), Krúpova Hoľa (1927m), Chopok (2024m), Dereše (2003m), Poľana (1889m). Dolina je súčasťou Národného parku Nízke Tatry.
Lyžiarske stredisko Jasná je situované na severnej strane Nízkych Tatier a je najväčším svojho druhu u nás. Nachádza sa tam 18 vlekov, 40 zjazdoviek v celkovej dĺžke 46 km a 12 lanoviek.
Povesť o Demiánovi a zakliatej doline Demänovskej
Túto povesť nájdete aj na tabuli priamo v doline, o ktorej sa oddávna povrávalo ako o zakliatej.
Bola dlhočizná, zubaté skaliská trčali do výšky. Potok v nej hučal, akoby sa z neho ohlášali vnútornosti zeme. Ľudia si so strachom šepkali, že je z oboch strán prepletená podzemnými chodbami s nevídanými pokladmi stráženými šesťhlavým drakom. Nuž celá dolina, vyzerala ako opustený cintorín.
Raz prišiel do doliny mladý silák zvaný Demián a ľudia sa mu žalovali so strachom pred drakom. Zvedavosť mu nedala pokoj. Pastier mu povedal, že drak každý piatok ráno vychádza k jazierku a vypije ho do dna a poradil mu, aby sa upriamil na tretiu najstrašnejšiu hlavu.
A tak sa Demián vybral do doliny a dobre si poobzeral diery, kde obluda hniezdi. Keď sa celkom priblížil, drak ho zaňuchal a zo všetkých dier začal púšťať horúcu paru. Demián cúvol a vrátil sa do dediny.
Prešlo niekoľko dní a mladík sa opäť škriabal na vysoké bralá, až nad jazierkom z ktorého drak píjaval objavil ozrutný naklonený balvan. Poobzeral si ho a potom prišiel ten spasiteľný piatok. Niesol si na pleci veľký budzogáň, potichu si pripravil ležisko a pokojne sa uložil spať.
Ešte len začalo svitať, poumýval sa rosou a trpezlivo čakal, keď tu zrazu pod ním ozve sa temný hrmot a až hore k nemu vyletujú sírové pary. Vtom ozrutná obluda hlavy spustila do jazera a dlhými hltmi pije, chlasce. Chytro sa oprel do odčesnutého balvana a zrútil ho na prostrednú hlavu draka až mu ju rozmliaždil. Obluda chvostom tak zúrivo zašibala, že dookola sa skaly drúzgali. Demián chytro ťažkým budzogáňom porozbíjal ostatné hlavy.
Vošiel do podzemnej chodby – a tam ho prekvapilo bohatstvo, čo v nej uvidel. Zaumienil si, že ani iným nedovolí brať z neho, aby sa z tej podzemnej krásy mohli tešiť všetci. Vrátil sa do dediny a porozprával ľuďom o všetkom. Aj sa potom oženil a žil tam ako poriadny človek. Po jeho smrti sa povrávalo, že Demián sa premenil na draka, ktorý odvtedy ochraňuje dolinu. Z vďačnosti k nemu pomenovali jaskyňu aj dedinu Demiánovou – Demänovou.
Pozrite si FOTOgalériu:
Tipy, čo si pozrieť
V Demänovskej doline je čo pozerať v lete, aj v zime. Je tie bohatá na faunu a flóru. Môžete tu vidieť rôzne druhy vtákov, zvierat a rastlín, ktoré sa prispôsobili miestnemu prostrediu. Tu je niekoľko našich tipov a zaujímavostí:
Demänovská jaskyňa Slobody
Určite ste o nej počuli, jedna z najznámejších jaskýň je súčasťou obrovského podzemného krasového systému. Má jedinečnú kvapľovú výzdobu, ktorá ju radí medzi najkrajšie jaskyne v Európe. Vchod do jaskyne leží v nadmorskej výške 870 m a je prístupný serpentínovým chodníkom z parkoviska. Jej prehliadka je nezabudnuteľným zážitkom.
