Na internete nájdete množstvo receptov, ako si podomácky vyrobiť kozmetiku. Krém na vrásky, šampón na bohatšie vlasy, masť na strie, balzam na suché pery… stovky, tisíce receptov. Áno, podomácky vyrobená kozmetika môže fungovať, no má svoje výhody aj riziká, ktoré je dôležité poznať. Nie všetko, čo je „prírodné“, je automaticky bezpečné či účinné. Kozmetická chemička a popularizátorka Michelle Wong dokonca tvrdí, že „väčšina produktov nie je ani bezpečná, ani efektívna.“
Podomácky vyrobená kozmetika
Hoci doma nájdeme niekoľko zložiek, ktoré prospievajú pleti, nie sú optimalizované tak, aby sa z nich dala vyrábať kozmetika. Určite ste už skúšali nejaké DYI recepty, do ktorých išli len veci, ktoré máte zaručene doma, sú prírodné, neškodné…ale pravdou je, že ani veľmi nepomôžu.
Ich koncentrácia je príliš nízka, aby mohli byť účinné:
- Jogurt obsahuje kyselinu mliečnu pod úrovňou 1 % (v kozmetike je to 5 – 10 %).
- Citrónová šťava obsahuje 0,04 % vitamínu C (v kozmetike 5 – 15 %) a 0,001 % vitamínu B3 (v kozmetike 2 – 10 %).
- Kávové zrná obsahujú 1 – 2 % kofeínu (7 % v géli s kofeínom na zmiernenie prejavov celulitídy).
To je len pár príkladov, ktoré uvádza Michelle Wong v knihe Všetko o kráse. Na Instagrame má profil Lab Muffin Beauty Science, ktorý sleduje vyše 600-tisíc ľudí a svoje tipy a rady vložila do užitočnej knihy. Odpovedá v nej na vyše 100 najčastejších otázok a ukazuje, čo skutočne potrebujete vedieť o produktoch, ktoré používate každý deň.
Riziká podomácky vyrobenej kozmetiky
Najväčšie riziká pri podomácky vyrobenej kozmetike sú podľa nej podráždenie, vyrážky a infekcie spôsobené mikróbmi, pretože súčasťou receptov nie sú efektívne konzervačné látky. Ak si človek nechá na pleti bežné DYI ingrediencie ako oleje, ovocie a koreniny príliš dlho, vo vyšších koncentráciách sú pre kožu dráždivé.
Pri niektorých látkach si treba dávať ešte väčší pozor: Citrusové oleje a šťavy často obsahujú psoralény, ktoré spôsobujú popáleniny a pľuzgiere, keď je koža vystavená slnku (fytofotodermatitída).
Citrónová šťava trvalo poškodzuje produkciu buniek melanínu, čo vedie k nerovnomerným, trvalo vybieleným miestam na pokožke.
Jablčný ocot môže pre vysokú aciditu spôsobiť popáleniny a jazvy, najmä ak sa aplikuje na dlhší čas alebo ak je koža prekrytá obväzom.
DYI krémy na opaľovanie neposkytujú kvalitnú a konzistentnú ochranu pred slnkom. Vo väčšine receptov sa používa oxid zinočnatý, ktorý ľahko vytvára hrudky a ani použitím kuchynského náradia sa nedá zabezpečiť požadované rozloženie častíc ako UV ochrana.
Bezpečné domáce recepty
Michelle samozrejme ponúka v knihe pár receptov, ktoré sú bezpečné a prípravky účinné. Tiež prináša informácie o tom, ktoré zložky sú v poriadku, neulížia vám a ako ich využívať.
- Bomby do kúpeľa – zmiešajte sódu bikarbónu, kyselinu citrónovú a kukuričnú múku.
- Balzamy na pery – zmiešajte roztopený včelí vosk, oleje a vitamín E.
- Vyšľahané telové maslá – zmiešajte roztopené maslá a oleje. Čerstvé pleťové masky naneste na pleť, nechajte pôsobiť 5 – 10 minút a potom umyte:
- Maska z ovsených vločiek hydratuje a obsahuje upokojujúce avenantramidy.
- Maska z kivi, papáje, tekvice obsahuje exfoliačné enzýmy.
- Maska so zeleným čajom obsahuje upokojujúce antioxidanty.
- Jogurt, med, rastlinné oleje pôsobia hydratačne.
- Píling na tvár urobíte jednoducho – zmiešajte cukor, soľ alebo ryžový prášok s vodou alebo s čistiacim produktom.
Prečítajte si tiež
Bio kozmetika. Ako sa vyznať v prísadách a názvoch?
Domáce zložky kozmetiky
Použitie domácich surovín na výrobu kozmetiky je síce pohodlné a finančne nenáročné, ale vyžaduje opatrnosť. „Aj keď sú niektoré zložky jemné a účinné, predsa len môžu podráždiť či dokonca až poškodiť kožu. Slnečnicový a avokádový olej sú skvelé zvláčňujúce látky. Aj kokosový olej funguje, no niektorým ľuďom upcháva póry,“ upozorňuje Michelle Wong v knihe Všetko o kráse.
Niektoré esenciálne oleje sú efektívne, napríklad čajovníkový olej na akné, ale môžu spôsobiť silné podráždenie a pred použitím ich treba zriediť.
Aspirín obsahuje kyselinu acetylsalicylovú, ktorú pokožka nedokáže efektívne konvertovať na kyselinu salicylovú.
- EFEKTÍVNE rastlinné oleje a maslá (zvláčňujúce) sú jogurt, med a niektoré esenciálne oleje (neriedené)
- POTENCIÁLNE NEBEZPEČNÉ – citrusový olej, domáci opaľovací krém, citrónová šťava (bieliaca)
- NEEFEKTÍVNE zložky sú napríklad aspirín (exfoliačný) či kávový píling (na celulitídu)
Pozrite si VIDEO s Michelle Wong:
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Ikar,
IG/Michelle Wong, Freepik.com