Prerábate, rekonštruujete, či kupujete nehnuteľnosť a uvažujete – ktorá podlaha je lepšia? Laminátová podlaha alebo vinylová? Ktorá má lepšie vlastnosti, vydrží dlhšie, viac tlmí zvuky… Rozhodnutie, akú podlahu zvoliť je náročný proces pre väčšinu z nás. Je to predsa len jedna z tých väčších investícií pri zariaďovaní domácnosti, a preto je dôležité, aby ste sa zbytočne neunáhlili. Doprajte si čas pri voľbe materiálu, výrobcu aj dizajnu. Podlaha, ktorú si vyberiete bude s vami veľa rokov a vymeniť ju nebude také jednoduché, ako vymeniť kus nábytku.
Výber podlahy bude záležať od rôznych faktorov: do ktorej miestnosti podlahu plánujete, či ide o byt alebo rodinný dom; aké sú vaše osobné preferencie a aké máte finančné možnosti. Pozrime sa na dva v súčasnosti veľmi obľúbené druhy podláh – laminátové a vinylové.
Vlastnosti, výhody a nevýhody
Laminátové a vinylové podlahy sa tešia veľkej popularite. Spája sa s nimi veľa výhod – na trhu sú viacerí výrobcovia, na výber je mnoho dizajnov v tmavých i svetlých odtieňoch, dokážu verne imitovať drevenú podlahu a sú aj cenovo dostupnejšie oproti drevu. Už len keď zadáte do google vyhľadávača spojenie “laminátová podlaha”, vyjde vám približne 10 miliónov výsledkov.
Najprv si popíšeme vybrané parametre a vlastnosti, ktoré tieto materiály majú, aby ste získali základnú predstavu. Oba materiály sú si v niečom veľmi podobné, v inom zase odlišné a každý má svoje výhody aj nevýhody.
Vinylová podlaha
Vinylové podlahy poznáme lepené, plávajúce celovinylové (klik systém) a plávajúce na HDF nosiči (HDF – drevovláknitá doska lisovaná pod vysokým tlakom). Je možné ich teda lepiť alebo pokladať ako plávajúcu podlahu bez lepidla.
Vinyl je vyrobený z PVC, ale nejde o klasické linoleum. Dnes už výrobcovia prichádzajú na trh s podlahami bez škodlivých ftalátov a rozpúštadiel. Vždy hľadajte tieto informácie u samotného výrobcu.
Vinylová podlaha sa radí medzi teplé krytiny. Pozor, vinyl sám o sebe teplý nie je, ale spočíva to v jeho nízkom tepelnom odpore. To znamená, že bude taký teplý ako je teplý podklad pod ním. Takisto teplo z vašich nôh môže odvádzať pomalšie než laminát. Ak by ste ale vinyl položili na pôvodnú dlažbu, takýto efekt sa nemusí dostaviť.
Vinyl je mäkší a elastickejší materiál ako laminát a chôdza po ňom môže byť pohodlnejšia a tichšia. Vyššia elasticita ale môže byť v niektorých prípadoch aj nevýhoda, o ktorej si povieme nižšie. Jednou z ďalších plusových vlastností vinylu je jeho vode odolnosť.
Laminátová podlaha
Laminát je prírodným materiálom a základom laminátovej podlahy je tiež HDF doska. Pokladá sa plávajúcim spôsobom, výnimkou môžu byť schody, kde sa podlaha lepí.
Laminát má dobrú cenovú dostupnosť. Vyberať sa dá z rôznych cenových kategórií a aj dekorov. Je stálofarebný, no je menej odolný voči vlhku oproti vinylu.
Čo si vybrať – vinyl alebo laminát?
Pri rozhodovaní zvažujte tieto faktory.
Finančné možnosti
Ceny za vinyl aj laminát sa pohybujú pomerne v širokom rozpätí, no stále sú to dobré cenovo dostupné podlahy. Vinyl býva spravidla drahší ako laminát a jeho cena sa dokáže vyšplhať naozaj vysoko. V niektorých prípadoch tak vysoko, že by sa dala porovnať s pravou drevenou podlahou.
