15 zaujímavých izraelských vynálezov, ktoré nám zlepšili život

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vynálezy, objavy a inovácie posúvajú náš život a celý svet dopredu. Je úžasné, ako vieme v sebe nájsť odhodlanie, zvedavosť, vytrvalosť a šikovnosť, ktoré následne premeníme na veci zlepšujúce život.
Určite vám mnohokrát ani nenapadne, ako sa zrodila vec, ktorú práve držíte v ruke, alebo ju používate. A pritom vám výrazne uľahčila život, pomohla, či ušetrila čas.

V tomto smere je pozoruhodný Izrael. Štát, ktorý vznikol len pred siedmimi desaťročiami v podmienkach, ktoré určite neboli jednoduché. Izrael má polovičnú veľkosť Slovenska navyše s pôdou, ktorá je na 60-tich percentách územia neúrodná. Bez nejakých zásob ropy či iných nerastných surovín. Obklopení nepriateľmi.
A pritom izraelská inovatívnosť žne úspechy a slávu už dlhé roky po celom svete. Napríklad vynález kvapkového zavlažovania, lieku na demeciu či sklerózu multiplex. A vedeli ste, že za apkou WAZE stoja práve Izraelčania? A tiež vyvinuli prvý počítačový superčip v roku 1979 s označením Intel 8088.

Pripravili sme pre vás prehľad 15 zaujímavých izraelských vynálezov, ktoré pomohli svetu. Píše o nich aj Avi Jorisch v knihe Budete inovovať s podtitulom Ako izraelská vynaliezavosť napráva svet. Ponúka v nej profily úžasných inovátorov. Výborné čítanie pre podnikateľov, lídrov v biznise či technológiách. Pre tých, ktorí chcú vedieť viac o inovatívnom duchu ľudstva.

 

15 zaujímavých izraelských vynálezov

Avi Jorisch v spomínanej knihe ukazuje, ako ľudská vynaliezavosť pomáha urovnať roztrieštený svet. Doslova z nej cítiť radosť zo života. Vybrali sme len 15 zaujímavých vynálezov, no je ich oveľa viac. V knihe dokonca až 50.

15 zaujímavých vynálezov

ikona zdvihnutý palec1.SOLÁRNY KOLEKTOR NA OHREV VODY

Dr. Harry Zvi Tabor vyvinul v roku 1955 čierny náter, ktorý priťahuje solárnu energiu, a spojil ho so zariadením, v ktorom sa zhromažďuje ohriata voda. Tento nový typ solárneho ohrievača, ktorý sa tiež nazýva dud šemeš, vyrobí viac teplej vody a vyprodukuje viac elektrickej energie než turbína.

 

2.LIEK NA SKLERÓZU MULTIPLEX

V roku 1967 Michael Sela, Ruth Arnonová a Dvora Teitelbaumová začali experimentovať so syntetickými látkami, aby zmiernili symptómy SM. O takmer tridsať rokov neskôr FDA (americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) schválil používanie lieku Copaxone, ktorý traja vyššie spomenutí vedci vyvinuli v spolupráci so spoločnosťou Teva Pharmaceuticals.

 

3.NEPRENIKNUTEĽNÉ DVERE A ZÁMOK

15 zaujímavých vynálezov - zámokV roku 1973 Avram Bachri a Moshe Dolev vymysleli geometrický dverový zámok Rav Bariach, ktorého cylindre sa zasúvajú do zárubne. O štyri roky neskôr vyrobili Pladelet, oceľové bezpečnostné dvere, ktorých súčasťou je aj ich zámok.

 

4.PRÍRODNÝ REPELENT PROTI KOMÁROM

Dr. Yoel Margalith objavil v roku 1976 Bacillus thuringiensis israelensis (Bti), mikroorganizmus, ktorý usmrcuje väčšinu komárov a čiernych múch. Tento prírodný repelent je lacnejší než pesticídy a zároveň rovnako efektívny. Navyše neškodí životnému prostrediu.

 

5.PREPOJENIE KNIŽNÍC A KNÍH

Tím knihovníkov, systémových analytikov a programátorov z Hebrejskej univerzity sa rozhodol v roku 1976 vytvoriť prvý automatizovaný knižničný systém na svete, ktorý nesie názov Aleph.
V čom je jeho prínos? Ľudia chceli čo najskôr a najjednoduchšie nájsť informácie, ktoré potrebujú. Systém Aleph bol mimoriadne komplexný, flexibilný, umožňoval zdieľanie zdrojov z databáz, konvertovať dáta jednoducho a efektívne.

