Slovenské jaskyne. Koľko ich je? Ktoré sú najdlhšie, či najhlbšie?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Viete, koľko máme na Slovensku jaskýň? Ktoré patria medzi najkrajšie, ktoré sú najdlhšie alebo najhlbšie? Napríklad Dobšinská ľadová jaskyňa oslavuje tento rok 150.výročie objavenia a ukrýva v podzemí unikátny ľadovec….
Ale späť k tomu počtu – v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši sa vedie Národná databáza jaskýň, kde sa desiatky rokov systematicky zhromažďujú informácie o slovenských jaskyniach. Hlavným zdrojom dát sú informácie členov Slovenskej speleologickej spoločnosti, ktorí sú organizovaní v 52 organizačných jednotkách a plošne pôsobia vo všetkých krasových územiach Slovenska.
Slovenské jaskyne patria k jedinečným miestam, ktoré treba spoznať, zažiť na vlastnej koži a tak máme pre vás v spolupráci s časopisom Krásy Slovenska pár zaujímavostí.

časopis Krásy Slovenska

 

Slovenské jaskyne

V databáze jaskýň je vyše 7460 evidovaných jaskýň a priepastí so sumárnou dĺžkou chodieb skoro 500 kilometrov.
Najviac jaskýň, až 1 215, je evidovaných v geomorfologickom celku Slovenský kras. Ich celková dĺžka dosahuje 59 kilometrov.
V Nízkych Tatrách evidujeme 867 jaskýň, čo je síce menší počet, ale ich dĺžka je bezmála 190 kilometrov.
V Tatrách (Západných, Vysokých a Belianskych) je evidovaných 458 jaskýň so sumárnou dĺžkou preskúmaných a zdokumentovaných chodieb takmer 73 kilometrov.
Najviac jaskýň a priepastí má okres Rožňava, až 1 287, v celkovej dĺžke skoro 75 kilometrov. Nasleduje okres Liptovský Mikuláš a Poprad.

slovenské jaskyne

Vľavo: Biele jazero v jaskyni v Žeruche (Nízke Tatry). Vpravo: Perlová jaskyňa (Veľká Fatra).

 

Slovenské jaskyne „rastú“

Podstatná časť jaskýň je doteraz nedostupná, a teda aj neznáma. Napríklad o jaskynnom systéme v Prosieckej doline v Chočských vrchoch sa aj napriek 100 rokov trvajúcim prieskumom vie iba veľmi málo, hoci je zrejmé, že sa tu nachádza rozsiahly trojrozmerný labyrint chodieb s dĺžkou azda niekoľko desiatok kilometrov.

Takýchto lokalít je u nás oveľa viac a v budúcnosti môžeme určite počítať s ďalším rastom počtu a rozsahu jaskýň. Veď ak sa poohliadneme do minulosti, tak v roku 1921 vyšiel v Krásach Slovenska článok Jaskyne na Slovensku so zoznamom 28 jaskýň, o ktorých vtedy mali autori Pavol Stacho a Miloš Janoška iba základné a polohopisné informácie.
V roku 1973 publikoval v zborníku Slovenský kras známy slovenský jaskyniar Anton Droppa zoznam jaskýň, kde sa uvádza už 476 jaskýň a priepastí.

 

Príbehy hľadačov jaskýň

Priepasť v Beňovej medvedej jaskyni (Strážovské vrchy)

Priepasť v Beňovej medvedej jaskyni (Strážovské vrchy).

Napríklad priepasť na Veľkom boku v Nízkych Tatrách jaskyniari hľadali viac ako 20 rokov. Prvotnú informáciu sme mali od lesníkov, ktorí v tejto oblasti pôsobili. Tí sa o priepasti dozvedeli od lesného robotníka z Heľpy, ktorý ju poznal ako chlapec, keď tu v medzivojnovom období ako 12-ročný pásaval voly. Keď sa nám ju nepodarilo ani po dlhom hľadaní v zime i v lete nájsť, starého pána sme „vytiahli“ priamo do miest, kde by sa mala nachádzať.

Oblasť sa však po 60 rokoch zmenila na nepoznanie, pasienky zarástli, a tak ani očitý svedok nám nepomohol. Keďže príbeh s priepasťou a hádzaním kameňov do jej tajuplného podzemia nám nedal spávať, lokalitu sme pravidelne navštevovali, až jedného dňa sa na nás usmialo šťastie. Priepasť sme našli, preskúmali a dokumentačný materiál z jej obhliadky sme uložili do archívu, kde čaká na svoje ďalšie využitie.

