Aj vy ste sa už možno stretli s remeselníkom, ktorý sa vás snažil oklamať, nafúkol cenu, nedotiahol prácu, zavádzal vás…jednoducho, stále sa nájdu nepoctiví remeselníci, česť tým, ktorým na zákazníkoch záleží. Zabuchnuté dvere, upchatý odpad, zapojenie sporáku, pokazená elektrina ap. Tých situácií môže byť množstvo a ak už máte svoj okruh svedomitých remeselníkov, gratulujeme.
Na tieto triky remeselníkov si však dávajte pozor, lebo nie sú také zriedkavé.
1. Nafukovanie ceny
Účtovanie za prácu, ktorá nebola vykonaná. Remeselník ti naúčtuje viac hodín práce, ako reálne strávil na vašej zákazke. Dôkladne si preverujte faktúry a pýtajte si detailný rozpis prác.
2. Používanie drahších materiálov
Dohodnete ste určité materiály a remeselník použije drahšie…alebo si drahšie vyúčtuje. A vy nedokážete posúdiť, či je cena oprávnená a naozaj musel použiť tento materiál, „lebo je kvalitnejší, má dlhšiu životnosť a viac sa vám oplatí!“
Vždy si dohodnite presný typ a značku materiálov vopred a nechajte si to zapísať do zmluvy.
3. Skryté poplatky
Na faktúre sa objavia nečakané poplatky za „dopravu“, „manipuláciu“ alebo „odpad“, ktoré neboli vopred dohodnuté. Pred začatím prác si vyžiadajte kompletnú cenovú ponuku, ktorá bude obsahovať všetky náklady.
4. Nadsadené ceny za bežné úkony
Účtovanie neprimerane vysokých cien za bežné úkony, ktoré by mali byť v cene zahrnuté. Porovnajte si ceny u viacerých remeselníkov, aby ste mal prehľad o trhových cenách. Žiaľ, v tomto smere ťaháte za kratší koniec, keďže nie ste odborník a neviete to naozaj objektívne posúdiť.
5. Zbytočné opravy a výmeny
Časté je navrhovanie zbytočných opráv alebo výmen súčiastok. Remeselník vás presviedča o nutnosti výmeny súčiastky, ktorá je v skutočnosti v poriadku. Prípadne má vymeniť dva termostatické ventily a po obhliadke vás presvedčí, že čoskoro odídu aj ďalšie tri a radšej by ste ich mali vymeniť už teraz.
Prečítajte si tiež
Domáci majster.
5 tipov pre kúpeľňu a toaletu. Krok za krokom.
6. Zamlčanie možnosti opravy
Namiesto opravy vám remeselník hneď navrhne výmenu celého zariadenia, hoci oprava by bola možná a lacnejšia. Informujte sa o všetkých možnostiach riešenia, prípadne si prizvite aj iného remeselníka, ak by išlo o väčšie náklady na kúpu.
7. Nekvalitná práca
Odfláknutá práca, ktorá si vyžaduje následné opravy. Dôkladne si prezrite vykonané práce a v prípade nedostatkov ich reklamujte.
8. Nedodržiavanie dohodnutých termínov
Čoraz častejšie a žiaľ, neraz je to stratégia remeselníkov. V súčasnosti majú dostatok práce a aby im žiadna neušla, sľúbia sa viacerým zákazníkom naraz a potom pobehujú medzi nimi. Naťahujú tak termíny, posúva sa dokončenie zákazky, čo však vo vašom prípade môže ovplyvniť nadväzné práce.
Pri väčších prácach si dohodnite presný termín písomne a v prípade jeho nedodržania si uplatňujte zmluvné sankcie.
9. Tlak na okamžité rozhodnutie
Remeselník vás tlačí do okamžitého podpisu zmluvy, bez toho, aby ste si mohli ponuku dôkladne premyslieť. Argumentuje množstvom práce, ktorú má a ak to chcete mať urobené, musíte sa rozhodnúť teraz a tu.
Nikdy sa nenechajte dotlačiť do unáhleného rozhodnutia. Možno vám to spôsobí trošku problémy, posunie projekt, ale stále lepšie ako nesprávne a nevýhodné rozhodnutie.
10. Využívanie nevedomosti
Využívanie vašej nevedomosti v danej oblasti a poskytovanie zavádzajúcich informácií je čoraz častejšie, zneužívajú to mnohí remeselníci a vy sa často ani nedopátrate pravdy. Nemáte na to poznatky, a napokon ani čas a energiu.
Pred objednaním prác si o danej problematike skúste naštudovať aspoň základné informácie. Ukážete tak remeselníkovi, že viete, o čo ide…a aj keby to neboli dostatočné poznatky, to on nemusí vedieť a radšej sa vás nebude snažiť zavádzať.
11. Ponúkanie „výhodných“ zliav
A tie sú nanešťastie v skutočnosti iba fiktívne. Možno ste sa už aj vy stretli s predstieraním exkluzívnych zliav, ktoré sú v skutočnosti bežnou cenou. Porovnajte si ceny s konkurenciou.
Tipy, na čo si dať pozor a ako sa chrániť
- Prvý neznamená najlepší. Ak hľadáte remeselníka na internete, nie vždy je prvý najlepší. Umiestnenie vo vyhľadávaní sa dá vylepšiť pár eurami, pritom môže ísť o nekvalitného opravára alebo podvodníka.
- Referencie. Tie by mali nasledovať po prvom kroku – vyžiadajte si referencie od predchádzajúcich zákazníkov, prípadne hľadajte hodnoverné reakcie n webe.
- Písomná zmluva. Vždy uzatvárajte písomnú zmluvu, ktorá bude obsahovať presný rozsah prác, cenu, termín a záručné podmienky.
- Cenová ponuka. Vyžiadajte si detailnú cenovú ponuku vopred.
Prečítajte si tiež
Seniori a podvodníci.
Pomôžte starším, aby nenaleteli takýmto podvodom.
- Kontrola vykonaných prác. Dôkladne si preberajte vykonané práce a v prípade nedostatkov ich reklamujte. Pokojne si pri väčších prácach zavolajte známeho, ktorý sa vyzná a bude vedieť lepšie odhadnúť finálnu prácu ako vy.
- Platba až po dokončení prác. Plaťte až po riadnom dokončení a prebratí prác. Nenechajte sa „prehovoriť“ na platbu vopred, či aspoň zálohu, aj keď to vyžaduje čoraz viac remeselníkov. Radšej spíšte zmluvu, ak sa obávajú o svoje peniaze a tam si stanovte platby.
- Komunikácia. Komunikujte s remeselníkom písomne (emailom alebo SMS), aby ste mali dôkazy o dohodnutých podmienkach.
Zdroj a foto: dTest, Lepšídeň.sk, Freepik.com