Je lepšia ranná alebo večerná sprcha? A ako sa správne sprchovať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nedostatočná hygiena už spôsobila mnoho problémov…ale zasa ani príliš časté sprchovanie je dobré. Koža je pre organizmus výborným ochranným štítom a keď sa priveľmi kúpeme/sprchujeme, dávame tým vraj baktériám zelenú. Je to naozaj tak?
Ako často by sme sa mali sprchovať? A je lepšia ranná alebo večerná sprcha?

 

ikona sprchaAko je to teda s čistotou?

Sprchovať alebo kúpať sa treba, ale zasa to nemusíme preháňať. Každodenná intenzívna očista, navyše s pomocou sprchových gélov (a ešte menej kvalitných) môže na našej pokožke zanechať viac škody ako osohu. Vedci stále skúmajú nárast alergických reakcií a jednou z príčin je podľa nich práve prehnaná hygiena. Podľa nich sa náš imunitný systém musí občas stretnúť s infekciami a alergénmi, aby sa naučil reagovať. Aby zosilnel a dokázal prekonávať menšie choroby a ťažkosti. Iba tak si vieme vytvoriť účinné látky.

Už ste určite počuli o podobných výsledkoch štúdií: deti, ktoré majú viacero súrodencov, žijú na vidieku, chovajú doma zviera a ich hygienické podmienky teda nie sú príliš dobré, takéto deti trpia menej často alergiami a astmou ako tie, čo žijú v úzkostlivo čistotných domácnostiach.
Či je to však naozaj tak, nemožno s istotou potvrdiť. Neboli totiž urobené dostatočné výskumy.

 

ikona sprchaRanná alebo večerná sprcha?

Pravdepodobne sa sprchujete v rôznych časoch, aj v rámci dňa, ale všeobecne sa dá povedať, či skôr preferujete rannú alebo večernú sprchu. Každá má svoje výhody i nevýhody. Však ste nad tým ešte príliš neuvažovali? Veď čo je na to – osprchujem sa a hotovo 🙂

ranná alebo večerná sprcha?

Večerná sprcha

Niekto by nešiel do postele bez dôkladnej večernej hygieny, ktorá zahŕňa aj večernú sprchu.
Večerná sprcha je navyše rituálom na zakončenie dňa. Urobenie povestnej čiary, bodky. Má to aj terapeutický dôvod – večerná očista tela pomáha upokojiť sa, striasť zo seba napätie, stres a následne lepšie zaspať.
Psychoterapeutka Janet K.Kennedyová odporúča sprchu minimálne 1,5 hodiny pred spánkom. Telo je totiž biologicky uspôsobené tak, že keď sa blíži čas na spánok, prirodzene začína klesať jeho teplota. Sprcha telesnú teplotu umelo zvýši, čo spôsobí rýchlejšie ochladenie a to uľahčuje zaspávanie.

Sprcha uľaví nielen duši, mozgu. Ale aj napätým svalom. Pôsobí relaxačne. Určite by si večernú sprchu mali dopriať aj alergici, keďže majú na sebe mikroskopické nánosy rôznych alergénov ako sú kozmetické prípravky, lak na vlasy, krémy na pleť, až po pele a drobné prachové častice. Sprchou ich zmyjú a bude sa im lepšie spať.

Ranná sprcha

Tú preferujú skôr muži. Viac sa totiž potia a to najmä na hlave, takže bez umytia hlavy si nevedia predstaviť začiatok dňa.
Faktom je, že väčšina z nás sa v noci potí viac, tým sa naše telo ochladzuje a čistí. Preto chceme rannou sprchou zmyť nečistoty – niekto bez toho neodíde ani z domu. Cítil by sa špinavý.

Britská odborníčka Tania Elliotová tvrdí, že ranná/dopoludňajšia sprcha je pre mnohých nevyhnutným spôsobom, ako sa dokonale prebudiť a naštartovať. Premyslíte si, čo vás čaká a ktoré budú prvé kroky. Zadelíte si povinnosti. Ak je to pre vás dôležité, aby ste deň začali dobre a zvládli ho podľa predstáv, dávajte si rannú sprchu.

 

ikona sprchaAko sa správne sprchovať?

Takže odpoveď na otázku z úvodu, či je lepšia ranná alebo večerná sprcha neexistuje. Každý preferuje to svoje, pretože si našiel vhodný spôsob pre svoje telo i myseľ. Takže nemeňte to.
Optimálna by asi bola sprcha dvakrát denne, čo v horúčavách nie je nič nezvyčajné. Práve naopak.
Mali by ste sa však sprchovať rýchlo a vlažnou vodou. Netreba to preháňať a preťahovať na 10, 15 a viac minút, aby ste zbytočne nedráždili pokožku. Dve krátke sprchy sú skvelé aj pre ochranu prírody 🙂

dobrý spánokPrečítajte si tiež
Ťažko zaspávate? Málo spíte? 20 tipov na dobrý spánok.

 

ikona sprchaAké sprchové gély a šampóny?

Tiež občas vynechajte sprchové gély a šampóny. Ak máte pocit, že ste sa len spotili, ale príliš nezašpinili, stačí vám opláchnuť sa vodou. Chemické sprchové prípravky len zbytočne zaťažujú kožu a dehydratujú nás. Takejto pokožke hrozí vyššie riziko alergických reakcií a prasklinami môžu vnikať do tela infekcie.
„Akékoľvek sprchové prípravky odmasťujú povrch kože a zbavujú pokožku ochranného lipidového filmu,“ vysvetľuje dermatologička Edita Jatšová.

Vyhnite sa alkalickým mydlám, ktoré výrazne narúšajú prirodzenú kyslosť pokožky. Radšej si vyberajte prípravky s neutrálnym pH a ešte lepšie s hydratačnou zložkou. Aj zdravej pokožke totiž trvajú tri hodiny, kým sa spamätá po zásahu alkalického mydla.
Kompromisom je teda umyť sa len vodou a sprchový prípravok použiť na miesta, ktoré sa potia najviac, ako je podpažie a okolie genitálií.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.