Morská soľ obsahuje mnoho zdraviu prospešných minerálov a vitamínov. To je všeobecne známe, hoci častejšie siahame po bežnej kuchynskej soli. Je však dobré mať doma aj morskú soľ, pretože naozaj obsahuje horčík, vápnik, draslík a sodík, či vitamíny A a C. To všetko prospieva nášmu zdraviu a je to lepšia alternatíva ako klasická soľ.
No vedeli ste, že morskú soľ môžete v domácnosti využiť aj inými spôsobmi? Máme pre vás 6 skvelých tipov – využite jej benefity a chemické vlastnosti aj v kúpeľni, či na zmiernenie niektorých zdravotných problémov. Je cenovo dostupná a vybrať si môžete z rôznych ponúkaných druhov.
1. Domáca bylinková soľ
Na prípravu domácej bylinkovej soli budeme potrebovať iba 2 ingrediencie, a to jedlú morskú soľ a sušené bylinky. Ak patríte k skúseným pestovateľom, môžete použiť domáce sušené bylinky. Pokiaľ nemáte domáce bylinky, v obchode sa dajú kúpiť. V ponuke sú jednotlivé druhy byliniek (rozmarín, tymián, oregano), ale aj hotové zmesi byliniek. Výber je len na vás.
POSTUP: Do uzatvárateľnej nádoby nasypeme morskú soľ. V mažiari si sušené bylinky rozdrvíme. Zvýrazníme tým arómu bylín. Bylinky pridáme k soli. Nádobu uzavrieme a zatrasieme ňou.
Ak máte radi klasiku, vyskúšajte pre začiatok zmes polievkových bylín. Obsahuje zelerovú, petržlenovú a ligurčekovú vňať a pažítku. Pokiaľ máte radi taliansku kuchyňu, vyskúšajte stredomorskú bylinkovú zmes.
2. Morská soľ do kúpeľa
Bolia vás nohy alebo sa cítite vyčerpaní po náročnom dni? Pripravte si relaxačný kúpeľ na nohy alebo na celé telo. Morská soľ vám uľaví od bolesti a uvoľní stuhnuté svaly. Vhodnými bylinkami na kúpeľ sú napríklad – levanduľa, medovka, mäta, sušená citrónová alebo pomarančová kôra, lupene ruží.
POSTUP: Do misky dáme 200g soli, pridáme za hrsť sušených byliniek a ½ KL obľúbeného esenciálneho oleja alebo silice. Premiešame a dáme do sklenenej uzatvárateľnej nádoby.
Takúto originálne vyrobenú soľ do kúpeľa môžete v peknej sklenenej nádobe darovať. Stačí nádobu ozdobiť stužkou alebo dekoratívnym motúzom.
3. Peeling
Kožné problémy, ekzémy, psoriázu či akné pomôže zmierniť práve peeling z morskej soli. Odstráni odumreté kožné bunky, zlepší krvný obeh a predchádza vzniku celulitídy.
POSTUP: na 1 PL morskej soli budete potrebovať 1 PL kokosového alebo mandľového oleja. Spolu zmiešajte a aplikujte na pokožku. Po jemnej masáži opláchnite teplou vodou. Môžete pridať aj zopár kvapiek esenciálneho oleja, no podľa našich skúseností je kokosový olej voňavý dostatočne.
4. Naparovanie morskou soľou
Pokiaľ máte upchaté prínosové dutiny, bolí vás hlava alebo bojujete s nádchou, môžete vyskúšať naparovanie morskou soľou. Tento babský recept uvoľní hlien a predchádza zápalu.
POSTUP: Do hrnca dáme variť vodu. Keď začne vrieť, pridáme na 1 liter vody 1 PL jedlej morskej soli. Prehodíme cez seba uterák alebo deku a nakloníme sa nad hrniec s parou. Pomaly dýchame. Opakujeme ráno a večer.
5. Pohlcovač vlhkosti
Počas vykurovacej sezóny nastáva v nejednej domácnosti problém s vlhkosťou. Ak máte zarosené okná, vlhký kút, kúpeľňu alebo skriňu, práve pre vás je určený tento tip. Soľ absorbuje vlhkosť z prostredia. POSTUP: Jednoduchý pohlcovač vyrobíte zmiešaním 1 pohára soli a 1/3 pohára suchej ryže. Zmiešajte, dajte do plytkej nádoby a dajte napríklad za sedačku či do kúpeľne alebo komory.
Na parapet môžete dať dekoratívny pohlcovač. Do starého pohára dáme 4 PL soli a pridáme obsah 1 čajového vrecúška. Premiešame. Obsah vymeníme každé 2 týždne.
Prečítajte si tiež
Rosia sa nám okná v byte. Ako tomu zabrániť?
6. Kloktadlo
Náhla bolesť hrdla vie nepríjemne prekvapiť. Červené hrdlo, neznesiteľné škriabanie v krku či bolestivé prehĺtanie… Prvou pomocou na tento zdravotný problém, je účinné kloktadlo z jedlej morskej soli.
POSTUP: V jednom hrnčeku teplej vody rozpustite 1 KL morskej soli. Kloktajte ústnu dutinu aspoň 3x denne. Soľ má dezinfekčné a antibakteriálne účinky.
Foto: Freepik.com