Každodenný život seniora v sociálnom zariadení

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Starostlivosť 24 hodín denne – zdravotná, ošetrovateľská, rehabilitačná. Ale i sociálna terapia, spoločenské vyžitie a rodinné prostredie, ktoré evokuje pocit domova. A čo ďalšie bude poskytnuté v takomto zariadení vašim rodičom či starým rodičom?
Nie je to len taký obyčajný spoločný dom pre seniorov, kde majú iba dožiť. Opak je pravdou. Kladie sa dôraz na to, aby boli klienti aktívni a činorodí až do konca. Takto to vyzerá v domove sociálnych služieb Golden Age.

Ideálne zariadenie aj pre vašich blízkych

Aj jeseň života je možné prežiť dôstojne a kvalitne. Vďaka kvalifikovanému zdravotnému a sociálnemu personálu, bohatému kultúrnemu programu, ponuke záujmových činností a čarovnému prostrediu, v ktorom pookreje telo i duša. Kde nájsť takýto domov pre seniorov?

V Liptovskej Ondrašovej, v mestskej časti Liptovského Mikuláša, sa nachádza špeciálne zariadenie so štyrmi bezbariérovými poschodiami. Aktuálne ich obýva 120 klientov, z ktorých dvaja tento rok dosahujú magickú hranicu sto rokov. Okrem nich tu aktuálne žije pestré spektrum seniorov, aktívnych a inšpiratívnych i vo svojej sedemdesiatke či osemdesiatke. Nemusíte sa teda báť, že by vaši rodičia či starí rodičia v takomto dome dôchodcov upadali. Skôr naopak. Prídu si tu na svoje. No a môže sa stať aj to, že sa stretnú starí známi po desiatkach rokov. V zariadení Golden Age spomínajú na prípad, keď sa spoznali spolužiaci zo strednej školy po viac ako sedemdesiatich rokoch.

život seniora v sociálnom zariadení

 

Bežný deň v zariadení pre seniorov Golden Age

Potrebné informácie a aktuality pre daný deň nájdu klienti na nástenke. Vyhlasovanie aktivít, služieb a návštev funguje prostredníctvom miestneho rozhlasu. A samotný deň ako taký? V skratke nám ho priblížila opatrovateľka Gabriela Štefaničiaková:
„Deň začíname rannou toaletou, podávaním liekov, inzulínov, nasledujú raňajky, poraňajkové voľno. Pokračujeme doobednými aktivitami, v rovnakom období sa absolvujú návštevy potrebných lekárov. Po obede je zase priestor na popoludňajšie aktivity a posedenia. Po večeri ešte niektorí chodievajú na krátke prechádzky. Návštevy príbuzných sa realizujú v rôznych časoch celotýždenne.”

 

Bývanie pre seniorov s pridanou hodnotou a pestrými aktivitami

Všetky izby majú vlastné sociálne zariadenie, signalizáciu, televíziu. Interiér si môžu čiastočne dotvoriť podľa seba. Pridanou hodnotu je nádherný výhľad na Západné a Nízke Tatry. Pre aktivity sú v domove určené spoločenská miestnosť a jedáleň. Klienti majú k dispozícii tiež rozľahlý vonkajší areál s fontánou a altánkom. V lete sa konajú posedenia pri guláši či zmrzline, cvičí sa joga. „Tento rok sme mali dokonca aj letné priadky,” spomína opatrovateľka Gabriela Štefaničiaková.

 

Čo hovoria klienti?

Sociálni pracovníci sú klientom k dispozícii nonstop a personál neustále vymýšľa pestré a nápadité aktivity. V deň našej návštevy sa v rámci kulinoterapie konala súťaž o najdlhšiu šupku z jablka. Doposiaľ neprekonaný rekord bol jeden a pol metra.

„Na začiatku nás bolo asi 30, momentálne sa to už navýšilo na 120. Vtedy aj dnes, vždy som sa tu cítila dobre,” spomína jedna z prvých klientiek tohto domova sociálnych služieb pre seniorov, ktorá je aktuálne predsedníčkou samosprávy zariadenia. Tá pozostáva z piatich klientov, pričom voľby sa konajú každé štyri roky. Každý z nich má na starosti určený úsek (zdravotný, sociálny, technický…).

„Žije sa nám tu dobre, čítame a lúštime krížovky vo veľkom, chodíme na kávičky, von si posedieť, pochodiť, aj na kultúrne podujatia, vystúpenia, či výlety. Rozumieme si medzi sebou, navzájom sa vzdelávame, vyrábame užitočné veci, štrikujeme, spievame v miestnom spevokole, spoločne sa modlíme ruženec. Každé dva týždne nás v zariadení navštevuje miestny kňaz. Vedenie máme veľmi dobré, snaživé, ochotné, tešíme sa tomu, ako sa nám venujú a aktivitám, ktoré pre nás vymýšľajú. Sme vďační za všetko. Takto nám čas ubieha omnoho veselšie, vieme sa angažovať,” vyjadrili sa spokojní klienti veľkokapacitného zariadenia Golden Age v Liptovskom Mikuláši, z ktorých niektorí tam už pobývajú ôsmy-deviaty rok. Výhodou je, že klienti majú blízko nielen hory, ale aj obchod či cukráreň, plus mnohé zaujímavé miesta ako napríklad Tatralandiu, Bešeňovú, kontaktnú zoo, či obec Bobrovník na brehoch priehrady Liptovská Mara.

