Ryby sú zdravé. Hovoria nám to rodičia od detstva a neustále pripomínajú výživoví odborníci, či lekári. Naozaj sú však zdravé? Aj taký vychvaľovaný losos?
Žiaľ, nie všetky ryby a treba si vyberať. Nesmieme zabúdať, že jazerá a moria sú dnes veľmi znečistené. Kedysi to bolo inak a napríklad deťom, dospievajúcim a ženám v staršom veku sa dnes odporúča jesť ryby povedzme z Baltského mora maximálne dva razy ročne. „Baltské more je obklopené husto osídlenými územiami a spojenie s oceánom úzkym zálivom je ďalšou kvapkou priliatou do ohňa, ktoré túto situáciu len zhoršuje, pretože všetok odpad tu zostáva oveľa dlhšie,“ potvrdzujú autorky v knihe Život bez toxínov.
Najlepšie je kupovať ryby voľne žijúce a nie chované. Nedá sa nejako kontrolovať, aké toxíny môžu v sebe mať ryby plávajúce voľne v mori, ale predsa len nie sú kŕmené umelo vyrobeným krmivom a žijú v drsnejších podmienkach, tak ako iné v prírode žijúce zvieratá.
Napríklad taký losos – všeobecne zdravá a odporúčaná ryba, no nie každý losos je skutočne prospešný.
Ako vyzerá chov lososov?
Chov týchto rýb sa stal obrovským priemyslom spojeným s obrovskými peniazmi. Losos žije v neprirodzenom stiesnenom priestore a kŕmi sa potravou, ktorá nepochádza z mora. Násady sú postihnuté ochoreniami a lososími všami.
Lososí priemysel má mnoho lobistov, ktorí vyvíjajú tlak v EÚ na zvýšenie hraničných hodnôt chemických látok v chove lososov. Funguje to a okrem iného sa im podarilo dosiahnuť, že použitie pesticídu Endosulfan môže byť 10-násobne vyšší!
Táto látka sa používa najmä ako prípravok proti lososím všiam, keď žijú v priveľmi tesnom priestore. Lososová voš nie je v skutočnosti všou, ale malým kôrovcom, ktorý sa pevne zahryzne do lososa. Lososy tak nevyzerajú príliš chutne a najčastejšie sa z nich, skôr ako idú do predaja, zoškrabujú.
Pre ľudí nie sú škodlivé, ale keď lososie vši vo veľkých kŕdľoch útočia na lososy, vtedy sa použijú pesticídy. (zdroj International Journal of Food Science + technology).
Takýto losos nie!
Okrem pesticídov ako Endosulfan sa často našli aj polychlórované bifenyly, dioxíny a insekticídy ako Dieldrin a Toxafen. Všetky sú karcinogénne, ale v zásade sa používajú iba pri chove lososa.
Ďalším problémom pri chove lososa je, že nejedia prirodzenú stravu, ale sú kŕmené krmivom zloženým zo sójovej múčky, repkového oleja a pšenice. Tak to práve v mori nenájde.
„Losos je všežravec, ale krmivo ovplyvňuje profil mastných kyselín lososa, takže už nebude taký prospešný a bohatý na omega-3 mastné kyseliny ako predtým. Kedysi pozostávalo krmivo na chov losovov predovšetkým z rybej múčky – pomletých zvyškov rýb – , dnes však použitie rybej múčky kleslo v prospech sójovej múky, ktorá je lacnejšia. Sójová múka má však veľmi ďaleko od stravovacích zvyklostí lososa,“ vysvetľujú M.Johanssonová a F.Lindkvistová v knihe Život bez toxínov.
Ekologický chov lososa
Existuje aj ekologický chov lososa, aby však dostal ekologickú certifikáciu, pri chove je potrebné dodržiavať isté pravidlá:
- Proti lososím všiam využívajú gubky. Na rybie vši sa nepoužívajú pesticídy.
- Krmivo je ekologické a pre životné prostredie udržateľné. Pozostáva z ekologickej rastlinnej potravy, zvyškov rýb alebo rýb, ktoré sa nepoužívajú v kuchyni.
- Do krmiva nie je povolené pridávať žiadne chemické farbivá ani iné umelé prídavky.
- Ryby by mali mať dostatočný priestor v chovných klietkach, aby mohli vytvoriť húf a aby sa vzájomne nepoškodzovali. Maximálne 10 kilogramov biomasy na meter kubický. V konvenčnej produkcii je hranica 25 kilogramov na meter kubický.
Vyskúšajte náš recept
Losos s batatovo-šošovicovou kašou.
Ako si teda správne vybrať?
V prvom rade sa treba vždy pokúsiť nájsť zdroj divo žijúceho lososa, nie však z Baltského mora alebo zo severovýchodného Atlantického oceánu. Vyskúšajte napríklad atlantického lososa z Aljašky a zo severovýchodného Tichého oceánu (Oncorhynchus gorbuscha). Je to menej tučná dúhová ryba. Predáva sa najčastejšie pod názvom losos gorbuša alebo ružový losos.
Vždy sa pýtajte a zisťujte, či losos pochádza z certifikovaného chovu, čiže z fariem, ktoré rešpektujú životné prostredie.
Ak vás táto téma zaujíma, pozrite si spotrebiteľskú stránku WorldWildLife.org, ktorá ponúka množstvo užitočných informácií. Aj o lososovi, chorobách a parazitoch, znečistení, či ďalších problémoch.
A ďalší výborný zdroj praktických informácií je táto kniha:
Foto: StockSnap.io, Pixabay.com