Určite viete, že jedlo má vplyv aj na naše mentálne zdravie. Dokázala to aj jedna britská štúdia na 200 dobrovoľníkoch – 88% z nich uviedlo, že po úprave jedálneho lístka sa ich duševné zdravie výrazne upevnilo… Zlepšila sa im nálada, zbavili sa úzkostí a návalov paniky, či depresie.
Existujú určité „stresové potraviny“, ktoré by ste mali obmedziť na minimum. A predovšetkým nezačínať nimi deň…
Stresové potraviny sú napríklad cukor, kofeín, alkohol, čokoláda, jedlá z bielej múky, mliečne produkty, aditíva, nasýtené tuky.
Naopak, do stravy treba zaviesť a zvýšiť podiel ovocia, zeleniny, rýb a čistej vody. Tiež treba pridať orechy, semiačka, vlákninu a bielkoviny, ktoré pozitívne vplývajú na našu myseľ.
Ako pripomína Katarína Horáková v knihe Ako mať zdravý mozog v každom veku, na zlepšenie duševnej pohody a výkonu treba pravidelný príjem potravy, ktorý sa začína raňajkami. Mnohí ľudia totiž prvé jedlo dňa vynechávajú – a potom sa čudujú, že sú unavení a mrzutí.
Prečo nevynechávať raňajky?
„Prečo sú raňajky pre nás také potrebné? Veď ráno má organizmus dosť energie aj bez nich. Je oddýchnutý… neraz dostávam túto otázku,“ tvrdí K.Horáková.
To je pravda, že po dobrom spánku sa človek cíti plný energie. Treba si však uvedomiť, že počas noci bez potravy ľudský organizmus spotrebuje svoje zásoby glukózy ako zdroja energie – napríklad na produkciu tepla pre spánok, regeneráciu orgánov, syntézu hormónov, posilnenie imunitného systému a podobne.
Mozog a svaly bez energie nemôžu fungovať. To je dôvod, prečo sa potrebujeme hneď ráno doplniť palivom, predtým ako začneme riešiť každodenné problémy. Jedine raňajkami obnovíme optimálnu hladinu cukru v krvi po 8 až 12 hodinách nočného pôstu.
Prispievajú tiež k dodávaniu všetkých denných potrebných živín, ktoré je veľmi ťažké kompletne získať bez raňajok.
Zdravé raňajky doplnia v tele zásoby glykogénu, ktorý dodáva okamžitú energiu svalom, vrátane srdcového. Raňajky môžu zvýšiť metabolizmus až o 10 percent a podnecujú ranné vyprázdňovanie. Zabraňujú rôznym tráviacim problémom. Totiž nie je dobré nechať pracovať žalúdok naprázdno. Časom si môžeme tak navodiť rôzne zdravotné problémy.
Raňajky redukujú hlad v neskorších hodinách počas dňa, a tak umožňujú sa ľahšie vyhnúť prejedaniu.
Pozitívne ovplyvňujú mieru zdravia. Odborníci konštatujú, že ľudia, ktorí pravidelne raňajkujú, majú “dobré” až “vynikajúce” zdravie. Najmä tí, ktorí deň naštartujú zelenými potravinami (chlorella, spirulina alebo zelený jačmeň) s veľkým pol litrovým pohárom vlažnej vody.
Z hľadiska zabezpečenia výkonnosti mozgu a dobrej nálady sú najmenej tieto dôvody, prečo je užitočné pravidelne konzumovať raňajky:
- Dodávajú energiu pre doobedňajšiu činnosť a pomáhajú zabrániť poklesu výkonnosti. Prívod živín a glukózy do mozgu zlepšuje koncentráciu, sústredenosť, produktivitu a zabezpečuje dobrú náladu. Dospelí bez raňajok sú menej psychicky i fyzicky výkonní na dlhšiu dobu počas dňa.
- Ak obchádzame raňajky, môžeme si navodiť zdravotné ťažkosti prejavujúce sa vo forme rôznych príznakov, ako sú: bolesti hlavy, triaška, slabosť a nedostatok koncentrácie. Je to následok nebezpečne nízkej hladiny cukru v krvi.
- Deti, ktoré raňajkujú, dosahujú v štúdijných testoch lepšie výsledky a majú menej problémov so správaním sa v škole. Na Harvardskej univerzite pozorovali zlepšenie v matematike, zníženie hyperaktivity a zlepšenie psycho-sociálneho správania sa v porovnaní s deťmi, ktoré len zriedka jedli školské raňajky.
Takže nevynechávajte raňajky a budete mať LEPŠÍ DEŇ🙂