Moja babička vravievala – „hladný chlap – hotová katastrofa“. Poznáte to aj vy? V podstate by sa to dalo aplikovať na každého. Keď sme hladní, sme nervóznejší, viac podliehame stresu, vrčíme a veci nás vedia rýchlejšie vytočiť. Je to však naozaj tak? Čo na to hovorí skúsený gastroenterológ MUDr. Ladislav Kužela? „Áno, je to pravda a môže za to nervová sústava v tráviacom trakte,“ tvrdí a nižšie aj vysvetlí, čo to znamená.
Mimochodom, napríklad aj Iveta Malachovská o svojom manželovi zvykla vravieť, že hladný chlap – hotová katastrofa. Niektorí to prispôsobujú a vravia, že chorý chlap je hotová katastrofa. Poznáte to – smrteľná choroba na 6 písmen…soplík 🙂
A vedeli ste tiež, že v črevách sú aj hormóny šťastia? Áno, máme tam aj také hormóny, ktoré vplývajú na našu pohodu.
Hladný chlap – hotová katastrofa
Milé dámy, asi ste sa s tým už stretli. Váš manžel, partner alebo syn nemá najlepšiu náladu a vy automaticky otvárate chladničku a bez komentára mu radšej dáte jesť, aby ste predišli nezmyselnej hádke.
Ak ste pochopili , že s hladným mužom sa nekomunikuje, práve ste odstránili jednu obrovskú prekážku a častú príčinu nezhôd v domácnosti 🙂
Muži, ale ani ženy za zlú náladu z hladu nemôžu. „Môže za to nervová sústava v tráviacom trakte. Aj vedecky sa dokázalo, že stres horšie prekonávajú muži, preto je reč najmä o nich, ale tento jav rovnako vplýva aj na ženy s tým rozdielom, že stres z hladu vedia lepšie ovládať,“ vysvetľuje docent Ladislav Kužela, ktorý je autorom knihy Zdravé črevo a trávenie. Venuje sa v nej aj rôznym mýtom, ktoré kolujú na internete a on ich uvádza na pravú mieru z pohľadu gastroenterológa. Prečítajte si napríklad náš článok Žalúdok a trávenie. 11 mýtov a faktov.
Druhý mozog v žalúdku
Vedeli ste, že práve nervovej sústave v tráviacom trakte sa hovorí aj druhý mozog? Prečo? Odpoveď je opäť pomerne jednoduchá a logická.
Ako vysvetľuje docent Kužela, naše črevá majú po celej dĺžke roztrúsené obrovské množstvo nervových buniek tvoriacich spolu črevnú nervovú sústavu. Keďže ide o pomerne veľkú plochu, aj počet nervových buniek je obrovský. Práve táto nervová sústava veľmi výrazne vplýva na naše emócie.
Takže nabudúce sa nehnevajte na svojho manžela alebo syna, keď bude mrzutý od hladu. Môžu za to nervové zakončenia v jeho tráviacom trakte. Nervová sústava, ktorá spája mozog a miechu s tráviacou sústavou, má za cieľ kontrolovať niektoré tráviace funkcie. Toto spojenie umožňuje, že keď zbadáme chutnú potravu, nervy vyšlú signál do mozgu, ktorý zasa zariadi, aby začali pracovať slinné žľazy, a nám sa „začnú v ústach zbiehať sliny“. Takto sa začína príprava na jedenie a trávenie.
Telo si vypýta, čo potrebuje
Niektorí dokonca považujú mozog priamo za súčasť tráviacej sústavy, pretože mozog a črevo sú v neustálej komunikácii. Črevo dodáva mozgu informácie a mozog pomáha určovať čo, kedy a ako rýchlo máme jesť a piť. Táto spolupráca je naozaj dokonalá, a preto ju netreba svojvoľne narúšať a myslieť si, že svoje telo dokážeme oklamať. Platí tu, že telo si samé vypýta, čo potrebuje.
„Napríklad keď zjeme príliš mastné jedlo, mozog a črevo sa „po diskusii dohodnú“, že žalúdok pozdrží jedlo na dlhší čas, aby sa tukové častice dostatočne predtrávili a v tenkom čreve nespôsobili výraznejšie ťažkosti,“ vysvetľuje gastroenterológ Ladislav Kužela.
Z toho vyplýva aj skutočnosť, že stres môže nepriaznivo vplývať priamo na tráviaci trakt. Keď jedlo začne rozpínať steny tráviaceho traktu, nervy v stene tráviacich orgánov začnú vylučovať množstvo látok, ktoré urýchlia alebo oddialia pohyb potravy a tvorbu tráviacich štiav. Tieto nervy totiž kontrolujú aktivitu svalov v tráviacej rúre, takže ich napínaním alebo uvoľňovaním sa potrava podľa potreby posúva.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com