Miestnosť, do ktorej podlahu plánujete
Keďže vinylová podlaha je vode odolná, je vhodná aj do kúpeľne. Pozor si dajte na tie s HDF nosičom, čo je drevovláknitá doska, ktorá ľahšie nasaje vodu a dosky môžu potom opúchať.
Laminátové podlahy sa veľmi neodporúčajú do kúpeľní a všeobecne do vlhkých miestností. Dnes už pri väčšine laminátových podláh uvidíte nápis, že sú vode odolné a pár kvapiek vody, ktoré hneď zotriete im naozaj neuškodí. Ak by však boli pravidelne vystavené vode a neustálemu vlhku, narobilo by vám to problémy.
Kúrenie a svietenie slnka
Bude vám na podlahu väčšinu dňa svietiť priame slnko? Slnečné lúče dokážu podlahu zahriať na teploty presahujúce 60 °C a to sa podlahe veľmi páčiť nebude. Vinylová podlaha je síce elastickejšia, ale je aj citlivejšia na veľké teplotné rozdiely.
Veľké zmeny tepla môžu vytvoriť úzke špáry s hrúbkou rádovo desatín milimetra, čo bude vidieť hlavne pri svetlých dekoroch. Výhodou podláh s klikovým systémom je, že vďaka tomuto zámkovému spoju sa prenesie zmena rozmeru až k okrajom podlahy pri stenách, čo nie je vidieť, pretože to zakryjú lišty.
Obe podlahy sú vhodné do miestností s podlahovým kúrením. No pri vinyle si treba predsa len dať pozor na teplotné rozdiely – teplota by nemala presiahnuť 28 °C.
Plánujete podlahu do bytu alebo domu?
Laminátová podlaha býva zvyčajne tvrdšia ako vinylová. S tým sa spája aj vyššia hlučnosť, čo nemusí vyhovovať, ak bývate v paneláku. Hlučnosť sa ale dá zmierniť napríklad protihlukovou podložkou, ktorá sa dáva pod podlahu.
Prečítajte si tiež
ktorá podlaha to s vami vydrží v kuchyni najdlhšie?
Na čo si dať ešte pozor pri výbere?
Záťažová trieda.
Pri kúpe si určite všimnete, že podlahy majú priradenú záťažovú triedu, ktorá pomáha určiť, pre aké priestory je podlaha vhodná. Číslo sa pohybuje od 21 do 43. Čím vyššie číslo, tým odolnejšia podlaha.
Odporúčame pozerať na podlahy so záťažovou triedou číslo 32. Pri nich je síce napísané, že sú určené do komerčných priestorov, no podlaha vám musí niečo vydržať. Chodíte po nej každý deň a určite nechcete mať po pár rokoch preliačiny od ťažkého nábytku.
Podkladový povrch.
Menšou nevýhodou vinylových podláh je to, že si vyžadujú dokonale rovný povrch. Akékoľvek nerovnosti, praskliny alebo kamienky môžu narobiť po čase veľkú neplechu. Vinylová podlaha začne kopírovať tvar podkladu a môže sa preliačiť alebo sa začne rozchádzať v spojoch. Po starých podlahách sa zvykne najprv povrch vyrovnávať tzv. nivelizačnou hmotou, ale nepodceňte to ani pri novostavbách a naozaj skontrolujte, či je povrch rovný.
Aj laminát si, samozrejme, vyžaduje rovný povrch, ale nejaké odchýlky sú tolerované (pár milimetrov). Výrobcovia udávajú, aká je maximálna prípustná odchýlka a zároveň viete malú nerovnosť vyriešiť podložkou, ktorú položíte pod podlahu. Zároveň poslúži aj ako zvuková a tepelná izolácia.
Pozrite si video, ako položiť laminátovú podlahu:
Foto: Pexels.com, Unsplash.com, Vecteezy.com