Jana Benková: Som nastavená na úsmev

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Blíži sa k tridsiatke…
Nie, nejde o vek, roky tejto sympatickej dámy neprezradímeJ Hoci by sme pokojne mohli, pretože stále vyzerá neuveriteľne mlado, sviežo, vo forme, takže či má o päť-desať rokov viac alebo menej, na tom nezáleží.
K tej tridsiatke sa priblíži už tento rok – na konte má Jana Benková už 25 kníh, ďalšie dve pribudnú počas leta ako pribalená knižka k časopisu a v júli jej vyjde kniha Uličnica, jej prvá v najväčšom vydavateľstve Ikar. „Moje knihy priťahujú čitateľov  preto, lebo sú plné úsmevu, inšpirácie, povzbudenia aj pri tých najťažších problémoch, ktoré čitatelia môžu zažiť,“ tvrdí obľúbená autorka. „Sú nabité množstvom pozitívneho náboja, ktorý v sebe nosím, a snažím sa z neho naložiť do každej svojej knihy maximum.“
Aj o Uličnici hovorí v rozhovore pre LepšíDeň.sk, ale tiež o dobrej nálade, inšpirácii, plánoch, úspechu a mužoch.

 

Som dokonale šťastná žena, tvrdí Jana Benková

Jana Benková

Jana Benková, to je neustály a nákazlivý úsmev.

LepšíDeň.sk:  Jani, si neuveriteľne veselá a stále v dobrej nálade…čo ti dokáže dobíjať baterky a udržiavať ťa na najvyšších obrátkach? 🙂
JANA BENKOVÁ: Som tak nastavená odjakživa – na úsmev. Na pozitívne myslenie, čo v tejto krajine nie je vždy najjednoduchšie, ale dá sa to. Ak sa cítite šťastne – teda ak máte prácu, ktorá vás teší a baví. No a veľmi dôležité je, akí ľudia vás obklopujú. Ja som si v živote zopárkrát upratala a dnes mám okolo seba vyrovnaných ľudí, či už v rodine alebo medzi priateľmi, a top profesionálov v pracovnej oblasti.
Navyše, mám toľko aktivít, že na horšiu náladu by som ani nemala čas… 🙂 Usmievavá nálada má aj ďalšiu výhodu – moje knihy by vyzerali podstatne inak ako vyzerajú, pozitívne vnútro a veselý pohľad na svet pred čitateľom totiž nezahráte, to v sebe musíte mať, a vycíti to aj čitateľ z vášho pera.

LepšíDeň.sk:  Všetko je v hlave a často to, ako konáme navonok, sa prenáša aj do nášho vnútra. Ty to napĺňaš do bodky – pristupuješ k ľuďom optimisticky, bez predsudkov, úprimne a s úsmevom. A verím, že sa ti to aj vracia. Že si napokon šťastnejšia aj vnútri…
JANA BENKOVÁ: Určite áno, všetko je o výške IQ, o úrovni charakteru a výchovy – veď sa pozrite na ľudí, ktorí len posedávajú doma a súdia iných, závidia úspech, nenávidia, vyvolávajú konflikty…, všetci vyzerajú rovnako zničene. Všetko to, čo spôsobujú, ich zožiera zvnútra a majú to jasne napísané aj v očiach… Ale to sú typy, ktoré tak chcú žiť, vyhovuje im to.
Ja sa snažím v ľuďoch napriek tomu, že vnímam aj tie ich vlastnosti, ktorým nerozumiem, hľadať aj niečo dobré. Nie vždy sa to však ani po dlhšom čase podarí a vtedy zatváram dvere. Navždy. Chcem mať okolo seba vyrovnaných ľudí.

LepšíDeň.sk:  Na konte máš už 25 kníh a ďalšia Uličnica ti vyjde v júli. To je slušná zbierka na taký mladý vek:-) Kde berieš toľko inšpirácie, kreativity?
JANA BENKOVÁ: Ďakujem za kompliment k mladému veku.. (smiech) Inšpiruje ma život, asi som dobrým pozorovateľom. Odjakživa som mala bohatú fantáziu, od detstva si vymýšľala rozprávky, malé príbehy, básničky, neskôr som sa stala novinárkou, čiže som sa naučila, ako so slovami a s tou fantáziou čo najefektívnejšie aj naložiť…, no a keďže rada počúvam ľudí, stačí len krátka babská jazda a námetov na romány mám viac než dosť 🙂 Nepíšem totiž knihy pre seba, ale pre mojich čitateľov, preto mi veľmi záleží na tom, aby cítili, že knihy sú aj o nich, aby tam našli práve to, čo ich trápi, ale aj teší, a aby sa knihou dali inšpirovať.

