Drevená podlaha. Aké sú rozdiely medzi masívnou a vrstvenou?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Drevo ako materiál pozná človek od nepamäti. Vždy bolo aj bude inšpiráciou pri výrobe “nových a lepších” podlahových materiálov. Za posledných niekoľko desiatok rokov prešli drevené podlahy dlhú cestu. Výrobcovia prinášali mnoho štýlov a úprav dreva, nové dreviny, farby či vzory, či rôzne hrúbky a šírky jednotlivých drevených lamiel.

Jedno zo základných triedení, ktorým sa treba zaoberať je rozdelenie na masívnu alebo vrstvenú drevenú podlahu. Jedna drevina, napríklad dub, sa môže pri výrobe podlahy použiť v prirodzenej podobe ako masívny (solídny) kus dreva alebo vo forme vrstvenej podlahy. Je to dôležité rozdelenie, pri ktorom má každý z variantov svoje špecifická a vlastnosti.

Masívna drevená podlaha

drevená podlahaMasívna drevená podlaha je tvorená v celej hrúbke jedným drevom. Takýto kus lamely môže byť v surovom stave, t.j. bez povrchovej úpravy alebo už povrchovo upravené. Najčastejšia drevina pre tento typ podlahy je dub, ale bežne sa používajú aj mäkšie dreviny ako borovica alebo smrek. Môžeme sa stretnúť s rôznymi dĺžkami takých lamiel. V minulosti išlo prevažne o malé formáty, ktoré sa ukladali do rôznych mozaík alebo stromčekových vzorov. V súčasnosti sa stretneme aj s dlhými formátmi prevažne rustikálnejšieho charakteru.

Jednou z hlavných výhod masívnych podláh je ich odolnosť a životnosť, s možnosťou viacnásobnej renovácie či opravy. Taktiež sa môžu pochváliť svojou prírodnou krásou, komfortom chôdze a charakterom, ktorý iné typy podláh nedoručia. Avšak kvôli zvýšenej citlivosti na teplo a vlhko nie sú často vhodné na podlahové kúrenie. Ale aj tu existujú výnimky, kedy sa masívne podlahy môže inštalovať na podlahové kúrenie. Treba sa o tejto možnosti informovať u predajcu. V dnešnej dobe sa masívna podlaha stále považuje za prémiovejšiu alternatívu, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj na cene.

Viacvrstvové drevené podlahy

Viacvrstvové podlahy majú viacero vrstiev a nie sú tvorené len jedným solídnym kusom dreva. Tieto sa ďalej delia na:

  • dvojvrstvové
  • trojvrstvové
  • dýhované

Horná nášľapná vrstva je tvorená tvrdým drevom v rôznej hrúbke v rozmedzí od 0,6mm –  4mm. Ostatné vrstvy si volia už jednotliví výrobcovia podľa preferencií – niektorí používajú drevenú preglejku, iní smrekové drevo, ďalší HDF dosku a pod. Takéto rôznorodé vrstvenie prináša rozdielne výsledne vlastnosti podlahy. Platí, že čím hrubšia je vrchná nášľapná vrstva, tým je podlaha “mäkšia”, resp. je možnosť podlahu niekoľkokrát renovovať. Tenké dýhované podlahy vám túto možnosť nedajú, avšak na oplátku poskytujú odolnejší povrch.

Vrstvené drevené podlahy teda zabezpečujú stabilitu dreva, preto sú obzvlášť vhodné na podlahové kúrenie. Poskytujú stále prírodný vzhľad, komfort na dotyk a tlmenie kročajového hluku. Je možné ich inštalovať bez väčších obmedzení do akejkoľvek miestnosti. Je vhodné sa ale vždy poradiť a informovať o možnostiach inštalácie – či celoplošne lepiť alebo položiť plávajúcim spôsobom.

koberec podlahaPrečítajte si tiež
Ktorá podlaha je najvhodnejšia do obývačky?

 Masívnu alebo vrstvenú drevenú podlahu?

V záverečnom porovnaní teda hlavné rozdiely medzi masívnymi a vrstvenými drevenými podlahami vychádzajú z ich rozdielnej konštrukcie, kde každá z variant doručuje rozdielne vlastnosti.
Kým masívne drevené podlahy ponúkajú prírodnú krásu a trvanlivosť, vrstvené podlahu sú stabilnejšie a odolnejšie voči teplotným zmenám a vlhkosti. Stále platí, že výber drevenej podlahy odporúčame konzultovať so špecializovaným predajcom, ktorý vás prevedie možnosťami a pomôže vybrať to správne riešenie pre vaše potreby a preferencie.

Jeden z odborných predajcov na podlahy v Bratislave, spoločnosť Bausad, radí: “Považujeme za dôležité, aby sa v prvom rade našim zákazníkom ich nová podlaha páčila a nezaťažovali sa príliš technickými detailmi. Následne je už našou úlohou nájsť vhodné konštrukčné riešenie podlahy, ktoré doručí požadovaný vzhľad, bude vhodné do vybraného priestoru a najmä vydrží dlho krásne”.

drevená podlaha

TS, foto: Bausad.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.