Môžete bez rizika zjesť jedlo, ktoré vám spadlo na zem?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niekto vám okamžite zhrozene odpovie – preboha, keď raz spadlo na zem, už sa nemôže jesť. Je tam množstvo mikróbov!
Iný vytiahne pravidlo piatich sekúnd – ak ho stihnete zdvihnúť do 5 sekúnd, môže sa zjesť.
A sú takí, ktorí bez problémov zdvihnú jedlo, ktoré im spadlo na zem a zjedia ho. Ich argument? V žalúdku máme predsa kyseliny, ktoré tých pár mikróbov spoľahlivo zničia. A bolo by to len plytvanie jedlom
Kde je však pravda? Čo na to hovorí veda a lekári?
Môžete bez rizika zjesť jedlo, ktoré vám padlo na zem? A poznajú baktérie pravidlo 5 sekúnd?

 

Bezpečné jedlá a povrchy?

V niektorých médiách pred časom informovali, že aj keď vám jedlo spadne na zem, môžete ho pokojne zjesť. Deťom dokonca také čosi pomáha budovať si imunitu a zlepšuje odolnosť proti alergiám.
Tvorcovia britského doku seriálu Can I catch it urobili pokus. Položili na rôzne povrchy kúsky torty. A nechali ich tam rôzne dlho – pár sekúnd, 10 sekúnd a 30 sekúnd.
Vzorky potom spracovala mikrobiologička Laura Bowaterová, profesorka z University of East Anglia.

Kým sa dostaneme k výsledkom, ešte pár zaujímavých informácií.
Záleží aj na tom, aké jedlo vám spadne na zem. Ak ide o vlhkú hmotu, krémový zákusok, šunku, chlieb s džemom, cestovina s omáčkou ap., zvyšuje sa výrazne možnosť, že sa na jedlo nachytá viac baktérií z daného povrchu.
Dôležitý je tiež typ podlahy, na ktorú vám spadne jedlo. Koberec je najbezpečnejší, najhoršie je laminátová podlaha a kachličky.
Podľa istého prieskumu až 87% ľudí uviedlo, že zjedlo potraviny spadnuté na zem. Väčšina z nich dokonca boli ženy. A 4 z 5 žien sa riadia pravidlom piatich sekúnd.

melón na zemi

 

Môžete zjesť jedlo, ktoré spadlo na zem?

A teraz k výsledkom mikrobiologičky.
V prvom rade zabudnite na pravidlo 5 sekúnd. Kúsky torty, ktoré boli na zemi 5 sekúnd a 30 sekúnd nachytali na seba približne rovnaké množstvo baktérií. Žiadny rozdiel tam vlastne nebol a je to logické. Baktérie sa totiž prenášajú takmer okamžite. „Keď si nafarbíte prst a položíte ho na stôl, zostane tam farebný odtlačok. Keď tam prst necháte 5 alebo 30 sekúnd, stále tam je odtlačok viac menej rovnaký,“ vysvetľuje mikrobiologička.

Väčší vplyv však malo na výsledky miesto, kde jedlo padlo. Či je to chodník vonku na ulici, alebo podlaha doma v byte a dome.
Tiež je zaujímavé, že najbezpečnejšie spadnuté jedlo je s vysokým obsahom cukru a soli. Podobný výskum tiež urobili vedci z Manchester Metropolitan University. Zistili podobné výsledky, ale poukázali na to, že najhoršie boli na tom cestoviny, či sušené ovocie. Už po pár sekundách sa na ne dostala nebezpečná baktéria klebsiella. Môže spustiť zápal pľúc, infekciu močového ústrojenstva alebo problémy s časťami mäkkého tkaniva.

recepty na doméce mydlo, dezodorant a pastuPrečítajte si tiež
Recepty na domáce mydlo, dezodorant a zubnú pastu.

 

Tak jesť či nejesť?

V každom prípade vás môžeme upokojiť: žiadna baktéria, ktorú expertka našla na vzorkách – nech už bola na zemi akokoľvek dlho a na ktoromkoľvek povrchu – žiadna by nedokázala vážnejšie uškodiť dospelému, ani dieťaťu.
No zvýšením počtu baktérií sa zároveň zvyšuje aj riziko, že medzi nimi bude nejaká škodlivá. Môže sa medzi nimi vyskytnúť stafylokok alebo E.coli.
Či by som sa teda obávala zjesť jedlo, ktoré spadlo na váš koberec? Asi nie. Ale keď sa dívam na tie vzorky pod mikroskopom, tak by som sa bála zjesť niečo, čo spadlo vonku na chodníku,“ uzatvára mikrobiologička Laura Bowaterová.

 

Priateľské baktérie

Na záver ešte pár slov – existujú škodlivé, ale tiež priateľské baktérie. Keď sa povie, že máme v tele mikróby, mnohí ľudia zvraštia tvár a zatvária sa znechutene. Mnohé z týchto mikróbov však potrebujeme pre správne fungovanie organizmu a celkové zdravie.
Je teda dôležité prichádzať do kontaktu s priateľskými baktériami, aby sa náš imunitný systém naučil s nimi bojovať a zosilnel. Ak sa s nimi nestretáva, začína negatívne reagovať na prach, či peľ, ktoré nám spôsobujú alergie.

Preto je dobré, aby deti trávili čo najviac času vonku. Ich organizmus dostáva rôzne podnety a učí sa, na čo má a na čo nemá reagovať. Zjedením jedla, ktoré nám spadlo na zem, pomáhame telu vystaviť sa priateľským baktériám. Je však možné, že zjeme aj nejaký nepriateľský druh, tak to netreba preháňať 🙂

umazaný chlapec

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.