V malebnej krajine našej anatómie, niekde medzi pulzujúcimi tepnami a šikovnými šľachami, sa rozprestiera úzky priechod – karpálny tunel. Predstavte si ho ako horský priesmyk, cez ktorý vedie hlavná cesta nervových impulzov do celej ruky. Žiaľ, niekedy sa táto cesta zúži, preplní a zmení na diaľnicu v dopravnej špičke. Výsledok? Bolestivý karpálny tunel, ktorý neodpúšťa ani najjemnejšie pohyby.
Keď sa tento priesmyk zúži pod nátlakom opuchnutých šliach alebo nahromadených tkanív, mediánny nerv – hlavný informátor pre citlivosť prstov – začne protestovať. Brní, tŕpne, vystreľuje bolesť ako zle naladený orchestrión. A verte, že koncert bolesti, ktorý dokáže rozohrať, by neprešiel ani prvým kolom v talentovej súťaži.
Prečo sa karpálny tunel vytvára?
Príčin by ste v modernom svete našli viac ako emailov v pondelkové ráno. Opakované pohyby zápästia, ktoré sa týkajú všetkých vášnivých pisateľov, klaviristov či obsluhovačov tlačiarní Konica Minolta, ale aj nesprávne ergonomické návyky, hormonálne zmeny, zápalové ochorenia ako reumatoidná artritída, ale aj genetická predispozícia. Nie je preto prekvapením, že karpálny tunel trápi každého od programátorov až po mamičky uspávajúce dieťa.
Najmä u osôb pracujúcich dlhodobo s klávesnicou a myšou (či už digitálneho ilustrátora alebo zamestnanca tlačového centra) dochádza k zvýšenému tlaku v oblasti zápästia, čo spôsobuje kompresiu mediánneho nervu.
Prečítajte si tiež
Cviky na ruky a zápästia.
Jednoduchá masáž karpálneho tunela.
Ako liečiť karpálny tunel a zachrániť svoje ruky pred vzburou?
V prvom rade prichádzajú na scénu konzervatívne metódy, ako zo starých učebníc – no s moderným twistom. Nosenie špeciálnych ortéz na noc dokáže ruky stabilizovať ako kvalitné lešenie a zamedziť zlým polohám, ktoré nerv stláčajú. Aké jednoduché a účinné!
- Rozhýb to jemne, nie ako buldozér – Fyzioterapia je tu kráľovnou s hodvábnou korunou. Jemné cviky na posilnenie a uvoľnenie šliach dokážu priniesť úľavu aj tým najviac skúšaným prstom. Známa je napríklad tzv. nerve gliding technika – cvičenie, ktoré umožní nervu hladko kĺzať ako pierko vo vetre.
- Protizápalové opatrenia – zázračná trojkombinácia – Ľad, nesteroidné protizápalové lieky a odpočinok. Môžeme to nazvať aj svätou trojicou prvého zásahu. Práve kombinácia týchto troch faktorov zmierňuje akútne prejavy bolestivého karpálneho tunela až u 70 % pacientov.
- Injekcie ako bleskové riešenie – Kortikosteroidové injekcie pôsobia ako hrdinovia na bielom koni. Rýchlo utlmia zápal, zmiernia bolesť a dajú nervu priestor nadýchnuť sa. Nejde však o trvalé riešenie, skôr o elegantné dočasné záchranné lano.
- Ak všetko zlyhá, chirurg prichádza – Keď konzervatívne metódy nedokážu ukočírovať vzbúrený tunel, prichádza na scénu operačný zásah. Chirurgický zákrok nazývaný karpálny tunel release rozšíri tunel a dá nervu slobodu, akú nezažil od puberty.
Správne držanie zápästia pri práci na počítači, pravidelné prestávky, ergonomické pomôcky a jednoduché cviky sú odpoveďou. Ak sa vám podarí nastaviť monitor tak, aby vaše oči nekrútili piruety a ruky netlačili na klávesnicu ako na posledný záchranný čln, ste na dobrej ceste.
Nielenže si ušetríte návštevy lekárov, ale zlepšenie symptómov karpálneho tunela výrazne vplýva na celkovú kvalitu života. Menej bolesti znamená viac spánku, viac radosti z pohybu a áno – aj viac úsmevov pri práci.
TS, foto: EyeEm/freepik.com