Vyberáte nový sprchový kút? Tipy, na čo myslieť a na čo si dať pozor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chystáte rekonštrukciu kúpeľne a chcete si dať nový sprchový kút? V obchodoch nájdete množstvo typov a riešení. Niekedy je ťažké vyznať sa v nich a vybrať taký, ktorý vám naozaj bude dlho slúžiť, bude vyhovovať veľkosti vašej kúpeľne, bude sa dobre čistiť a udržiavať…jednoducho, ten pravý sprchový kút.
V redakcii sme si práve týmto prešli a máme pre vás niekoľko užitočných rád, aby ste boli po výbere spokojní. Z čoho by mala byť konštrukcia rámu a z čoho výplň? Radšej vaničku alebo odtokový žľab? Aké otváranie je najlepšie, aké sú cenný sprchových kútov a na čo myslieť, aby ste nemuseli už nový kút opravovať, či dokonca vymieňať?

ikona sprchaAký sprchový kút?

Dizajn je samozrejme dôležitý, možno aj cena, ale treba myslieť aj na typ konštrukcie, tvar kúta, veľkosť a spôsob otvárania dverí. Prirodzene aj materiál, z ktorého je vyrobený. Ideálne je ísť priamo do predajne, ohmatať si kút, odskúšať – aj keby ste ho potom kupovali online.

1. Bezrámový typ kúta

Ako napovedá názov, tento moderný typ sa skladá len z bezpečnostných skiel a pántov. Je elegantný, neuberá na priestore, dotvára kúpeľňu. Keďže nemá rám, prihliadajte najmä na kvalitné podporné prvky, čiže samotné kovanie, úchyty a rozpery.
Inštaluje sa priamo do podlahy, steny alebo plafónu.

2. Polorámový typ kúta

Je síce vybavený rámom, ale chýbajú mu zvislé rámové profily. Takže viac vynikne samotná výplň sprchového kúta.

3. Rámový sprchový kút

Asi najčastejšie riešenie, kedy je výplň zasadená do rámu. Výhodou je veľká stabilita, čiže odporúčame do rodín s menšími deťmi. Tie nie vždy šetrne pristupujú k sprchovému kútu a tento typ znesie všeličo 🙂

ako vybrať sprchový kút

 

ikona sprchaAký tvar a veľkosť?

My sme si dali urobiť dizajnový náčrt kúpeľne s presnými rozmermi. Čiže zmerajte si kúpeľňu a dajte si na papier, čo všetko tam chcete mať: umývadlo so skrinkou, väčšia skrinka, kôš na bielizeň, práčka ap. Podľa toho zasaďte do priestoru sprchový kút a zistíte, aký by mal byť veľký, prípadne, či bude lepší polkruhový, s vaničkou alebo hranatý.

Štvorcový kút sa hodí do menšej kúpeľne a máva rozmery 80×80 cm.
Obdĺžnikový kút je zasa vhodný do veľkej kúpeľne, máte naozaj veľký a komfortný priestor. Najčastejšie 120×80 cm.
Štvrťkruhové kúty mávajú 90×90 cm, ale sú vzhľadom na tvar najúspornejšou verziou.

 

ikona sprchaOtváranie dverí

To je veľmi dôležité premyslieť si – nielen kvôli dispozícii samotnej kúpeľne, ale aj vzhľadom na rozmiestnenie ďalších prvkov a napokon aj pre lepšiu a pohodlnejšiu manipuláciu.

»Posuvné otváranie dverí

Ideálne je do menších kúpeľní, keďže sa zasúvajú, nepotrebujú ďalší priestor. Voda navyše nesteká na podlahu, pretože sa mierne prekrýva s vaničkou. Pozor však na dobré a presné montážne umiestnenie. Časom sa tiež môžu začať zadrhávať, rýchlejšie opotrebovať a ťažšie sa aj čistia práve tam, kde sú koľajničky.

»Zalamovacie otváranie dverí

Tiež vhodné pre menšie kúpeľne, len si určite zvoľte väčšiu hĺbku sprchového kúta. Voda nevyteká von, zostáva vnútri sprchovacej zóny.

»Pántové otváranie dverí

Čiže otočné smerom von, takže vyžaduje viac priestoru a je teda vhodnejšie do väčších kúpeľní. Dvere by mali mať odtokovú lištu, aby ste zabránili vytekaniu vody na podlahu.