 

6.CHERRY PARADAJKY

Máte radi cherry paradajky? Okrajovo sa používali už stovky rokov, ale až v roku 1980 Chaim Rabinovitch a Nehum Keidar geneticky zmodifikovali paradajku na jej modernú miniatúrnu verziu. Tak sa stali cherry paradajky komerčným „výrobkom“ a rozšírili sa po celom svete.

15 zaujímavých izraelských vynálezov cherry paradajky

 

7.ARMÁDA PROTI ŠKODCOM

Mario Moshe Levi a Yaakov Nakash spustili v roku 1983 prevádzku biologických systémov Bio-Bee, v ktorých sa v masovom meradle chovajú včely, osy a roztoče, aby sa pomocou nich ničili škodcovia a zabezpečovalo prirodzené opelenie. Zároveň sa dáva pozor, aby tento hmyz nezačal okupovať životné prostredie a nespôsobil škodlivé vedľajšie účinky.

 

8.PREVENCIA KOLÍZIÍ VTÁKOV S LIETADLAMI

S využitím radaru, motorizovaných klzákov, dronov a siete pozorovateľov vtákov Yossi Leshem vytvoril v roku 1987 presnú mapu miliardy vtákov, ktoré každoročne prelietajú ponad Izrael. Jeho výskum zredukoval kolízie vtákov s lietadlami o 76%, pričom ušetril takmer miliardu dolárov.

sláva a úspechPrečítajte si tiež
Ako títo slávni dosiahli úspech? Recept nie je zložitý.

 

9.FLASH DISK

Izraelský podnikateľ a investor Dr. Dov Moran vytvoril prvý flash disk na svete a nazval ho DiskOnKey (disk na kľúči). Toto zariadenie je menšie, rýchlejšie a má oveľa viac úložnej kapacity než disketa alebo CD.
Mimochodom, Moran prispel aj k ďalším vynálezom ako najľahší mobilný telefón Modu (hmotnosť 40,1 g), revolučná inteligentná klávesnica Smartype, či inteligentný interaktívny televízny systém spoločnosti Comigo.

 

10.LEPŠÍ OBVÄZ

Bernard Bar-Natan vyvinul v roku 1990 pohotovostný obväz. Je to jedinečný produkt, ktorý zachraňuje životy, pretože pri úrazoch a zraneniach okamžite zastavuje masívne krvácanie a zabraňuje vzniku infekcií.

 

11.DETSKÝ MONITOR DYCHU

15 izraelských vynálezov - detský monitor dychuHaim Shtalryd zostrojil v roku 1991 moderný detský monitor dychu, a to tak, že pod matrac detskej postieľky položil senzorickú podložku. Aj na Slovensku patria k najobľúbenejším a najpredávanejším monitorom dychu tie od Izraelčanov. Napríklad HiSenese Babysenese s dvomi senzorovými doskami, ktorý kúpite aj na Heureka.sk.

 

12.INTELIGENTNÉ NEMOCNIČNÉ LÔŽKA

Dr. Danny Lange, Yossi Gross, dr. Guy Shinar a Avner Halperin vyvinuli v roku 2004 senzorickú podložku, ktorá nemocničný matrac premenila na inteligentné lôžko. Toto zariadenie o veľkosti iPadu monitoruje pacientov pulz, frekvenciu dýchania, štádiá spánku a pohyb. Potom ich bezdrôtovo odosiela do aplikácie smartfónu.

 

13.POMÔCŤ SLEPCOM VIDIEŤ

Dr. Amir Amedi vynašiel v roku 2007 metódu EyeMusic, ktorá slepcom umožňuje využiť zvyšné zmysly na rozpoznanie vecí, ktoré používajú každý deň, vrátane farieb. Nosia špeciálne okuliare so zabudovanou kamerou, ktorá sníma okolie a jednotlivé veci transformuje do špecifického hudobného kódu.

 

14.Aplikácia WAZE

Uri Levine, Ehud Shabtai a Amir Shinar spustili v roku 2008 Waze, čo je celosvetovo najpoužívanejšia aplikácia pre navigáciu v premávke. Tento systém využíva informácie o podmienkach na cestách aktualizované v reálnom čase a vodičom pomáha skrátiť čas za volantom a tiež znížiť spotrebu pohonných hmôt.

15 zaujímavých izraelských vynálezov waze

 

15.PILLCAM

Rok 1998. Dr. Gavriel Iddan zostrojil kameru s rádiovým vysielačom, ktorú možno prehltnúť a ktorá potom putuje tráviacim traktom, pričom robí fotografie vnútorností človeka. PillCam je pre lekárov efektívnym nástrojom na menej invazívne skríningy, diagnostikovanie a liečbu ochorení gastrointestinálneho traktu.

FOTO: Pixabay.com, Waze.com, Picclick.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.