Takýchto príbehov je samozrejme omnoho viac. V Liptovskej Tepličke miestni jaskyniari majú informácie o podzemnom priestore, kde sa cez vojnu ukrývali prenasledovaní, no dodnes sa ho nikomu nepodarilo nájsť.
Podobne jaskyniari z Považskej Bystrice už roky pátrajú po údajnej tretej jaskyni neďaleko dvoch známych jaskýň pri Zemianskej Závade. Ľudia ju vraj zasypali, lebo v nej bol taký zlý vzduch, že sviečka v ňom nechcela horieť, ako o tom píše Vojtech Bukovinský v Krásach Slovenska z roku 1954.

slovenské jaskyne a netopier

Netopier medzi kvapľami, Otcova jaskyňa (Strážovské vrchy).

 

Jaskynné tajomstvá

Jaskyne pre tých, ktorí sa v nich vedia orientovať a „čítať“ v ich podzemí, odkrývajú mnohé tajomstvá. V poslednom čase sa z našich jaskýň na povrch vytiahli unikátne nálezy, napríklad hlinený kahanec možno až z bronzovej doby, skamenelina plaza starého viac ako 200 miliónov rokov, pozostatky jaskynných levov či mamutí zub.

Prakticky každá jaskyňa s vhodným vchodom môže byť zároveň archeologickým náleziskom, k mnohým jaskyniam sa viažu historické dokumenty. Stredoveké písomnosti, v ktorých môžu byť zmienky o jaskyniach, ešte nie sú celkom preskúmané a veľký potenciál má aj štúdium periodík, ktoré v minulosti vychádzali na našom území v maďarskom, latinskom a nemeckom jazyku.

Systematickou činnosťou jaskyniari objavia u nás každý rok desiatky nových jaskýň alebo kilometre dovtedy neznámych podzemných priestorov v už známych jaskyniach, do ktorých sa človek nemohol dostať pre závaly, komíny, sifóny či úžiny.
Za posledných 15 rokov sa na Slovensku objavilo 120 kilometrov jaskynných priestorov. Len málokto si vie predstaviť, čo všetko sa za tým skrýva – okrem iného sú to tisíce hodín práce, často až úmornej driny nadšencov, ktorí sa snažia posúvať hranice ľudského poznania.

jaskyňa DomicaPrečítajte si tiež
Jaskyňa Domica. Pýcha Gemera, ktorú sa oplatí navštíviť.

 

Správa slovenských jaskýňNajdlhšie slovenské jaskyne

  • Demänovský jaskynný systém, Nízke Tatry, 41 524 metrov
  • Mesačný tieň, Vysoké Tatry, 31 840 metrov
  • Systém Stratenskej jaskyne, Slovenský raj, 23 670 metrov
  • Jaskyňa mŕtvych netopierov, Nízke Tatry, 21 042 metrov
  • Štefanová, Nízke Tatry, 17 867 metrov
  • Javorinka, Vysoké Tatry, 11 963 metrov
  • Jaskyňa zlomísk, Nízke Tatry, 11 255 metrov
  • Skalistý potok, Slovenský kras, 8 215 metrov
  • Domica, Slovenský kras, 8 027 metrov
  • Hipmanove jaskyne, Nízke Tatry, 7 650 metrov

 

Správa slovenských jaskýňNajhlbšie slovenské jaskyne

  • Hipmanove jaskyne, Nízke Tatry, -499 metrov
  • Javorinka, Vysoké Tatry, -480 metrov
  • Mesačný tieň, Vysoké Tatry, -451 metrov
  • Skalistý potok, Slovenský kras, -376 metrov
  • Jaskyňa mŕtvych netopierov, Nízke Tatry, -324 metrov
  • Javorová priepasť, Nízke Tatry, -313 metrov
  • Jaskyňa v Záskočí – Na Predných, Nízke Tatry, -284 metrov
  • Čiernohorský jaskynný systém, Vysoké Tatry, -232 metrov
  • Kunia priepasť, Slovenský kras, -203 metrov
  • Tristarská priepasť, Belianske Tatry, -201 metrov

Tu nájdete naj zaujímavosti o slovenských jaskyniach.

Text: Peter Holúbek a Bohuslav Kortman
Foto: Peter Holúbek (2), Tomáš Hampl, Marek Loduha,
Pavol Pokrievka, Vladimír Ruček a Peter Vaněk
V spolupráci s vydavateľstvom Dajama.
Predplaťte si najstarší časopis Krásy Slovenska.

časopis Krásy Slovenska


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.