Mysleli ste si, že stres je len stav mysle? Zamyslite sa nad tým. Fyziologické vplyvy stresu sú rovnako reálne ako napríklad dane. Adrenálna únava je relatívne nový termín, ktorý zahŕňa veľa symptómov (vrátane celkovej vyčerpanosti, tmavých kruhov pod očami, problémov so spánkom), ktoré signalizujú, že náš preplnený kalendár povinností sa dá len ťažko fyzicky zvládnuť.
Ak sa začnete cítiť vyčerpaní, môžete to zablokovať už v zárodku. Gabriela Peacock (nutričná odborníčka, ktorá prerazila vo svete modelingu, dáva pozor na líniu celebrít a je to mimochodom česká rodáčka) skúma účinky vzájomného úzkeho prepojenia mysle a tela na náš celkový stav a taktiež ako nepriaznivé účinky liečiť a predchádzať im.
Čo je adrenálna únava?
Stres je spúšťačom mnohých biologických reakcií: vylučuje stresové hormóny adrenalín a kortizol z nadobličkových žliaz (malé žľazy pripojené nad obličkami), zvyšuje hladinu krvného cukru, spôsobuje napätie vo svaloch, dýchavičnosť, zvyšuje krvný tlak aj pulzovú frekvenciu srdca.
Všetky tieto reakcie nás majú fyzicky pripraviť na prežitie – inak aj syndróm „bojuj alebo uteč“. Problém je v tom, že väčšina moderných stresových situácií sa nerieši fyzickou aktivitou. Namiesto toho len sedíme a zlostíme sa, zatiaľ čo stresové alarmy bijú na poplach, kým sa úplne nevyčerpajú. Po čase sa nadobličkové žľazy unavia a následkom zvýšenej stresovej hladiny majú problém produkovať hormóny v správnom množstve, čiže nastáva jav adrenálna únava.
Stres a dlhodobé následky
Dlhodobé vystavenie akútnej stresovej reakcii môže spôsobiť množstvo ďalších príbuzných problémov. Zvýšené hladiny adrenalínu a kortizolu spúšťajú nadmerné vylučovanie testosterónu. To môže viesť k rezistencii organizmu na inzulín (predzvesť diabetu), nárastu telesnej hmotnosti (predovšetkým v strednej časti tela) a k spomaleniu reprodukčného systému.
Dlhodobý stres môže ovplyvniť aj tráviaci proces a spomaliť vstrebávanie živín. Rovnako môže poškodiť imunitný systém a zvýšiť náchylnosť na choroby. Pokračujúci stresový stav môže tlmiť vylučovanie serotonínu, čo na druhej strane môže zvyšovať pocity úzkosti či hladu, spúšťať poruchy nálad a viesť k depresii. Výskumy ukazujú, že dlhodobý stres môže byť jedným z hlavných faktorov pri srdcových ochoreniach a cukrovke. Zvýšená hladina aminokyseliny homocysteínu, ktorá spravidla korešponduje s vysokou hladinou kortizolu v krvi, je jedným z rizikových faktorov kardiovaskulárnych chorôb.
Zbavte sa stresu!
Dobrá správa! Pomocou diéty a zmeny životného štýlu môžete urobiť významné kroky na ceste k uzdraveniu.
Do postele
Prvým krokom na vyriešenie adrenálnej únavy je kvalitný spánok. Vtedy sa telo dokáže opraviť aj zregenerovať a je to tiež čas, keď stresové hormóny prirodzene opadávajú. Osem neprerušovaných hodín je ideál a spánok pred polnocou sa vo všeobecnosti považuje za kvalitnejší.
Jedzte pravidelne
Nevynechávajte jedlá, hladina kortizolu v krvi je úzko spojená s hladinou krvného cukru, a preto je dôležité vyhýbať sa pochúťkam obsahujúcim rafinované škroby a cukry, ktoré by mohli zvyšovať hladinu cukru v krvi. Namiesto toho radšej voľte bezlepkové obilniny ako pohánka či quinoa a zeleninu. Zároveň v každom jedle kombinujte bielkoviny so sacharidmi pre plynulejší tok glukózy do krvi. Mali by ste tiež úplne vylúčiť alebo aspoň drasticky obmedziť stimulanty, ako sú kofeín a alkohol, a nahradiť ich nutrične bohatými zdrojmi, napríklad zelenými šťavami.
Vyriešte základný problém
Zrejme najdôležitejším krokom je pomenovať základný zdroj stresu a adrenálnej únavy, a ak je to možné, spúšťač odstrániť. Ak ide o problém spojený s prácou, potom zistenie, čo sa dá na zlepšenie tejto situácie urobiť, bude tým prvým krokom na vašej ceste.
Naučte sa umeniu oddychovania. Relaxačné techniky ako joga, meditácie a tajči môžu byť pri odbúravaní stresu veľmi nápomocné.
Toto vám pomôže
Na boj s adrenálnou únavou odporúča Gabriela Peacock v knihe Superšťavy nasledujúce ovocie a zeleninu:
Cviklová vňať je veľmi výživná a oplatí sa pridať ju do šťavy pre jej nízky obsah tuku a antioxidačné účinky. Podobne ako korene aj listnatý vršok cvikly je skvelým zdrojom prírodnej látky betaínu, ktorý v krvi výrazne znižuje hladinu homocysteínu.
Všetka zelená listová zelenina je skvelá na boj so stresom pre jej vysoký obsah horčíka. Chronický stres oberá telo o horčík, dôležitý pre oddych a boj s homocysteínom.
Kivi je bohatým zdrojom antioxidačných vitamínov C a E, flavonoidov, antokyanínov a karotenoidov. Obsahuje tiež relatívne veľa prekurzorov serotonínu, dôležitého neurotransmitera (pomáha pri prenose nervových signálov) zodpovedného za niekoľko fyziologických funkcií vrátane regulácie nálad a spánku. Na väčšinu ľudí má serotonín upokojujúce účinky.
Pomaranče majú vysoký obsah vitamínu C, obsahujú však aj veľa horčíka a draslíka. Je dokázané, že vitamín C prirodzene znižuje hladinu kortizolu.
Stopkový zeler obsahuje prírodné látky nazývané ftalidy, ktoré majú sedatívne účinky – ak ste vystresovaní a nemôžete spať, siahnite po stopkovom zeleri. Ftalidy tiež redukujú stresové hormóny, uvoľňujú cievne steny a zvyšujú tak prietok krvi. V tradičnej čínskej medicíne sa zeler používa na znižovanie krvného tlaku a je tiež veľmi dobrým zdrojom vitamínov K a C, draslíka, kyseliny listovej, jedlej vlákniny, molybdénu, mangánu a vitamínu B6.
Maca je koreňová zelenina bohatá na vápnik, fosfor, horčík, draslík, niektoré vitamíny skupiny B a železo. Funguje ako adaptogén – napomáha prirodzenej schopnosti tela adaptovať sa na stres –, a preto je maca skvelý prostriedok, ako dostať telo do rovnováhy, zvýšiť jeho odolnosť a výdrž v boji so stresom.