Aj vy často počúvate, že šaláty vás nezasýtia. Bez mäsa vám budú chýbať živiny a vôbec, jedlá bez mäsa nie sú chutné? Nie je to celkom pravda. Dobré je však zaradiť do svojho jedálnička aspoň raz denne ako hlavný chod bezmäsitú stravu – je pre telo viac ako prospešné. Napríklad také úžasné pirohy – recept nájdete nižšie.
Prečo je bezmäsitá strava taká zdravá?
Pretože jej základ tvorí to najzdravšie, čo nám príroda poskytuje – zelenina. Či už surová (vo forme šalátov), alebo varená, pečená či ináč do jedál zakomponovaná. A zelenina je ľahko stráviteľná. Obsahuje veľa vlákniny, vitamínov, minerálov, antioxidantov (karotenoidov, fenolov, flavonoidov…), fytochemikálií a málo kalórií.
Avšak, je veľmi dôležité, aby sme jedlo bez mäsa vedeli správne nakombinovať. Aby sme v jednom jedle nemali prevažne sacharidy. Alebo, aby hlavné jedlo netvorilo len zeleninový šalát bez zdravých tukov a bielkovín, z ktorého rýchlo vyhladneme.
Dôležité však je aj to, aby sme jedlo správne pripravili (vyprážaný karfiol nie je najzdravšia bezmäsitá voľba). Práve adekvátne vyváženie jednotlivých makroživín a správna príprava nám zabezpečí to, aby nás bezmäsité jedlo dobre zasýtilo, neunavilo, dodalo všetky potrebné živiny a bolo aj chutné.
Mäso je ťažšie stráviteľné (v závislosti od druhu nám v tele trávi viac ako 4 hodiny). Na porovnanie, zelenina nám trávi len 1 – 1,5 hodiny. Ovocie do 1 hodiny, obilniny a strukoviny do 2 hodín.
Ako sa cítite po mäse?
„Ja preferujem stravu bez mäsa,“ priznáva známa trénerka, inštruktorka a spoluzakladateľka Fitshakera Lucia Švaral. „Pocit jesť menej mäsa mi potvrdila aj moja krvná skupina A, pre ktorú je vhodnejšia vegetariánska strava. Bielkoviny však dopĺňam nielen z rastlinných zdrojov (strukoviny, tempeh, tofu, chlorela), ale i zo živočíšnych (kvalitné vajíčka; mliečne výrobky – bryndza, ovčí syr; ryby – losos, pstruh). Cítim, že mäso je pre mňa ťažšie stráviteľné.“
Lucia priznáva, že takmer vždy je po mäsitom pokrme unavená a najradšej by si dala hneď „šlofíka“ (aj vtedy, keď mäso nekombinuje so sacharidovou prílohou).
Aj preto je v knihe Z fitka do kuchyne špeciál jedna celá kapitola o bezmäsitých jedlách. A vynikajúce recepty, ako Syrový quiche aj pre bezlepkáčov, Cícerový guláš, Karfiolový nákyp s tofu, či celozrnné pirohy na tri spôsoby.
Recept na Celozrnné pirohy
Príprava štyroch porcií tohto skvelého jedla vám zaberie asi 45 minút pri 100 gramoch má len 168 kcal, 30 gramov sacharidov, 6 gramov bielkovín a 0,6g tukov.
Autorkou receptu je Nela Juričová a trénerka Lucia Švaral tvrdí: „Wau! Tak tento recept by mali zaslať do všetkých slovenských kolíb J Ale kým sa k nim dostane, urobte si pirohy doma. Odporúčam najmä verziu „na slano“. Môžete si k nej pridať aj kyslú smotanu či biely jogurt, opečenú cibuľku a petržlenovú vňať. Obed ako vyšitý.“
SUROVINY:
• 300 g špaldovej múky
• štipku morskej/himalájskej soli
• cca 1,5 dcl vody
NÁPLŇ NA CELÉ CESTO:
• tvarohová – 100 g hrudkovitého tvarohu + štipku soli
• lekvárová – slivkový lekvár
• zeleninová – 6 väčších mrkiev + 1 kaleráb + soľ a korenie
NA OZDOBENIE:
• roztopené maslo
• petržlenovú vňať (slaná verzia) alebo oriešky či pomletý mak alebo ovocie (sladké pirohy)
POSTUP: Všetky suroviny zmiešame a vznikne cesto, ktoré rovnomerne rozvaľkáme na doske.
Cesto rozdelíme na štvorčeky a začneme plniť. Konce štvorčekov, ktoré sú oproti sebe spojíme a cesto po okrajoch pozatláčame do seba, aby sa spojilo.
Ak ste sa rozhodli pre zeleninovú náplň – nastrúhame mrkvy a kaleráb a podusíme ich spolu s trochou cibule na kokosovom oleji, posolíme a plníme.
V prípade slivkového a tvarohového variantu ich len naplníme danou náplňou.
Vložíme do vriacej vody a varíme asi 15 minút, kým pirohy nevyplávajú hore.
Nakoniec ich pokvapkáme roztopeným maslom. Slané zdobíme napríklad petržlenovou vňaťou a sladké môžeme poprášiť pomletým makom či orieškami.
Ďalších vyše 140 receptov nájdete v novinke Z fitka do kuchyne špeciál.