Malé, zelené, celkom nenápadné a pritom také cenné na prospešné živiny. Ak vás napríklad trápi nevyrovnaná hladina cukru v krvi, siahnite po kivi. Je to tiež skvelá potravina pre tých, ktorí trpia cukrovkou, hypoglykémiou a hyperglykémiou. Pravidelná konzumácia vám vracia stratenú rovnováhu a zároveň znižuje množstvo tuku v krvi. Ako viete, kolísajúca hladina cukru v krvi často spôsobuje náladovosť, depresiu a ťažkosti so zvládaním emócií.
Tak už sme vás presvedčili, že sa oplatí ďalej čítať, v čom všetkom nám kivi pomôže? Ako ho môžete využiť? Nižšie vám povieme, pri akých chorobách by ste mali po ňom siahnuť, ako sa pestuje a pridáme aj recept na chia puding s kivi.
Kivi má naozaj vysokokvalitný cukor, ktorý vyživuje neuróny v mozgu a zmierňuje nepríjemné ťažkosti. Dokonca nám pomáha zvládať stres.
Mimochodom, mnohí vedci robili výskumy kivi a nás zaujal ten taliansky. Skúmali a pozorovali takmer 20-tisíc detí, ktoré pravidelne konzumovali kivi. Následne boli o 44% menej náchylné na dýchavičnosť, o štvrtinu u nich poklesla pravdepodobnosť chronického kašľa a takmer o 300 nižšia pravdepodobnosť výtoku z nosa.
To je len pár výsledkov výskumu na deťoch. Štúdia Ruthgersovej univerzity navyše tvrdí, že kivi je najvýživnejšie ovocie na svete.
Malá zelená bomba
Kivi obsahuje viac ako štyridsať stopových prvkov, je výborným zdrojom výživných látok. Obsahuje tiež vitamín C, ktorý sa viaže na izotiokyanáty a antokyaníny a spoločne so zlúčeninami kyseliny fenolovej obsiahnutej v semienkach odstraňuje radiáciu a ničí vírusy.
Taktiež pomáha uľaviť pri tráviacich ťažkostiach a chorobách, akými sú reflux, Barrettov pažerák, plynatosť, bolesti brucha a nadúvanie – tieto choroby a príznaky sa často spájajú s nízkou hladinou kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Dostatok aminokyselín v kivi (vrátane serínu, leucínu a lyzínu) zvyšuje hladinu kyseliny chlorovodíkovej, a tým zmierňuje ťažkosti. Posilňuje tráviaci systém, aby sa dokázal brániť pred neužitočnými baktériami, vírusmi, parazitmi, kvasinkami, plesňami a inými škodlivými hubami.
Jedzte kivi trikrát denne počas jedného týždňa. Berte to ako emocionálny, fyzický a duchovný doplnok. Uvidíte, ako to na vás vplýva – pokojne si počas týchto siedmich dní zapisujte zmeny, ktoré vo vás nastali. Určite zbadáte rozdiely, ktoré pocítite. Emočne, duševne. Budete vo väčšej pohode, pokojnejší a vyrovnanejší.
Kivi na ochorenia
Ako radí expert Anthony William v knihe Liečivá sila potravín, „ak trpíte na jedno z nasledujúcich ochorení, zahrňte do svojho jedálneho lístka kivi“:
- dna
- reumatoidná artritída
- lupus
- atletická noha
- prostatitída
- únava nadobličiek
- obsedantno-kompulzívna porucha a depresia
- chronická bronchitída
- cukrovka a hypoglykémia, hyperglykémia
- autizmus, či porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou (ADHD)
- otrava salmonelou
- žltačka
- infekcia H. pylori
- očná infekcia
Prečítajte si tiež
16 potravín pre dobrú náladu.
Kedy siahnuť po kivi?
Je zaujímavé, že kivi podporuje vitalitu, zlepšuje náladu. Takže ak chcete, aby boli ľudia naokolo vďačnejší a ohľaduplnejší, ponúknite im kivi. Ak pracujete s niekým, komu sa mení často nálada, je nepredvídateľný a problematický, pochutnajte si na ňom spoločne 🙂 Uvidíte, že to pomôže.
Ak na sebe pozorujete niektorý z týchto symptómov, zaraďte do svojho jedálnička kivi:
- svrbenie v konečníku, nafukovanie, zápcha, hnačka
- bolesť brucha, zápal žalúdka
- reflux
- krv v moči
- problémy s jazykom
- zvonenie alebo bzučanie v ušiach
- náladovosť, oslabené nervy
- lupiny
- únava a záchvaty
- bolesť bedrového kĺbu, zápal kĺbov
- pichanie, búšenie srdca
- zápal nervov
- črevné kŕče, chronicky riedka stolica
Praktické informácie o kivi
Kivi kupujte, keď je mäkké na dotyk, ale potom ho rýchlo skonzumujte, aby neprezrelo. Ak si kúpite ešte nedozreté, tvrdšie, môžete ho jesť, ale bude kyslejšie. Dozrievanie viete urýchliť tak, že ho vložíte do papierového vrecúška spolu s banánom.
Kivi stačí rozkrojiť na polovicu a vnútro vydlabať lyžičkou. Prípadne ho klasicky ošúpte nožíkom.
Keď kivi uložíte do chladu, vydržia aj niekoľko mesiacov. Ideálne je chladná pivnica. Pár dní pred konzumom ich potom vytiahnite na teplejšie miesto, aby boli práve na jedenie.
Chcete si kivi sami vypestovať?
Rastlina potrebuje samičie i samčie rastliny, pričom jedna samčia rastlina stačí na opelenie piatich až siedmich samičích.
Ideálne je zaobstarať si sadenice v prepravných kontajneroch zo špecializovaných predajní.
Dobre zakorenenú sadenicu zasaďte do pôdy dôkladne vyhnojenej kompostom, na mieste chránenom pred mrazmi a vo vzdialenosti 3 až 5 metrov od seba.
Pretože liana kivi potrebuje oporu, pripravte pre ňu drôtenku (presne ako pre vinič). Výhony dorastú aj do dĺžky osem metrov, tak ich vyväzujte. Skracujte ich v lete približne za štvrtým až piatym listom za posledným plodom.
V čase vegetačného pokoja odrodené drevo odrežte, pretože plody sa vytvárajú iba na jednoročných výhonoch.
Skúsení pestovatelia odporúčajú stanovište chránené pred vetrom. Kivi by malo byť na teplom mieste, ale nemusí byť celé leto na priamo slnečnom svetle. Hnojte iba kompostom, pravidelne zalievajte – výdatne ku koreňom a v lete po západe slnka môžete aj osprchovať listy.
Recept: chia puding s kivi
Je jednoduchý a veľmi chutný.
Ošúpte 2 kivi a v miske ich roztlačte vidličkou.
Pridajte 300 ml kokosového mlieka, 50 gramov chia semienok, 2 lyžice javorového sirupu a asi 20 gramov nasekaných mandlí. Všetko premiešajte a obsah prelejte do menších misiek. Vložte do chladničky aspoň na 5 hodín, aby chia nabobtnalo.
Do chia pudingu môžete povkladať kúsky kivi alebo pred servírovaním ešte rozmixujte kivi a nalejte na chia puding. Ozdobte kokosovými lupienkami alebo nasekanými orieškami. Môžete pridať čučoriedky, prípadne šľahačku…chutiam sa medze nekladú 🙂