Demänovská ľadová jaskyňa
Táto jaskyňa je unikátna svojou ľadovou výzdobou, ktorá je obzvlášť pôsobivá v lete, keď sa vonkajšie teploty vyšplhajú až k tropickým úrovniam. Prehliadka tejto jaskyne ponúka fascinujúci pohľad na ľadové formácie.
Ski Resort Jasná
V zime jeden z najobľúbenejších a najnavštevovanejších lyžiarskych rezortov. Množstvo zjazdoviek pre lyžiarov a snowboardistov všetkých úrovní. Veľa možností ubytovania, žiaľ, v poslednom období je tam príliš veľa vyrúbaných stromov, holé miesta, pribudli hotely, staveniská….
Turistika
Okrem jaskýň a lyžiarskych zjazdoviek ponúka Demänovská dolina aj množstvo turistických trás a chodníkov. Prechádzky po doline vás zavedú do nádherných prírodných scenérií, vrátane vodopádov, skalnatých útvarov a zelenej vegetácie. Tu sú obľúbené turistické chodníky:
- po modrej značke od Demänovskej jaskyne slobody okolo Vrbického plesa na rázcestie Pod Orlou skalou
- po modrej značke z Lukovej na Chopok
- po žltej značke od Demänovskej jaskyne slobody cez Ostredok k Vrbickému plesu a ďalej cez Tri vody do sedla Poľany
- po červenej značke od rázcestia Tri vody cez Lukovú do Širokej doliny
- po červenej značke cestou hrdinov SNP po hlavnom hrebeni pohoria
- po zelenej značke z Lúčok do Krúpovho sedla
Vrbické pleso
Vrbické pleso je prírodná pamiatka a najväčšie prírodné jazero v Nízkych tatrách, ktoré leží vo výške 1113 m.n.m. Toto ľadovcové pleso vzniklo zahradením údolia morénou a jeho najväčšia hĺbka dosahuje 8 metrov.
Okolo plesa vedie príjemný turistický chodník (prejdete ho za cca 20 minút). Chodník ponúka nádherné fotogenické pohľady na pleso a jeho horské okolie.
Chopok
Najznámejší vrch Nízkych tatier, majestátny Chopok má 2024 m.n.m. Pri vrchole sa nachádza Kamenná chata pod Chopkom, kde si môžete oddýchnuť, dopriať si jedlo a načerpať novú energiu. Nachádza sa tam aj televízna a meteorologická stanica. Na Chopok premáva lanovka z Demänovskej doliny, ale vedie tam aj viacero značených turistických trás.
Bencúrova rozhľadňa
Je len pár minút od ski centra Jasná (záchytného parkoviska, časť Biela Púť) v lone krásnej prírody. Rozhľadňa je dvojposchodová, má cca 7 metrov a vyhliadka odtiaľ je nádherná – na známe vrchy ako je Chopok, Ďumbier či Dereše. Na celú Demänovskú dolinu či Poľanu. Na strope veže sú upevnené panoramatické fotografie s popismi toho, čo všetko možno z vyhliadky pozorovať.
Demänovská dolina – ďalšie tipy
Tých je samozrejme oveľa viac, či už v Demänovskej doline, alebo v blízkom okolí (niekoľko kilometrov). Niektoré ešte spomeňme aspoň v skratke:
- Tarzania Jasná
- Náučná chodník Príbeh vody
- Symbolický cintorín obetiam Nízkych Tatier
- Vajskovská dolina a vodopád
- Vyhliadková veža Pavčina Lehota
- Dračia cesta na Chopok
- Salaš Priehyba
- Člnkovanie na jazierku Biela Púť
- Promenáda Lutonského (náučný chodník histórie cestovného ruchu a lyžiarskeho strediska)
Foto: LepšíDeň.sk, wikimedia