LepšíDeň.sk:  Prezraď trošku viac o spomínanej novinke Uličnica.
JANA BENKOVÁ: Je to román o hľadaní šťastia a lásky. Hlavná hrdinka Svetlana sa zahráva s osudom – chce pomstiť smrť svojich milovaných rodičov. Naivne verí v spravodlivosť, ale netuší, s akým rafinovaným a veľkým súperom sa pustila do zápasu a jej dlho pripravovaná vendeta sa nevydarí tak, ako si naplánovala… Na úteku pred dôsledkami skončí úplne na dne – v cudzom meste, na ulici v spoločnosti žobrákov a holubov. Vyhladovaná a vystrašená napokon prijme miesto striptérky vo viedenskom nočnom klube. Stane sa hviezdou nočného života rakúskej metropoly a myslí si, že konečne našla svoje šťastie… Viac zatiaľ neprezradím – kniha Uličnica, ktorá je štartom mojej spolupráce s najväčším slovenským vydavateľstvom Ikar, vyjde pre vás v polovici letných prázdnin.

 

Presne viem, čo v živote i v knižnej kariére chcem

LepšíDeň.sk:  Do svojich príbehov často vkladáš aktuálne témy a problémy, ktoré rezonujú v spoločnosti. Máš pocit, že sme málo všímaví? Že treba aj takto cez zaujímavé, oddychové príbehy pripomínať napríklad ťažkú situáciu učiteľov, zverstvá Islamského štátu (ako to bolo povedzme v Agátovej aleji č.25)?
JANA BENKOVÁ: Všetky tie témy patria k nášmu súčasnému životu a ja si veľmi zakladám na tom, aby moje príbehy neboli len mantinelovými príbehmi o láske či naopak, ale aby mapovali a reagovali aj na to, čo momentálne prežívame. Je to autentické a mám na to najviac ohlasov od mojich čitateľov.
Vážim si, že aj preto moje romány, adresované skôr ženám, číta aj veľa mužov, a práve tí oceňujú práve toto moje glosovanie aktuálnych udalostí. Mám v hlave obrovský objem informácií, aj schopnosť nadhľadu nad tým, čo sa okolo nás deje, chcem to teda aj v mojich knihách. Patrí to ku mne, ja inou autorkou nebudem a nechcem byť 🙂
Aktuálne dianie do románov zaraďujem aj preto, že pri stretnutiach s ľuďmi po celej krajine zisťujem, že ľudia sú veľmi málo informovaní – chápem to, majú dôležitejšie problémy než dennodenne od rána do večera sledovať spravodajstvá ako to robím ja. V našich podmienkach riešia ľudia skôr svoje existenčné starosti. Aj preto aktuálne dianie zaraďujem do svojich knižiek – chcem ich viac informovať, otvárať im oči, aby napríklad aj politiku vedeli čítať medzi riadkami a lepšie sa potom rozhodovať napríklad pri voľbách.
Moje čitateľské besedy sú vždy spolovice práve o aktuálnom dianí, veľmi ma zaujíma, ako ho ľudia vnímajú a napríklad či a prečo ešte dôverujú našim politikom. Často som veľmi prekvapená… No aj podľa toho sa mi podarilo odhadnúť výsledky ostatných parlamentných volieb takmer presne.