sociálne zariadenie Golden Age

 

Vydávajú vlastné noviny

V zariadení Golden Age v Liptovskej Ondrašovej dokonca vydávajú noviny. Štvrťročník, ktorý uzrel svetlo sveta minulý rok. Majú vlastnú redakčnú radu, zasadajúcu každý týždeň, rozhodujúcu o obsahu. Píše sa o aktivitách, výletoch, prezentujú sa výrobky a výtvory, ale v článkoch sa tiež spomína, niektorí klienti tvoria poéziu…

 

Očami personálu

„Seniori sa u nás snažia byť kreatívni. A my zase dbáme o to, aby sa s nimi čo najviac pracovalo a organizovali sa zaujímavé činnosti i výlety,” vyjadrila sa Gabriela Štefaničiaková, ktorá je hlavnou dušou väčšiny aktivít pre seniorov.

Každý k niečomu inklinuje, klienti i personál, čo sa následne zúžitkuje v novej aktivite. Teda na zložení voľnočasových činností sa podieľajú aj seniori samotní. Všetky ich návrhy sa zozbierajú a sprostredkujú cez radu klientov.
Aktuálne sa u nich zaužívali dve aktivity doobeda, dve poobede a večer posedenia.

Jeden z miestnych klientov, ktorý žije v zariadení už štyri roky, dokonca usporiadúva besedy s rôznymi významnými ľuďmi (primátori, politici, športovci…).

 

Najobľúbenejšie hobby

Najviac zastúpenými hobby aktivitami sú krúžok šikovných rúk, práce s kvetmi, stromčekmi a na záhrade, vyrezávanie, kreslenie, rôzne kvízy. Unikátom je aktivita klient klientom, kde sa seniori navzájom vzdelávajú v tom, čomu sa v živote predtým venovali a zároveň sa tak lepšie spoznajú (jazyky, medicína, lesníctvo…).

„Keď vidím, že niekto má určité nadanie, talent a má záujem s ním ešte pracovať, tak sa to snažím podchytiť. Následne výsledky v zariadení prezentujeme, diela vystavujeme. Nedávno sme mali krásnu spoluprácu dvoch klientov, v rámci ktorej jeden z nich vydal knihu a druhý mu ju ilustroval,” spomína s nadšením opatrovateľka Gabriela Štefaničiaková.

Zaužívaná je tu tiež kulinoterapia, pri ktorej sa nielen varí a pečie, ale vymýšľajú sa aj ďalšie sprievodné aktivity, ďalej canisterapia a iné terapie využívajúce pozitívne účinky zvierat na ľudí (mačky, králiky, kone). Praktizuje sa tiež reminiscenčná terapia, pri ktorej sa podporujú emocionálne zážitky na vyvolanie momentov z minulosti.

Klienti majú radi spoločné premietanie svätej omše a veľmi obľúbenými sú pamäťové cvičenia, pri ktorých seniori medzi sebou týždeň čo týždeň súperia aj v náročnejších oblastiach ako sú matematika, chémia, či geografia. Sú veľmi súťaživí. „Do budúcna by som rada pamäťové cvičenia organizovala ako súťaž naprieč medzi viacerými zariadeniami,” plánuje  Gabriela  Štefaničiaková.
Klienti zariadenia sa takisto učia pracovať s počítačom a mobilnými zariadeniami.

život seniora v sociálnom zariadení

 

Zlaté časy pre všetkých seniorov

Domov sociálnych služieb Golden Age už druhý rok spolupracuje s miestnym evanjelickým gymnáziom na projekte Adoptuj si seniora, cieľom ktorého je rozvíjať u mládeže schopnosť chápať a pomáhať starším ľuďom, aj tým s vážnejšími chorobami (demencia, Parkinson…). Úlohou žiakov je spracovať životopis vybraného seniora v slovenčine i cudzom jazyku, následne prezentovať v škole pred ostatnými spolužiakmi.

„Posledný piatok v mesiaci pripravujeme narodeninové oslavy pre všetkých, ktorí mali v tomto období svoj najväčší sviatok. Pripomíname si tiež medzinárodné dni, hráme si pesničku na želanie, alebo sa bavíme pri aktivite vtipnejší vyhráva. Záujem bol tiež o skontaktovanie sa s Gizkou Oňovou a v pláne je dokonca návšteva prezidentky,” vymenúva Gabriela Štefaničiaková.

No a v decembri sa v čarovnom areáli zariadenia poriadajú vianočné trhy so stánkami. Klienti dostanú zlaté dukáty vyrobené z papiera, ktoré môžu vymeniť za štyri veci podľa výberu. Nechýbajú oblátky, koláče, punč, či klobásky. Vo vianočnom čase sa organizujú tiež Vianočný zázrak, Zázračná pošta, či Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Tento rok sa plánuje aj zdobenie medovníkov spolu so školami a vyrábanie vianočných ozdôb v rámci krúžku.

„Dôležité je byť aktívny až do konca, môcť sa stále realizovať, cítiť sa potrebný. Naši seniori sú v tomto ukážkoví, sami chcú, majú snahu a prichádzajú s mnohými nápadmi,” zakončuje opatrovateľka.

 

TS, Foto: GoldenAge.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.