»Zhrňovacie otváranie dverí

Používa sa pri kútoch s lamelovým systémom – sú lacnejšie, aj odolné, dajú sa upravovať rozmery, no nie také elegantné ako predchádzajúce typy.

ako vybrať sprchový kút

 

ikona sprchaUžitočné rady a tipy

  • Sprchový box sa najčastejšie skladá zo samostatnej vaničky a (sklenenej) rámovej zásteny. Pýtajte sa na výklopné spodné pojazdy pre jednoduchšiu údržbu.
  • Rámy sú najčastejšie z plastu alebo hliníka. Hliníkový profil vyzerá dobre, býva v lesklej alebo matnej úprave. Plastový rám je lacnejší a neohrozuje ho korózia. No má menšiu životnosť, rýchlejšie na ňom vidieť poškodenia, nedostatky a ak je v bielej, po pár rokoch už zosivie.
  • Sklo alebo plast? V polkruhových sprchových kútoch sa najčastejšie používajú tenšie plasty – zistite si hrúbku, tá by mala byť aspoň 6 mm. Odolné a efektné sú masívne sklá s hrúbkou 8 mm. Tu ide najmä o otázku ceny.
    Na hladkom skle vidno nánosy vodného kameňa, menej už na imitácii oroseného skla. Ak môžete, vyberte si s povrchovou úpravou proti vodnému kameňu.
  • Typ walk-in je taký, ktorý má miesto dverí sklenenú zástenu, najčastejšie oproti klasickej stene. Prípadne sa k dvom stenám tvoriacim roh pridá fixná zástena, ktorá nahradí stenu a prípadne aj sklenené dvere. Bežne sa kombinuje fixná časť s otváracou.
    Zaujímavo vyzerá aj dvojitá sklenená stena: jedna časť je fixná a vedľa stojaci druhý diel môžete vysunúť do priestoru a napojiť na pevnú časť.
  • Vanička alebo odtokový žľab? Je na vás, čo si vyberiete. Klasická vanička, ktorá je nad úrovňou podlahy je stále častejšia, no čoraz viac ľudí volí aj odtokový žľab zapustený do podlahy. V takom prípade musíte mať naozaj perfektne pripravenú hydroizoláciu a zvod vody k odtoku, aby vám voda netiekla po celej kúpeľni, prípadne by sa tam dlhšie držala.

domáci majsterPrečítajte si tiež
Domáci majster. 5 tipov pre kúpeľňu a toaletu.

 

  • Odtokový žľab. Ak nechcete vaničku, môžete použiť na podlahu keramiku, akrylát alebo mramor, čo je však drahšia investícia. Vždy však podlahu vyspádujte a vydláždite protišmykovou dlažbou.
  • Vanička môže byť voľne stojaca s hĺbkou do 20 cm, potom až do 40 cm, v ktorej okúpete aj malé dieťa. Klasické nízke vaničky alebo vaničky na podmurovanie, ktoré sa zabudujú do podlahy kúpeľne.
  • Obklad kúpeľne vyberajte tiež starostlivo. Kameň, keramika, sklo aj drevo, ktoré však treba ošetriť impregnačným náterom.
  • In sú murované sprchové kúty, ktoré zapadnú do celkovej koncepcie, pôsobia esteticky a dá sa pri ňom vyhrať s dizajnom. Sú menej náročne na údržbu a čistenie (žiadne kolieska, posuvné dvere, rohy ap.).
  • Doplnky do sprchového kúta. Aj tie sú dôležité, ak sa chcete cítiť príjemne pri sprchovaní. Masážne trysky, podsvietenie led svetlami, vkusné poličky na odloženie šampónu a gélu na sprchovanie ap.
A čo cena?
Sprchový kút kúpite aj do 200 eur, ale ide o naozaj jednoduchý model, ktorý však nie je veľmi kvalitný. Vhodný skôr pre menej náročných.
Najčastejšie zoženiete dobrý sprchový kút od 200 do 400 eur. Viete si vyberať z rôznych modelov, prevedení a materiálov.
Sprchovacie kúty nad 400€ mávajú kvalitné bezpečnostné sklo, elegantný hliníkový rám a prepracované detaily. Majú dlhú životnosť a dobre sa udržiavajú.

ako vybrať sprchový kút

Foto: LepšíDeň.sk, Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.