Kde hľadať inšpiráciu? Ako sa správne naštartovať a žiť lepší život?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Myšlienky sú ako králiky. Dostanete párik a naučíte sa, čo s ním. Onedlho ich máte tucet.
Poznáte tento citát spisovateľa Johna Steinbecka?
Niekedy však neviete, kde hľadať inšpiráciu a ako sa pohnúť z miesta. Či už v škole, v práci, pri nejakom projekte, v záhrade, domácnosti – kdekoľvek. Proste to nejde a čas alebo okolie tlačia.
Existuje pár trikov, ako „privolať“ inšpiráciu. Alebo jej minimálne vyjsť v ústrety.
Niektorí odborníci tvrdia, že nemôžete byť celý čas mentálne „zapnutí“. Treba vedieť aj vypnúť. Napokon, už básnik a jeden z najväčších literátov starovekého Ríma Ovídius povedal:
„Oddýchnite si! Oddýchnuté pole prináša bohatú úrodu.” 
Áno, občas pomôže obyčajný oddych, vypnutie, aby ste opäť naštartovali inšpiráciu.

 

Choďte na prechádzku

Ak budete sedieť za pracovným stolom a čakať na inšpiráciu, nemusíte sa jej dočkať. V roku 1889 filozof Friedrich Nietzsche vyhlásil, že „všetky naozaj veľké myšlienky prichádzajú počas chôdze”, a štúdia Stanfordovej univerzity z roku 2014 preukázala, že mal pravdu.
Pri známom teste chôdze sa kreativita preukázateľne zvýšila.
Nemalo to nič spoločné s percepčnou stimuláciou pohybovania sa v inom prostredí, pretože rovnaké výsledky sa dosiahli pri chôdzi na bežiacom páse a hľadení na holú stenu. Vzišlo to zo samotnej fyzickej aktivity. Účinok chôdze pokračoval aj počas sedenia za pracovným stolom.
Chôdza z vás síce nespraví Leonarda da Vinci, ale rozhodne vás môže nakopnúť a dostať niekde, kde sa dokážete lepšie inšpirovať.

chôdzaPrečítajte si tiež
Je chôdza naozaj taká zdravá?

 

Inšpirujte sa od iných

Inšpirácia znamená mentálnu stimuláciu – niečo, čo sme videli, čítali, počuli. A to nás núti myslieť možno aj novým spôsobom. To je základ tvorivej inšpirácie. Vzhľadom na to je teda inšpirácia od iných ľudí úplne legitímna a môžeme sa o ňu vedome oprieť.

„Preto ak chcete tvorivo písať, čítajte. Ak chcete maľovať alebo kresliť, pozrite si, čo urobili iní. Ak chcete skladať hudbu, počúvajte diela slávnych. V každom prípade budete musieť príslušný proces preskúmať – čo môže sprvu znamenať, že svoje nápady podrobíte skúškam, až kým napokon neprídete s niečím originálnym. Vystavenie vplyvu práce iných ľudí však prispieva ku kreatívnej inšpirácii,” radia Barbara a Allan Peasovci v knihe Odpoveď.

„Inšpirácia existuje, ale musí nás vidieť pracovať.”
Pablo Picasso, maliar 

kde hľadať inšpiráciu? napríklad v prírode

 

Inšpirácia alebo kopírovanie?

Toto je častý spor – je „odpozeranie“ od iných len inšpirácia alebo kopírovanie?
Pravdou je, že myseľ sa aspoň na začiatku snaží o určité napodobňovanie. Naučiť sa niečo robiť – od tanečných krokov po ťahy štetcom – sa začína kopírovaním niekoho iného.

Až po nadobudnutí zručnosti môžete rozvíjať vlastné myšlienky. Vaše nápady nemusia byť presné kópie, ale spočiatku sa môžu usilovať byť tým, čím boli inšpirované. Nápady môžu predstavovať odkaz na iné nápady cez akékoľvek médium zvolené na sebavyjadrenie, aby ste dosiahli to, k čomu smerujete. A, napodiv, nápady nemožno chrániť autorským právom 🙂

Kopírovanie alebo napodobňovanie nie je na začiatok zlé. Môže byť odrazovým mostíkom pre vlastnú kreativitu. Ak sa poobzeráte okolo seba, uvidíte, ako to v priebehu rokov vyzeralo napríklad v umení. Porovnajte rôzne umelecké štýly – abstraktizmus, kubizmus, expresionizmus, impresionizmus, fauvizmus, realizmus, romantizmus, art deco – a zistíte, že všetky mali rovnakú filozofiu a cieľ.

kde hľadať inšpiráciu? pozorujte

 

Trošku nudy pomôže

Niektorí ľudia sa vraj nikdy nenudia. Vďaka akejsi vrodenej alebo naučenej schopnosti považujú obdobia nečinnosti za príležitosť venovať sa vlastným myšlienkam. Zisťujú, kam až sa dostanú. A v tom je čaro efektívnej nudy.

Znie to paradoxne? Veď nuda je len nuda, nemá žiadny výsledok, ani účinok.
Práve naopak.
Podľa mnohých odborníkov môže byť takáto malá nuda, prestávka, ničnerobenie užitočným stimulom. Julia Cameronová, autorka knihy Umelcova cesta, aktívne podporuje ničnerobenie trvajúce 15 minút denne tak, ako by iný guru navrhoval meditáciu.

Možno ste aj vy zvyknutí, že každú minútu bdenia musíte naplniť vedomou aktivitou. Že si nemôžete len tak dovoliť sedieť so založenými rukami a pozerať „do blba“.
Ale práve z takýchto chvíľ môžu vzklíčiť semienka tvorivosti. Treba ich vnímať a spracúvať, alebo sa nimi neskôr zaoberať.

S hlavou v oblakoch
Poznáte výraz nefelibata? Pochádza zo starogréčtiny a doslovne znamená „kráčať v oblakoch“. Označuje človeka, ktorý žije v oblakoch vlastnej predstavivosti alebo snov (rojko, fantasta). Alebo človeka, ktorý nerešpektuje konvencie spoločnosti, literatúry alebo umenia.

 

Nič nie je originálne

Kradnite všade, kde sa stretnete s inšpiráciou alebo kde vaša predstavivosť dostáva podnety. Hltajte staré filmy, nové filmy, hudbu, knihy, kresby, fotografie, básne, sny, náhodné rozhovory, architektúru, mosty, cestné značky, stromy, mraky, vodné plochy, svetlo a tiene. Vyberajte si iba veci, ktoré sa prihovárajú vašej duši.
Pokiaľ sa tým budete riadiť, vaša práca (a krádež) bude autentická.

„Autentickosť je vzácna; originalita neexistuje.”
Jim Jarmusch, filmový režisér

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.