Jana BenkováLepšíDeň.sk:  V minulosti si sa stala Autorkou roka v najväčšom internetovom kníhkupectve Martinus. Čo myslíš, že na tebe čitateľky ocenili? Aké knihy chcú dnes čitateľky čítať?
JANA BENKOVÁ: Víťazstvo v tej ankete bolo pre mňa absolútnym prekvapením, lebo ja nie som typ, že by som si zakladala na súťažiach, oceneniach, tituloch alebo prosila o hlasy ľudí na sociálnej sieti  – to o mne každý vie.
Pre mňa je oveľa dôležitejší ten moment, že čitateľ vôbec siahne po mojej knihe, a to, že mi v dnešných dynamických časoch ešte venuje ďalší čas a napíše list, mail či ohlas na moju sociálnu sieť, je pre mňa to najkrajšie ocenenie mojej práce, nič pre mňa neznamená viac. Podľa toho, čo mi čitatelia vravia na osobných stretnutiach – besedách či autogramiádach, ich moje knihy priťahujú preto, lebo sú plné úsmevu, inšpirácie, povzbudenia aj pri tých najťažších problémoch, ktoré čitatelia môžu zažiť, sú nabité množstvom pozitívneho náboja, ktorý v sebe nosím, a snažím sa z neho naložiť do každej svojej knihy maximum, ale čitatelia postrehli aj fakt, že disponujem obrovským množstvom informácií z rôznych oblastí, v ktorých sa ako mediálny poradca musím výborne orientovať – politika naša i zahraničná, ekonomika, kultúra, šport…, v ktorých žijem takmer 20 hodín denne a potom ich vkladám aj do kníh.
Mojím špecifikom sú tiež iskrivé dialógy, na ktorých sú moje romány postavené. Je to tak asi aj preto, že som sa ako novinárka špecializovala na rozhovory s osobnosťami, a rokmi sa stali pre mňa už priam rutinou. Pri tvorbe knižiek mi to veľmi pomáha, píše sa mi ľahko a rýchlo, aj preto zvládnem úplne v pohode napísať aj 5 kníh za rok.

LepšíDeň.sk:  Dosiahla si viacero úspechov, tvoje knihy sa skvele predávajú, sedem z nich ti už preložili do češtiny, chystá sa preklad do nemčiny, ruštiny i do ďalších jazykov. Takže si asi Šťastná žena🙂 – čo je však podľa teba receptom na takýto úspech?
JANA BENKOVÁ: Som dokonale šťastná žena, ale predovšetkým preto, lebo moji rodičia sú šťastní a zdraví, darí sa im, darí sa mojej sestre i bratovi, mám dvoch malých nádherných synovcov, ktorí skrášľujú život celej našej rodine, a teší ma, samozrejme, aj to, že moja práca, ktorej venujem často aj sedem dní v týždni, prináša výsledky.
Mám výhodu, že sa cítim komfortne aj v manažmente a marketingovej stratégii k mojim knižkám – presne viem, čo v živote i v knižnej kariére chcem, viem si veľmi rýchlo vyhodnotiť situáciu v krajine, kde chcem preraziť ako autorka, nájsť kontakty, pripraviť profesionálnu prezentáciu…, a pracujem na tom vždy s maximálnym úsilím.
Darí sa mi preto všetko, čo chcem, momentálne je to posun na zahraničné trhy, som v rokovaní s vydavateľmi v rôznych krajinách. Absolútnou prioritou je pre mňa teraz dobre odštartovať v Nemecku i Rusku, najmä na Rusku som pracovala dva roky, aby som získala autoritu a podmienky podľa svojich predstáv i líniu perspektívy do budúcnosti, až potom sa budem venovať ďalším ponukám.
Snažím sa totiž pripraviť si aj marketing tak, aby moje knihy nevyšli niekde len tak do prázdna. Chcem, aby o nich ľudia vedeli a poznali aj mňa ako autorku.
Čo sa týka slovíčka úspech, s ním nakladám veľmi opatrne, s pokorou, pretože ak sa vám dnes darí, zajtra to tak byť nemusí… Skôr sa venujem koncepčnej práci, než úvahám o tom, či a aká som úspešná… Potrebujem byť so sebou najmä spokojná.
Mojím receptom na spokojnosť je tvrdá práca, tá vždy prinesie výsledky, aj keď máte okolo seba plno prekážok. Na tvrdú poctivú prácu a profesionalitu je totiž akákoľvek prekážka prikrátka… 🙂
Mám na seba tie najvyššie nároky, ale aj na tím a subjekty, s ktorými spolupracujem. Hoci vnímam špecifiká Slovenska ako krajiny ešte stále vo vývoji, vždy som mala veľmi kratučkú trpezlivosť s neprofesionálmi. No dnes ju mám prakticky už nulovú, neakceptujem slabšie elementy, zvykla som si každú sekundu pracovného dňa využívať maximálne efektívne a nevyčkávať na tých, ktorí nereflektujú na vysoké tempo súčasnosti. Spolupracujem iba s top profesionálmi, veľmi to uľahčuje život.

