Naučte sa vidieť svoj život inak a zmeňte ho k lepšiemu!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Telo a duša. A vzťah medzi nimi. Existujú zákonitosti, o ktorých ľudia v bežnom živote neuvažujú. A predsa im zásadným spôsobom ovplyvňujú život. Sú dostupné každému bez ohľadu na vzdelanie. K ich prijatiu vedie ochota chápať svet i seba samých v širších súvislostiach. A práve túto možnosť ponúka psychosomatika.
Psychosomatika ako spôsob myslenia ako zaobchádzať so svojim zdravím a ako porozumieť svojim chorobám. Prečítajte si rozhovor klinickou psychologičkou a rodinnou terapeutkou Michaelou Fialovou.
Pracovala v psychiatrickej liečebni, má skúsenosti so širokou škálou problémov a psychických porúch. Je spoluautorkou bestselleru Proč a jak psychosomatika funguje?
Ak vás táto téma zaujme – odporúčame jej prednášku o svete psychosomatiky. Bude to v rámci série SmartTalk vo štvrtok 26. septembra 2019 v trnavskom Kine Hviezda.

 

Čo nám chce choroba povedať?

Michaela Fialová a psychosomatika»Čo si máme predstaviť pod pojmom psychosomatický prístup?
“Psychosomatika sa pozerá na človeka nielen z hľadiska toho, čo sa deje v tele, ale hľadá súvislosti choroby s tým, ako človek myslí, prežíva, v akých vzťahoch žije a s mnohými ďalšími aspektmi. Súvisí s tým, čo nám v živote prospieva a čím si škodíme.

Choroba je reakciou tela na naše životné podmienky a udalosti. Formuje nás prostredie, v ktorom žijeme a na ktoré reagujeme. Prostredie spoločnosti, rodiny a ďalších vzťahov, ktorým sa snažíme prispôsobiť, pretože do nich chceme patriť.
Z rodiny si odnášame základné názory, podľa ktorých potom konáme, hodnoty či spôsoby prežívania. Choroba je zmaterializovaný signál tela, že niečo v našom živote sa deje zle, je to výzva k zmene. Samotná choroba nám často zmení život. Človek v procese liečenia musíme brať ako celok so všetkým, čo k nemu patrí, a to na úrovni biologickej, sociálnej, spirituálnej a energetickej.”

»Aké výhody má psychosomatická liečba? Pre koho je určená?
Neviem, či je to výhoda, ale tento prístup vyžaduje schopnosť a ochotu k sebareflexii – pozrieť sa na seba, svoj život, pripustiť si, čo robím zle, v čom konám proti sebe, v čom klamem sám sebe. Ku zmenám je za potreby veľkú odvahu.
Musíme vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, zo svojich zdanlivých istôt a začať konať inak. Niekedy to znamená aj opustiť ľudí alebo prostredie. Psychosomatická liečba sa nezaobíde bez aktivity klienta – to on je ten, ktorý koná. Tento prístup nie je pre tých, ktorým vyhovuje pasívna rola procesu liečenia a autorita lekárov a iných ľudí, od ktorých očakáva, že ho uzdravia oni.”

 

Ako zmeniť život k lepšiemu

ako zmeniť život k lepšiemu?»S akými pacientmi sa stretávate najčastejšie?
S ľuďmi, ktorí trpia chronickými alebo opakujúcimi sa problémami. A tiež s tými, ktorí nechcú byť len pasívnymi pacientmi v procese liečenia a pýtajú sa, čo pre vyliečenie môžu urobiť sami. S ľuďmi, ktorí chápu, že ich choroba nejako súvisí s ich životom, len nevedia, ako to zmeniť.”

»Prečo im klasická medicína nedokáže pomôcť a psychosomatická áno?
“Pokiaľ pomocou klasickej medicíny vyliečite prejavy a príznaky choroby a vrátite sa do rovnakého prostredia, rovnakých vzťahov a k rovnakým postojom o sebe a svojom mieste vo svete, je veľmi pravdepodobné, že sa choroba bude opakovať alebo ju vystrieda iná s podobným princípom.”

»Ako vyzerá váš prístup ku klientovi?
Spolu s klientom hľadáme súvislosti choroby s tým, čo sa mu deje a dialo v živote. Ako to prežíval, akú skúsenosť si z toho odniesol a ako ho to ovplyvnilo ďalej. Snažíme sa nájsť a zmeniť myšlienkové vzorce a spôsoby prežívania, ktoré vedú ku chorobe. Ako premýšľa o sebe, aké má potreby, ako ich dokáže napĺňať. Ako znáša a rieši tlaky okolia.”

“Nie je to len spôsob liečenia…”

»Ako ste sa k psychosomatickej liečbe dostali vy a aký je o ňu záujem?
Ku psychosomatickému mysleniu som sa dostala paradoxne v rámci systému klasickej medicíny počas môjho pôsobenia v psychiatrickej liečebni pri liečbe závislostí. Tam bolo úplne zrejmé, ako nefunkčné vzťahy ovplyvňujú vznik a priebeh závislosti. Tak som sa tiež zoznámila s niektorými alternatívnymi prístupmi, ako homeopatia a akupunktúra. To bol prvý krok ku psychosomatickému prístupu v šírke, v akej ho vnímam dnes.
O psychosomatický pohľad na zdravie a chorobu je záujem čím ďalej, tým väčší, čo vidíme nielen v našich ordináciách, ale aj na našich seminároch o psychosomatike.
Princípy psychosomatického myslenia sú prístupné každému, nie je to len spôsob liečenia, je to schopnosť (a ochota) vidieť svoj život v súvislostiach a meniť ho.”

SmartTalk Imunita z pohľadu psychosomatiky

Prednáška Imunita z pohľadu psychosomatiky
Štvrtok 26.septembra 2019
Začiatok o 17:00 hod.
Miesto: Kino HVIEZDA v Trnave, Paulínska 1
Vstupenky za 9€ kúpiteTU.

Telo a duša a vzťah medzi nimi. Existujú zákonitosti, o ktorých v bežnom živote neuvažujeme. A predsa nám zásadným spôsobom ovplyvňujú život. Sú dostupné každému z nás bez ohľadu na naše vzdelanie. K ich prijatiu vedie ochota chápať svet i seba samých v širších súvislostiach. A práve túto možnosť nám ponúka psychosomatika. Psychosomatika ako spôsob myslenia ako zaobchádzať so svojim zdravím a ako porozumieť svojim chorobám. Do sveta psychosomatiky nás uvedie Michaela Fialová.

Michaela Fialová bude pútavo rozprávať o tom:

  • čo je psychosomatika
  • ako vytvoriť spojenie tela s hlavou
  • o piatich princípoch zdravia a choroby
  • ako na seba nadväzujú jednotlivé princípy a ako s nimi môžeme pracovať vo svojom živote- ako pracuje s klientmi v psychosomatickej ordinácii
  • o príbehoch ľudí využívajúcich psychosomatický prístupu v liečení.

Po prednáške je pripravená diskusia.
Event na Facebooku.

LepšíDeň.sk je partner SmartTalk.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.