Jana Benková

Šťastná a spokojná Jana Benková

Chcem mať okolo seba vyrovnaných ľudí

LepšíDeň.sk:  Píšeš vzťahové romány, často vtipné, o ženách silných i slabých…ale aký je tvoj vzťah k mužom?:-)
JANA BENKOVÁ: Veľmi pozitívny, okolo mňa je veľa obdivuhodných, silných mužov, ktorí si zaslúžia moju úctu, rešpekt a pozornosť, no iba jeden aj lásku… 🙂
Pôsobila som asi trikrát v čisto alebo prevažne mužských kolektívoch a priznám sa, pracovalo i komunikovalo sa mi s nimi oveľa lepšie než s mnohými ženami. Chlapi majú veľa vlastností, ktoré im môžem iba závidieť – dokážu byť v komunikácii priamočiarejší, nekomplikujú veci, vedia emócie odsunúť nabok, ľahšie sa povznesú nad neúspechom, vo väčšine prípadov sa nezaoberajú hlúposťami, riešia len podstatné veci. To sa od nich učím – dôkladnejšie selektovať a nezaťažovať sa a nezdržovať malichernosťami, ktoré bežný život a mnohí ľudia prinášajú…

LepšíDeň.sk:  Aké sú tvoje obľúbené knihy/autori, ktoré ťa dokázali inšpirovať, zabaviť, zrelaxovala si pri nich tak, ako to zažívajú čitateľky pri tvojich knihách?
JANA BENKOVÁ: Mám rada romány slovenských kolegýň, keďže mám medzi nimi množstvo kamarátok a knižky si vzájomne vymieňame a komunikujeme o nich už pri ich tvorbe – čo mi pripadá krásne a pomáha to každej z nás. Ale inšpiratívne sú pre mňa najmä knihy, ktoré ma aj vzdelávajú. Čítam politické, politologické knihy, životopisy osobností, ktoré obdivujem…

LepšíDeň.sk:  Kedy už uvidíme nejaký film nakrútený na motívy tvojej knihy? Ktorá kniha by sa najlepšie hodila na sfilmovanie?
JANA BENKOVÁ: Nikdy som podobné ambície nemala, naozaj nikdy… Pre mňa sú moje knihy prioritou a nič mi k nim nechýba. Nemám totiž ilúzie o filmovom priemysle, zvlášť na Slovensku, mám úplne iné nároky na ľudí, s ktorými by som chcela spolupracovať… Mala som však veľké šťastie, že v Česku jeden pán divadelný i televízny scenárista siahol v tom mori kníh práve po mojich románoch, páčia sa mu a pred rokom vznikol scenár k jednej z nich – Máš, čo si chcel, miláčik. No a ak dostaneme dobrú, ale naozaj dobrú ponuku od niektorej z produkčných spoločností, bude sa na filme pracovať. Ponuka ma musí ohúriť, pretože okolo filmu a jeho propagácie je potom dosť práce, a ja musím byť presvedčená, že tomu chcem venovať čas.

LepšíDeň.sk:  Keďže sme portál Lepšídeň.sk, čo tebe vie urobiť lepší deň? Alebo možno kto…
Jana Benková: Každý deň sa dokážem na niečo tešiť, naozaj úplne každý deň – mne stačí ráno aj lúč slnka a teším sa na nový deň, nech ma čaká akokoľvek náročný.
Lepší deň mi dokáže urobiť pohodové ráno – dlhé, viacchodové raňajky, splnenie svojho denného plánu, napríklad absolvovanie 12 rokovaní a po nich zvládnutie 40 nových strán mojej chystanej knihy… Dobrá zmrzlina pred kinom s priateľmi… Úsmev mojich synovcov Adamka a Jakubka, spokojnosť mojich rodičov… Profesionalita pracovného partnera… Ale aj letný dážď, ktorý je pre mňa ako autorku kníh veľmi inšpiratívny.
Ďakujem za tieto krásne otázky, jednoznačne mi dnešný deň zlepšili. A veľmi si želám, aby aj toto internetové stretnutie so mnou alebo s ktoroukoľvek mojou knihou spríjemnilo deň vám. 🙂

Každý deň sa dokážem na niečo tešiť.
Naozaj úplne každý deň!

LD FB

Pridajte sa a urobte si permanentný LEPŠÍ DEŇ 🙂


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.